Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Tv. Shimatsu


74dorian

Postări Recomandate

Salutare.Am acest tv pe masa de lucru care nu vrea sa porneasca. Are sasiu JUG7.820.287-1, procesor TDA11126PS/N3/3, sursa CQ0765RT, memorie FM24C16, verticala TDa4863AJ. Defectul se manifesta in felul urmator> la pornire toate tensiunile sunt bune dar dupa 1-2 secunde incep sa oscileze scad pina la valoarea de stand-by dupa care revin la cea normala. dupa ce l-am lasat asa o jumatate de ora (pentru ca nu mai stiam ce sa fac) a pornit, s-a oprit, din nou a pornit si o tinea tot asa.Am schimbat toti condensatorii din sursa atat in primar cat si in secundar, tranzistori de tipul TL431, C1815, BC337 tot nu vrea.La prima impresie da semne ca ar fi un cond uscat, am verificat si diodele, cand da sa porneasca tensiunea pe driver este de 0,3 - 2,6 inainte de traf si 0,2 - 0,9 dupa traf(pe colector driver).Am pus si bec pe sursa, semnalizeaza de parca ar fi un semafor de culoare galbena pe timp de noapte. Impulsul de pornire pleaca la valoarea normala din procesor, scade la 0, iar valoare normala si tot asa. Daca ati mai intalnit va rog spuneti-mi si mie. Multumesc

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 6
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

  • 74dorian

    3

  • dan cod

    1

  • leoncris

    1

  • Florinel TV

    1

Zile populare

Top autori în acest subiect

Daca este cel format din Az413 si BC337 da este OK. As avea nevoie de schema daca ma puteti ajuta.Am 8v si dupa celalalt stabilizator 5v dar oscileaza in limite mici odata cu celelalte tensiuni. Procesorul se incalzesta dupa 10 minute dar in sensul ca este caldut, nu frige.

Link spre comentariu

Tv rezolvat. Defectul consta in devalorizarea condensatorului C621 din emitorul lui v621 de tipul 2SA1015 care are rol de protectie EHT.Multumesc celor care au dat raspuns si pentru schema electrica.Cred ca acest defect este rar intalnit, de retinut pentru cei care mai intalnesc astfel de cazuri la aceste infecte chinezarii.

 

P.S. Oare alte firme din lumea asta nu mai fac TV-uri sau in Romania nu se comercializeaza?Eu in ultimul timp nu mai gasesc decat made in China.Restul lumii unde este???????????????

Link spre comentariu

 

 

P.S. Oare alte firme din lumea asta nu mai fac TV-uri sau in Romania nu se comercializeaza?Eu in ultimul timp nu mai gasesc decat made in China.Restul lumii unde este???????????????

Cum unde....in China...... :rade:

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări