Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Postări Recomandate

Excluzând varianta că inițial ai folosit totuși  un buzzer cu oscilator inclus, poate că prima dată acel 555 a funcționat într-un regim anormal, de a putut genera și o frecvență audio.Cu acele valori din schemă nu ar fi trebuit decât să genereze pulsuri rare.A fost probabil un soi de anomalie.Mi s-a întâmplat și mie să am parte de unele surprize cu unele montaje.Dar de departe, cea mai tare fază pe care mi-o amintesc a fost cu un coleg a cărui clocitoare prindea postu local de radio. A durat ceva să-și dea seama că muzica se auzea din releul cu care comand rezistența  :rade:

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 63
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Avea termostatul făcut cu un LM741 care având amplificare mare, reușea să prindă postul local din Craiova, releul vibra audibil (un releu mare, cu armătură serioasă). Asta era demult, prin anii 80 atunci tiristoarele sau triacii erau chestii pe care nu le găseai ușor.

Link spre comentariu

Excluzând varianta că inițial ai folosit totuși  un buzzer cu oscilator inclus, poate că prima dată acel 555 a funcționat într-un regim anormal, de a putut genera și o frecvență audio.Cu acele valori din schemă nu ar fi trebuit decât să genereze pulsuri rare.A fost probabil un soi de anomalie.Mi s-a întâmplat și mie să am parte de unele surprize cu unele montaje.Dar de departe, cea mai tare fază pe care mi-o amintesc a fost cu un coleg a cărui clocitoare prindea postu local de radio. A durat ceva să-și dea seama că muzica se auzea din releul cu care comand rezistența  :rade:

Am spus exact acelasi lucru si eu cu o pagina in urma.....unde colegul Ombladon2002 a primit si o sugestie care nu cred ca a pus-o in practica, sau cel putin nu a spus nimic daca functioneaza sau nu ce am propus!!!  Anomalii de genul asta se vor intalni de multe ori....

Link spre comentariu

Dacă vrei intermitență la buzzer, trebuie să folosești două 555, unul cu valorile din prima schemă care îl comandă pe al doilea ce generează frecvență audio.Astfel se va auzi un bip intermitent.Ca aici: http://www.next.gr/other-circuits/555-lm555-ne555-timer-circuits/Beeper-driver-with-555-l7849.html. Dar există și scheme mai simple care generează bip intermitent, eu foloseam o cască de telefon fix (cu rezistența de 56 Ohmi parcă) și două tranzistoare, schema o am pe la serviciu, poate mi-o amintesc.

Editat de validae
Link spre comentariu

M-am gandit la folosirea a 2 555-uri,nu exista o posibilitate ca intregul montaj sa il comand cu un curent mic? adica eu am facut un montaj cu LM 339 ,care aprinde un LED (in anumite circumstante) si as vrea ca in locul LED-ului,sa pun montajul respectiv,cel cu 2 555-uri,dar ma tem ca este prea mare consumul montajului.

Link spre comentariu

Acum sunt la lucru, cand ajung acasa postez eu o schema 2 555-uri care o folosesc chiar eu ca alarma. mai multe detalii dau atunci....

 

Despre led se poate pune un bc337 sau 517 care sa comande alimentarea cele doua 555-uri. schema mea chiar cuprinde si asa ceva...dar am folosit un releu acolo...am sa vad cand ajung acasa cum adaptez o idee!!!! oricum 555-urile nu consuma mult...dar cu siguranta un pic mai mult decat un led....si ar fi nevoie de minim 5V ca tensiune (ledul duce in jur de maxim 3V)....

Link spre comentariu

 oricum 555-urile nu consuma mult...dar cu siguranta un pic mai mult decat un led....si ar fi nevoie de minim 5V ca tensiune (ledul duce in jur de maxim 3V)....

555 nu dar un buzer de 15Ω da . Mă rog , 15Ω sunt în CC. Sigur la 1000 Hz are mai mult . 

Editat de UDAR
Link spre comentariu

Nu va face nici o branza punand piezo intre iesire si masa. Va pacani in contratimp cu ledul.

 

As fi dorit doar sa faca o experienta, nu ma asteptam la rezultate extraordinare dar nici nu era complicat de incercat. Nu am calculat frecventa de oscilatie pentru ca nu ma asteptam sa fie incorecta. Am presupus un piezo simplu, fara oscilator.

Teoria mea (pentru ca nu stiu tipul de piezo folosit) ar fi fost ca elementul piezo s-ar fi "saturat" polarizandu-l intr-un singur sens, asa ca daca ar fi fost spre masa, s-ar di "incarcat" prin rezistenta + led si s-ar fi "descarcat" prin tranzistorul de iesire al 555 - am presupus gresit ca este un colector in gol dar acum vad ca iesirea este de fapt un push-pull.

 

 

EDIT Între timp ( eu vorbeam la telefon ) a postat Emil . Asta e soluția dacă nu se dispune de un buzer autonom. Răspunsul era pentru @one

Scuze, nu am inteles care raspuns era pentru mine. Vrei sa spui ca ar fi putut sa il lege spre masa daca buzzerul era un piezo chior, fara oscilator ? Eu asa am presupus ca este...

 

Intr-adevar daca buzzerul are oscilator incorporat nu poti sa il alimentezi prin rezistenta si led, eu am multe buzzere si ca sa fac diferenta intre ele inainte de a folosi unul, il alimentez sa vad daca piuie sau pacane. Am presupus ca autorul a facut deja asta...

Din lene pentru a nu desena, m-am uitat putin pe google sa gasesc un generator de trenuri de impulsuri cu 2 circuite 555 in montaj astabil si nu am gasit nici un exemplu in 10 minute. Tot ce am putut gasi a fost un generator te tip "sirena de politie".

Era intr-o carte "montaje electronice de vacanta" un circuit cu 2 555 cred.

 

O aplicatie ultra-banala care nu este descrisa aproape nicaieri. Oare nu are nevoie nimeni de asa ceva ?

Link spre comentariu

Scuze pentru neclaritate . Răspunsul meu pentru tine ( @one) era în esență similar cu al lui Emil - nu are nicio utilitate condensatorul.Adică nu merge cum vrea el cu sau fără condensator. Sigur , un buzer de acest tip - s-a lămurit între timp că este electromagnetic - se leagă prin condensator , poate cu asta am generat confuzii . Scuze încă odată !

Referitor la aplicația ultrabanală - păi chiar este banală , probabil că de aia n-o descrie nimeni !

 

Între timp însă centrul discuției s-a mutat de pe ”merge sau nu merge” pe ”de ce a mers ?” dacă a mers . Scuze @Ombladon2002 dar am cum se spune , suspiciuni rezonabile , că nu a mers . Cu excepția cazului în care ai folosit prima dată un buzer autooscilator care , din motive necunoscute , s-a defectat. Vă amintesc ( sau vă aduc la cunoștință celor mai tineri ) că au existat buzere ( și sonerii ) autooscilatoare care se bazau pe următorul efect : bobina ( electromagnetul ) se alimenta printr-un contact închis prin lamelă/membrană . Cînd aceasta se atrăgea , contactul se întrerupea . Membrana se elibera , revenea și restabilea contactul . Ș.a.m.d. ... Poate ( cine știe ) era unul din ăsta și s-a defectat . 

Link spre comentariu
UDAR

Nu,ambele capete care pleaca din bobina,merg direct la terminale.Ok,sa presupunem ca am eu ceva probleme psihice si mi s-a parut ca il aud tiuind,acum oricum nu mai conteaza. :rade:

Si in legatura cu consumul,la o frecventa la care sa se auda placut,montajul consuma cam 50mA,daca mai adaug si celalalt 555,depasesc cu mult curentul maxim suportat pe iesirea LM-ului (care cred ca era in jur de 20mA,ca nu prea am inteles din datasheet)

 

 

Ionut Remus

Montajul in folosesc la un acumulator li-ion,ca sa ma avertizeze cand  a ajuns la tensiunea de 9,25V (3 celule in serie) si deja este prea mare ca sa folosesc un releu...

Link spre comentariu

Acum tu știi la ce vrei să folosești acumulatorul și cât de mult contează consumul ”parazit” . Dacă acumulatorul are un consumator de 500mA nu mai contează câțiva mA în plus dar dacă consumul este de 10mA .... 

De asemenea contează ce vrei : avertizare sau decuplare . Dacă vrei avertizare și ești sigur că reacționezi în timp decent nu contează foarte tare consumul : 60mA x 1 minut = 0.001 Ah !. Cu un buzer piezo poți să stai lejer sub 10-20 mA . 

Link spre comentariu

 

 

Asta este schema!!! Eu am alimentat de la 9V si piue de ma scoate afara din casa...am folosit un amarat de buzzer dintr-un ceas chinezesc.  functioneaza foarte bine si la 5V. ce spun este testat 100% si am pus acum aparatul de masura pe el sa vad consumul si..... la 9V consumul este de 70 - 73 mA si la 5V are un consum de 30 - 37mA.

din semireglabilul de 100k reglezi frecventa iar din cel de 10k timpul cat sa piue!!!!!  "de la LED" acolo pui pinul care vine de la acel led iar alimentarea de 9V o pui la sursa principala de tensiune..... poti lasa si ledul sa arda chiar si cand se aprinde ledul tranzistorul polarizat atunci activeaza ca switch si pune 555-urile la masa...si incepe piuiala asa ca daca consumul e o problema poti chiar sa-l alimentezi la 5 v....nu am sursa de 3V ca sa fac probe...dar poti sa incerci si la tensiune mai mica...si daca functioneaza atunci consumul, logic, ar trebui sa fi si mai mic.!!!

 

semireglabilul de 100k credca poate fi cu mult mai mic deoarece are o plaja foarte scurta la un moment dat si cu greu am reglat frecventa dorita...dar acum daca functioneaza eu l-am lasat asa.

 

spor la mesterit si sper sa iti fie de folos

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări