Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Sursa reglabila 0-30V/3A cu LM723


Postări Recomandate

Acest cablaj este re-desenat dupa varianta originala, mai este un cablaj postat de mine dar are o mica greseala la potentiometrul de curent (un traseu rutat gresit), in acest cablaj am remediat greseala.

 

Am urcat aici cablajul pdf scara 1:1  http://fastupload.ro/5f60f3adf04082aa0cffae8b7aead7d8.html

 

Spor la mesterit.

 

Imi place, dar ar mai trebui micsorate gaurile pad-urilor, probabil este realizat cu Eagle.

Link spre comentariu

Pentru @PKP98Folosesc un traf de 250W, toroidal, cu 33V CA si 2x12V CA in secundar. Potentiometrul este de 47K. Aici poti folosi si 22K, numai ca trebuie sa jonglezi cu rezistenta inseriata pentru a asigura excursia de tensiune necesara iesirii operationalului in vederea asigurarii tensiunii maxime dorite pe iesire. La sursa veche am fixat pragul la 40V cu ajutorul unui semipeglabil multitura inseriat cu potentiometrul.

Eu am unul de 30Vca,testat in sarcina de 3A tensiunea scade la 27,6Vca,deci e bun.Si care rezistenta trebuie modificata cea de 47ohmi sau cea de 10K,o sa folosesc un potentiometru de 47-50K ,vreau sa am la iesire 30Vcc.

EDIT: Mai mult ca sigur cel de 10K nu?

Editat de PKP98
Link spre comentariu

Imi place, dar ar mai trebui micsorate gaurile pad-urilor, probabil este realizat cu Eagle.

Ma bucur daca iti place.

Cablajul este realizat in Sprint Layout 5.

Gaurile de la pad-uri sunt de 0,8 mm (daca nu gresesc), se pot micsora, dar  ...  am zis ca este ok 0,8 mm.

Link spre comentariu

Ma bucur daca iti place.

Cablajul este realizat in Sprint Layout 5.

Gaurile de la pad-uri sunt de 0,8 mm (daca nu gresesc), se pot micsora, dar  ...  am zis ca este ok 0,8 mm.

 

Da, aveti dreptate, cred ca m-am inselat, probabil m-au derutat makro-urile, eu nu am tipul acesta in Sprint Layout 5.Ale dvs se aseamana cu cele din Eagle, mai putin capsula TO-220, oricum, imi plac, eu le am pe cele standard, cam anoste.

Link spre comentariu

Da, aveti dreptate, cred ca m-am inselat, probabil m-au derutat makro-urile, eu nu am tipul acesta in Sprint Layout 5.Ale dvs se aseamana cu cele din Eagle, mai putin capsula TO-220, oricum, imi plac, eu le am pe cele standard, cam anoste.

Si eu le am pe cele standard.

 

Asa cum am mai spus, in Sprint iti poti desena componenta cum doresti destul de usor/repede si apoi o salvezi ca Macro.

Asa iti "personalizezi" componentele, cum iti plac/atrag ca sa nu mai fie "anoste".   :)

Link spre comentariu
  • 3 luni mai târziu...
Vizitator poiu00

Adaug si eu experienta proprie cu aceasta sursa, am realizat-o prin anii 80-90, o folosesc si astazi, componente execrabile dupa standardele de astazi, nici o defectare, voltmetru cu d520.

Trebuie atentie la tensiuni mici si curenti mari unde disiparea creste mult pe tranzistorii serie (trafo de 28vca in cazul meu) in rest stabila ca granitul curent sau tensiune, faptul ca nu foloseste capacitati mari pe iesire limiteaza perfect curentul de scurtcircuit, in practica la scurt pe iesire cu 4a limita nu exista scanteie mare cu flacara si metalizari pe degete, ci un plici minuscul, gen smps cand intra in protectie.

Din cauza limitarii in curent foarte precise se poate alimenta ceva, si (evident cu limite, nu este universal valabil) in caz de scurturi pe power in acel ceva nu va iesi fumul din semiconductori, sursa limitand curentul absorbit precis si rapid nelasand sa creasca puterea absorbita de montajul in discutie.

Avand in vedere varsta si chinurile prin care a trecut, tinand seama si de calitatea componentelor din acei ani -cred ca am folosit jumatate din rezistori din aparatura cu lampi, potentiometrele par rusesti daca ma uit atent ^^, recomand cu caldura, sursa de nota 10+.

Editat de poiu00
Link spre comentariu

mmmmm... nu e vorba neapărat ca e complicata in felul in care nu ne duce capul sa o executam. pe mine ma demoralizeaza curentul prea mic 3A? pai mai bine lucrez la una de 10A. pe ideea asta ma refeream eu.. păreri, gusturi.. etc..

Link spre comentariu
Vizitator poiu00

2 operationale si un 723, 15 rezistori, complicat ...

Se poate urca curentul maxim, simplu, mai multi 3055 ..

Ca sa nu mai aduc in discutie faptul ca in regim de amator pentru montaje test 99,99 din cazuri este suficient 3a. 

Stiu ca mie in 25 de ani de utilizare activ mi-a ajuns.

 

LE. Asta cu "e prea complicata pentru ce face" tocmai mi-a trezit o analogie, cum se aplica la telefoanele mobile ? Vorbesc de dumbphone, ca daca amestecam si smart-urile ... Bell ar lesina. Si totusi ce mai industrie s-a format in jurul lor.

Editat de poiu00
Link spre comentariu

Cifra aia cu 99,99% este totusi un pic exagerata, dau un singur exemplu rapid, amplificator auto depanat sau eventual realizat, daca nu ai la dispozitie decat sursa asta, atunci n-o sa ai pe ce sa-l testezi.

 

PS: Am numarat vreo 20 si ceva de rezistori, e drept ca n-ar fi stricat sa fi fost desenata ceva mai atent.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări