Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

filtru de sunet


Vizitator drtzic

Postări Recomandate

Vizitator drtzic

Salutare asi vrea sa fac o sonorizare pt. un autoturizm cu difuzoare de casa pe fiecare usa folosind filtru de sunet pe 3 caii ,idea era dac filtrele de mai jos sunt bune pt idea mea . Si asi mai vrea sa stiu cat de bune sunt filtrele si dac se mai pot imbunatazi cumva pt a le folosi pt. o perche de boxe de podea

post-72521-139829678582_thumb.jpg

post-72521-139829678593_thumb.jpg

post-72521-139829678605_thumb.jpg

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 5
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

  • CBI

    2

  • barbulescuorlando

    1

Difuzoarele de„ casă” sunt construite diferit de cele pentru mașină.

La mașini spațiul de „ rezonanță” e mai mic deci se folosesc difuzoare mai rigide, cu excursia membranei mică. Din cauza rigidității se atacă cu amplificatoare puternice.

La volume mici, pasaje „ pianissimo” apar distorsiuni tocmai din cauza rigidității. Asta oricum nu se observă, fie din cauza motorului fie zgomotului ambiental.

Pentru acasă avem o gamă foarte largă de difuzoare, cu caracteristici foarte diferite, chiar din același lot. Filtrele au rolul de a AJUTA dif-urile să redea doar ceea ce pot reda mai bine. De aceea se calculează, măsoară, construiesc după FIECARE DIFUZOR ÎN PARTE.

Ideal este să cumperi Second Hand. Dacă totuși dorești să înveți urmărește acest site: http://www.diy-audio.ro/

Baftă!

 

P.S. Filtrele acelea sunt generic calculate pt niște frecvențe de tăiere arbitrar alese. Cu difuzoare alese întâmplător va suna groaznic.

Plus că sunt construite cu componente ieftine.

Dacă schimbi condensatorii cu unii mai scumpi nu schimbi faptul că nu se vor potrivi cu dif-urile alese.

Link spre comentariu

sa inteleg ca sunt foarte proaste ??chiar nu sunt bune de nimic si nu se mai pot modifica cumva ?

nu prea poti face mare lucru din ele, sunt de duzina,probabil si ieftinedoar bobinele pot fi folosite,dar dupa cate spire au valori f micicondesatorii sunt electrolitici,se umfla la putere destul de mica si au caracteristici slabe pt aceasta utilizare,iar altii buni nu o sa-ti incapa pe cablajai grija cu difuzoarele de casa in masina ca sunt alte conditii de mediusi nu or sa reziste mult,ma refer la suspensie,membrana(se duc de la caldura,socuri,umezeala,diferente mari de temperatura).
Link spre comentariu
Vizitator drtzic

am intzeles pt casa alte filtre dar mai intai trebuie sa aleg dif si-n functzie de ele si de cutie filtrele pt masina totusi merita sa incerc sunt convins ca va suna mai bine decat o pereche de infiniti la 400 de lei luate din vitan

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări