Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Sursa reglabila 0-30V/3A cu LM723


Postări Recomandate

Vizitator poiu00

Eu doar am descris experienta mea cu aceasta sursa, vasta as putea spune trecand de 20 de ani, ca toti care au executat-o la vremea ei.

In forma initiala are minusuri da, acum 30 de ani 100w in regim de amator din sursa era de vis, cu inca 2-3 tranzistori urca la 300w usor, are 3 ci din categoria 1leu toate, celelalte componente din comanda sant si in radio gloria, incape pe 10/10cm de pcb, se comporta exemplar in timp si in abuzuri...compensarea caderii pe conductorii de forta ...hai sa judecam drept.

Ca oricine in meseria asta am in jur zeci sute de surse, de la 2/2 cm din incarcatoare de tel sau tablete pana la spune tu, sigur stii ce vreau sa zic, dar asta e singura sursa care o tin pe masa, are locul ei special, restul sta in spate pentru cand am vreo nevoie...

Acum, oricine e liber sa faca ce si cum vrea, au murit oameni pentru asta, la propriu, deci spor la construit.

 

LE. Chiar am cautat mai devreme, un mj3001 si 3-4 2n3772 ar trebui sa duca 20a fara probleme, pentru montaje mai pofticioase, cu comutare a 1-2 prize pe traf.

Editat de poiu00
Link spre comentariu

Eu ca si radioamator am realizat pana acum vreo 10 surse liniare cu LM723 pentru transceivere. Toate capabile de minim 30A. Pana sa ajung la LM723, am trecut prin mai multe variante cu LM7812, LM317... nici unul dintre ele nu a reusit sa mentina tensiunea de iesire atat de constanta cum o face LM723. Schema folosita de mine este aceasta: http://www.qsl.net/yo6pir/sursa_files/sursa.pdf . Eu folosesc tranzistori TIP35C, cate 3 sau 4 bucati la fiecare sursa. Sursa este protejata la scurt-circuit. Solida ca o stanca. Am folosit aceeasi schema pentru a construi convertoare 24V-12V pentru soferii de camion. Erau in extaz ca pot face scurt circuit la iesire fara sa se intample nimic... Integratul ala (lm723) chiar isi merita legenda!

Link spre comentariu

Eu ca si radioamator am realizat pana acum vreo 10 surse liniare cu LM723 pentru transceivere. Toate capabile de minim 30A. Pana sa ajung la LM723, am trecut prin mai multe variante cu LM7812, LM317... nici unul dintre ele nu a reusit sa mentina tensiunea de iesire atat de constanta cum o face LM723. Schema folosita de mine este aceasta: http://www.qsl.net/yo6pir/sursa_files/sursa.pdf . Eu folosesc tranzistori TIP35C, cate 3 sau 4 bucati la fiecare sursa. Sursa este protejata la scurt-circuit. Solida ca o stanca. Am folosit aceeasi schema pentru a construi convertoare 24V-12V pentru soferii de camion. Erau in extaz ca pot face scurt circuit la iesire fara sa se intample nimic... Integratul ala (lm723) chiar isi merita legenda!

simpla si pare si fiabila ce tensiune poate regla sursa ?

Link spre comentariu

N-am incercat sa merg in jos, cred ca nu stie sub 3V fiind cu o singura alimentare. In sus merge pana la 28V (vreo 30 am cu totul dupa filtrare). Am citit ca daca s-ar alimenta integratul din sursa separata ar sti pana la 0V... Pe mine nu m-a interesat sub 3V...

Link spre comentariu

Imi pare rau daca par combativ insa se tot propaga niste mituri care nu intotdeauna sunt acoperite de realitate. Sa luam spre exemplu ideea asta:

 

Pana sa ajung la LM723, am trecut prin mai multe variante cu LM7812, LM317... nici unul dintre ele nu a reusit sa mentina tensiunea de iesire atat de constanta cum o face LM723...

 

 

Te-ai intrebat vreodata de ce? Conform pdf-urilor celor 2 regulatoare, LM317 este cel putin la fel de bun la capitolul stabilizare precum LM723, atat fata de variatiile alimentarii cat si fata de cele ale sarcinii, daca ne uitam mai atent LM317 pare chiar un picut mai bun. Adica ideea ca LM723 este mai bun decat LM317 este doar un mit, si faptul ca cel din urma nu ti s-a parut satisfacator nu este din vina sa, tine de imaginatia proiectantului sa compuna o schema performanta care sa nu faca regulatorul de ras.

 

Cat despre:

Sursa este protejata la scurt-circuit. Solida ca o stanca...

Sursa aia este protejata la scurt, insa n-as miza pe unul de lunga durata, pe langa problema inerenta a acestui tip de limitare ( disipatie enorma ), ar mai fi si faptul ca acel generator de curent constant include in bucla de curent si bazele tranzistorilor de putere, nu tin minte sa fi vazut in alta parte un astfel de generator, ( si sigur n-am folosit ) poate pentru ca nu mai este tocmai precis pentru ca potentialul jonctiunii BE la bipolarii de putere numai precis nu este ( stim de ce ). Termenul "ambalare termica" spune ceva cuiva?

 

A nu se intelege ca am ceva cu integratul asta, si ca practic favoritisme fata de LM317, nici vorba de asa ceva, si cu 317 am vazut "minuni" de scheme care m-au lasat fara cuvinte. Eu pur si simplu punctez ce mi se pare ca este necesar sa punctez.

Link spre comentariu

Marian, nu e vorba de a fi combativ sau nu. Eu nu sunt dintre copii aia care se cearta aiurea :) Nici nu sunt un expert in surse. Sursa asta cu LM723 pur si simplu se opreste cand faci scurt pe iesire. Tranzistorii nu sunt suprasolicitati. Curentul scade aproape la 0 (raman cativa zeci de mA consum din traf). Nu ma intreba cum anume se intampla, habar nu am cum functioneaza un LM723, dar asa face si e foarte bine. Pe mine m-ar ajuta sa inteleg cum face sursa protectia asta. Daca vrei pot face maine un mic film sau niste poze cu consumul la scurt. 

In ceea ce priveste stabilizarea oferita de LM317 si LM7812, nu ma intelege gresit, nu contest stabilizarea integratelor in sine, la 1A stabilizeaza foarte bine. Problemele mele au aparut cand am montat tranzistori suplimentari COMANDATI de acele LM317, pentru a duce curenti de ordinul a 30A, atunci a aparut beleaua...  

Link spre comentariu

Problema la adaugarea tranzistorilor externi a aparut doar datorita configuratiei imprecise a acestora, se pot vedea chiar si aici pe forum variante foarte slabe de regulatoare cu LM317 cu tranzistori externi, nu este vina sa, ci doar a alegerii proiectantului.

 

Cat despre limitarea de la schema pusa de tine, am desenat acuma schema echivalenta a blocului de putere, cam asta ar fi:

Posted Image

 

Q1 este tranzistorul de pe iesirea LM723 ( cel de la pinii 10 si 11 ) iar Q6 este cel de la limitarea LM723, cel de la pinii 2 si 3. Limitarea este asa cum am spus, un generator de curent constant, deci una activa, nu cu stop. In bucla intra atat rezistentele de putere cat si jonctiunile baza-emitor ale tranzistorilor de putere si la un anumit prag de curent, corespondent unei anumite tensiune insumata pe shunt si BE, tranzistorul de la limitare din LM723 se deschide si trage curent din baza celui de pe iesirea integratului... N-are rost sa intru in detalii, se cunoaste principiul, ideea este ca se creeaza echilibru la un anumit curent ( nu stau acuma sa calculez care ), dar nu se reduce curentul la 0 in caz de scurt, nici nu ar avea cum.

Link spre comentariu

Marian, viata bate filmul... Maine fac filmuletul, in seara asta nu mai am chef sa pun mana pe pistolul de lipit... Ma intreb daca facand scut pe iesire in schema mea, cursorul potentiometrului de reglaj va vedea aproape 0V, nu va incerca sa comande integratul sa scoata tot aproape 0V, ducand la o "pseudoprotectie". Ma intreb... daca e o prostie, asta e... nu e prima data ca ma fac de minune :)

Link spre comentariu

Deci sa lamurim o chestie, protectia este un generator de curent constant, insasi numele ei spune totul ( daca totusi nu o face cauta ceva documentatie despre el ), la curent de scurt 0, tensiunea de pe shunt este 0, motiv pentru care protectia iese din ecuatie, tocmai tensiunea de pe shunt activeaza acest tip de limitare, si in cazul de fata ea se insumeaza cu cea a jonctiunilor baza-emitor la tranzistorii de putere. Deci revenind la montaj, curent de iesire 0 = tensiune shunt 0 = limitare inactiva = etaj de putere deschis = curent de scurt oricare, numai 0 nu poate fi. Asta este principiul. In caz ca sursa ta totusi arata curent de iesire 0 ( atentie, curent 0, nu tensiune aproape 0, e diferenta mare intre cele 2 ) la scurt atunci protectia nu este cea din schema, si n-am nevoie de filme sa-mi dovedeasca ceva, este suficient sa inteleg cum functioneaza un tranzistor, si in cazul de fata un GCC.

 

PS: Daca spre exemplu in locul acelui NPN intern de la limitare ( pinii 2 si 3 ) ai fi avut un tiristor care o data amorsat sa traga baza tranzistorului de pe iesire, catre masa atunci da, te cred, dar asta se numeste protectie cu stop, si nu e cazul schemei puse de tine.

Link spre comentariu

Protecția aia este cunoscută sub numele de limitare ”fold back” adică menține curentul de scurt la o valoarea (mult) mai mică decât cea la care s-a acționat protecția. Dezavantajul este că necesită valori relativ mari ale șuntului . În acest caz particular , incluzând joncțiunea BE în circuitul care sesizează curentul , se atenuează acest dezavantaj dar se pierde din precizie. 

 

Ahhh! Eram să uit . Nu este recomandabilă la surse cu tensiunea de ieșire (larg) variabilă deoarece valoarea maximă depinde de tensiunea de ieșire . 

 

 

Cu valorile din schema de la postul # 287  curentul la care se limitează este de circa 20A iar curentul de scurtcircuit este de circa 2A .  Sper că n-am greșit la calcule...

Editat de UDAR
Link spre comentariu

Asa este ai dreptate, multumiri pentru lamurire si are dreptate si @dyogenes, deci imi cer scuze pentru eroare.

 

Am calculat si eu limitarea si tot pe la 20A am gasit, poate ceva mai mult, depinde de BE , Curentul de scurt nu cred ca poate fi 2A, din ce vad in pdf-ul 2N3055 de la motorola as zice ca este sub 1A, pe combinatia shunt 0R1 inseriata cu BE pica la scurt cam 0,8V, daca ar fi sa dau o cifra as zice conform ce vad in pdf in grafic, cam 0,7-0,8A, da nu sunt 100% sigur pentru ca Vbe la tranzistorii de forta depinde atat de curent cat si de temperatura si nu e foarte precis.

 

In fine ideea este ca eu m-am inselat si in loc sa stau sa analizez mai atent circuitul ala si scopul divizorului ala, am tinut-o cu ignoranta inainte. inca o data imi cer scuze @dyogenes.

Link spre comentariu

Apoi nu trebuie sa iti ceri scuze, important este ca am lamurit faptul ca sursa se comporta bine in caz de scurt circuit. Sincer eu nu am stat niciodata sa analizez cum anume o face, eu sunt pasionat de RF si amplificatoare de putere RF si cum amicii mei aveau nevoie de niste surse pentru transceivere (care sa nu fie in comutatie, sa nu bage zgomot in receptoare) am ajuns la varianta aceasta propusa de Ovidiu, YO6PIR. Treaba fiind lamurita, nu ma mai apuc sa masor azi, cum aveam de gand....

Link spre comentariu

Ba da, trebuie sa-mi cer scuze, este normal sa o fac devreme ce am gresit eu. N-am nici o scuza, pur si simplu nu mi-a picat fisa decat dupa interventia lui UDAR, am fost superficial, asta e...

 

In fine, intr-adevar in scurt se comporta bine, de analizat ce efect are cresterea temperaturii asupra curentului de scurt, nu stau sa calculez dar nu cred sa fie o problema serioasa. La suprasarcina insa este mai dificil cu protectia asta, pragul este destul de mare ( probabil peste 20A mai ales la temperatura ridicata pe radiator ), insa nu cred ca cineva are de gand sa il duca pana acolo.

Link spre comentariu

Daca iti spun cum procedez eu cu sursa asta o sa zici ca sunt "un taran" :) Nu i-am folosit niciodata protectia la suprasarcina, pun intotdeauna o banala siguranta fuzibila... Ca si curent, ajunge uneori in 30A, dar repet ca folosesc in general 4 tranzistori TIP35C in paralel. Radiatorul e ventilat fortat, nu stiu ce se intampla la supraincalzire. In scurt-circuit curentul nu e suficient pentru a incalzi radiatorul (generos de altfel).

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

Salutare!

Un an nou fericit si plin de realizari va doresc!

Am finalizat si eu sursa asta   sursa 0-30v .pdf  

si a functionat din prima , am pus in locul acelei diode zener de 3v3 una de 5v6 ,nu am avut de 3v3 ,nici eu nici magazinul,are ceva?Am modificat R5 de la 10k la 12k ca sa am fix 30Vcc pe iesire,iar in locul tranzistorilor de putere BD911 am pus TIP35.Functioneaza si limitarea de curent si vreau sa va intreb ceva ,daca fac scurt pe iesire si il tin mai mult se incalzesc tranzistorii de putere,e normal?

Multumesc!

Editat de PKP98
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări