Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Postări Recomandate

Cu respect te rog să te uiți la valorile componentelor din circuitul de timp : 10µF și zeci de kΩ, să zicem 50kΩ cu potențiometrul la mijloc. T = 0.693x(RA + 2xRB )xC = 0.76s. f = 1.3 Hz.

Despre ce piuit vorbim la frecvența asta ? Scula trebuia să facă asta : o jumătate de secundă ( să zicem ) ON = arde lED-ul și piuie buzerul prin resurse proprii , o jumătate de secundă OFF = LED stins și buzer tăcut. 

 

EDIT Între timp ( eu vorbeam la telefon ) a postat Emil . Asta e soluția dacă nu se dispune de un buzer autonom. Răspunsul era pentru @one

Editat de UDAR
Link spre comentariu
  • Răspunsuri 63
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Altele:

post-175551-0-60439200-1409147906_thumb.jpg

 

Pe cele cu carcasa e marcat de obicei si tipul.

E bine de stiut, pt a vedea datasheetul. Stiind caracteristica de frecventa putem alege frecventa optima a oscilatorului cu care-l dotam.

Da,seamana cu primele 2...

Daca nu numai seamana, ci scrie pe el ca si pe primul din cele doua, atunci caracteristicile sunt cele din attach (tip BPT14):

 

post-175551-0-41319900-1409149287_thumb.png

 

Frecventa de rezonanta este de 4KHz.

La frecventa asta se aude mai tare (80 decibeli la 10cm de el).

Link spre comentariu

Cu respect te rog să te uiți la valorile componentelor din circuitul de timp : 10µF și zeci de kΩ, să zicem 50kΩ cu potențiometrul la mijloc. T = 0.693x(RA + 2xRB )xC = 0.76s. f = 1.3 Hz.

Despre ce piuit vorbim la frecvența asta ? Scula trebuia să facă asta : o jumătate de secundă ( să zicem ) ON = arde lED-ul și piuie buzerul prin resurse proprii , o jumătate de secundă OFF = LED stins și buzer tăcut. 

 

EDIT Între timp ( eu vorbeam la telefon ) a postat Emil . Asta e soluția dacă nu se dispune de un buzer autonom. Răspunsul era pentru @one

  1,3 Hz , nu ai sa reusesti nicicum!!! difuzoarele piezo in principiu lucreaza la frecvente de ordinul Khz!  primul circuit la inceput cand ti-a piuit sigur ai avut tu ceva lipitura pe acolo sau ceva era gresit...si de aceea probabil piuia (de fapt asta vroiai) si cand l-ai "manevrat" putin problema s-a rezolvat desi nu ai fi vrut :rade: .

 

Circuitul care-l vad este un astabil si dupa cum spune colegul UDAR 1.3hz e foarte putin iar din calculele mele circuitul tau daca invarti de semireglabil (10k dupa cum ai spus) dintr-un capat in altul atunci obtii frecvente intre 0.05 si 12 hz....iar la frecventele alea nu va piui nicicum difuzorul....

 

ca sugestie incearca sa micsorezi condensatorul de 10uf.  dupa calculele mele 47 nf iti va da o frecventa intre 950 Hz si  2500 Hz, un intreval in care cu siguranta ceva se va auzi....totusi in practica poti experimenta si cu valori mai mici la acel condensator...pana efectul va fi cel dorit!!!

Link spre comentariu

Eu am înțeles că nu e piezo ci electromagnetic ... așa se explică șuntarea LED-ului .

Just.
 

SI buzzerele pe care le am au + si -,desi in interiorul lor nu se afla decat un magnet si o bobina.

N-am vazut replica asta.
Pai, daca-i asa, e clar ca nu e piezo, ci electromagnetic.
Si capsula, care zice ca seamana cu doua din cele din imaginile pe care le-am postat, se potriveste cu unele modele.
De exemplu, cu asta:
post-175551-0-26734200-1409166576_thumb.png
Se lamureau mai usor lucrurile daca preciza ce scrie pe capsula dispozitivului.
Te pomenesti ca o fi chiar asta, caci e foarte raspandit, vad ca am si eu prin cele cutii.
Specificatii:
post-175551-0-65138600-1409166643_thumb.png
Link spre comentariu

Te poți înșela ușor cu buzzerele astea, fiindcă și cele fără oscilator inclus au marcat un plus (+) aceea fiind notația existentă pe orice difuzor electromagnetic/electrodinamic.Plusul acela folosește doar pentru fazarea corectă a difuzorului, dacă aplici plusul unei baterii pe plusul difuzorului, membrana va fi împinsă în afară. Se pot deosebi însă ușor măsurând rezistența internă cu ohmmetrul, cele electromagnetice (fără oscilator) au de obicei 8 Ohmi.

Editat de validae
Link spre comentariu

Te poți înșela ușor cu buzzerele astea, fiindcă și cele fără oscilator inclus au marcat un plus (+) aceea fiind notația existentă pe orice difuzor electromagnetic/electrodinamic.Plusul acela folosește doar pentru fazarea corectă a difuzorulu...

Corect.

...Se pot deosebi însă ușor măsurând rezistența internă cu ohmmetrul, cele electromagnetice (fără oscilator) au de obicei 8 Ohmi.

Cel dat de mine ca exemplu (electromagnetic) are 40 ohmi.

L-am folosit recent intr-un timer pt electrolizor apa vie/ moarta cu care-mi biciuiesc starea precara de sanatate... Placebo, probabil, dar merge banda...

Cand fluiera, stiu ca sarja e gata.

 

@ombladon2002, ai cu ce masura? Ce rezistenta (cati ohmi are) traductorul tau?

Macar sa fie clar daca e piezo, ori electromagnetic. 

Link spre comentariu

La aeastă rezistență e greu de crezut că ar putea fi piezo, acestea conțin oscilatoare comandate de propriul cristal sau multivibratoare cu două tranzistoare.Rezistența măsurată la borne e de obicei foarte mare. Uite aici ce scheme interne utilizează de obicei: http://www.microbuzzer.com/buzzer-dirving-circuites

Acel buzzer care pus la un circuit de ceas de masă piuia, era electromagnetic simplu, fiind comandat de semnalul dat de oscilatorul ceasului.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări