Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Sursa reglabila 0-30V/3A cu LM723


Postări Recomandate

O sa dureze mult timp ,deoarece am alta sursa (0-30V la10A ) in proiect si nu am treminat-o,imi mai trebuie transformator si condensator de filtrare cam la 47.000uF,sau doi de 22.000uF,iar pentru aceasta sursa (0-30V 0-3A)am si transformator si radiator,imi mai trebuie un condensator de filtrare la 10.000uF , cei doi tranzistori de putere si LM723,cred ca o termin mai repede pe asta ,piesele care imi trebuie se gasesc foarte usor,dar cred ca ma apuc si de asta ,mai greu cu cablaju ,deoarece e prima data cand folosesc metoda transferului de toner,si nici nu am imprimanta,pana acum am facut cu marker,dar o sa ma descurc eu.

Acum merg sa testez transformatorul pe care il am direct in sarcina sa vad ce poate.

O sa vin cu rezultatul.

Numai bine.

Link spre comentariu

Am testat transformatorul ,l-am recuperat dintr-un radio bucur 3 si scoate 30VCA(dar oscileaza de la 30 la 33V ,ba urca ,ba scade),si inca 4 tensiuni care nu ma intereseaza.Pentru testarea lui am folosit o rezistenta de resou.Am masurat cu voltmetru si imi arata 33VAC fara sarcina ,am pus rezistenta si tensiunea a scazut la 30VAC ,iar curentul tras din el era de 3A(masurat cu un clampermetru),am mai micsorat rezistenta,iar tensiunea a scazut de la 33VAC la 29VAC ,la un curent de 3,6A.

Acum scoate 33VAC ,dar coboara si pana la 30VAC fara sarcina,deci o sa-i mai scot niste spire pana ajung la 27-28VAC.

Ce parere aveti,tine transformatorul acel curent de 3A?

Link spre comentariu

Nu se intampla nimic, pentru ca trebuie sa iei in calcul caderea de tensiune pe tranzistorii regulatori serie, iar cei 42V de care pomenesti, sunt 42V in gol fara sarcina, in montaj nu vei mai avea 42V.

 

Teoria este una, practica este alta.(vezi semnatura mea si ia aminte)

 

Daca o sa aduci traful in 27Vac nu vei mai obtine la iesirea sursei 30Vcc la 3A stabilizat.

 

De unde crezi ca vei obtine cei 3V diferenta intre 27V debitati de traf si cei 30V la 3A pe care ii vrei la iesirea sursei, condensatorii de filtraj nu suplinesc(nu adauga cei 3V pana la 30V), condensatorii doar filtreaza tensiunea dar nu o suplimenteaza.

 

Incearca asa cum ti-am spus, si o sa vezi ca totul va fi OK.

Editat de Eugen Chirila
Link spre comentariu

Dupa cum ai spus ca ai testat traful in sarcina, cu siguranta vei obtine 30V la 3A stabilizat.

 

Iar tensiunea maxima pe care o va debita sursa in regim de 3A va fi cu siguranta 30V.

 

Singurul lucru care nu imi place la schema aceasta la care te-ai oprit, este faptul ca atunci cand vei avea nevoie de o tensiune mica sub 10-15V la un curent maxim de 3A, vei avea o cadere de tensiune mare si o disipatie termica mare pe tranzistorii regulatori, ceea ce nu prea este bine, dar in cazul tau, traful neavand priza mediana pe infasurarea secundara schema este in regula.

 

Pana una alta, apuca-te de construit sursa si mai vedem la raglajele finale ce va trebui ajustat ca sa ai 30V la iesire.

 

Spor !.

Editat de Eugen Chirila
Link spre comentariu

Daca aveam imprimanta pe laser ma apucam de mult sa fac cablaju,o sa caut astazi o imprimanta pe undeva ,sa vad ce gasesc,si da stiu ca tranzistorii serie o sa disipe multa caldura la o sarcina care cere tensiune mica si curent mare,colegii de pe forum au spus ca radiatorul pe care il folosesc este destul de OK,dar o sa-i mai pun si un cooler.

Link spre comentariu

Folosesc sursa aceasta de peste 1 an fara probleme. Pe la inceputul topicului, au mai scris si alti colegi despre eficienta acestei surse. Am folosito si pentru incarcat acumulatori de 12 V / 7A. Chiar daca nu are posibilitatea comutarii tensiunilor (in cazul unui traf.cu 2 infasurari) sursa este foarte buna pentru a testa diverse montaje sau alte "electrice" pana la 3 A.

Succes si spor la treaba !

Link spre comentariu

La inceputul topicului, cum a spus si @albasete, am specificat faptul ca am realizat aceasta sursa in 1993(acum are 22 de ani) si merge impecabil. Nu a fost demontata niciodata din simplul fapt ca nu s-a stricat. Si va asigur ca a fost folosita la greu. Realizarea s-a facut pentru 40V-4A.Citind evolutia acestui topic si gandindu-ma la vremurile trecute, m-am hotarat sa mai construiesc inca una, desigur dupa aceiasi schema. De data aceasta constructia va fi mai moderna: carcasa mai mica, traf toroidal, afisaj lcd, ventilator, etc.Traful l-am realizat deja, carcasa este noua si este facuta industrial, radiatorul procurat si echipat. Mai astept afisajul A-V. In functie de marimea acestuia se va face aranjarea in carcasa a partilor componente.Voi reveni cu detalii.

Link spre comentariu

Spor la treaba PINTI ,eu abia am adunat piesele ,mai am sa fac cablaju ,dar nu am imprimanta pe laser si pana gasesc la cineva una ,dureaza,asta pana cand o sa-mi cumpar eu imprimanta :freaza: .Ce traf folosesti la sursa ta PINTI?Eu am unu de 30V la 3A,in fisa scrie ca trebuie de 27Vca,dar cred ca e mai bun unu de 30Vca deoarece vei obtine cu siguranta 30Vcc la 3A,dar problema e ca tranzistorii vor disipa mai multa caldura.Si am mai vazut ceva in acest topic si anume ca acel potentiometru de 22k  ar fi de 50k,care e pana la urma?

Bafta PINTI.

Link spre comentariu

Pentru @PKP98Folosesc un traf de 250W, toroidal, cu 33V CA si 2x12V CA in secundar. Potentiometrul este de 47K. Aici poti folosi si 22K, numai ca trebuie sa jonglezi cu rezistenta inseriata pentru a asigura excursia de tensiune necesara iesirii operationalului in vederea asigurarii tensiunii maxime dorite pe iesire. La sursa veche am fixat pragul la 40V cu ajutorul unui semipeglabil multitura inseriat cu potentiometrul.

Editat de PINTI
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări