Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Sursa reglabila 0-30V/3A cu LM723


Postări Recomandate

Pe un radiator mic nu prea se simte diferența între BD911 și TIP35 ( pentru această aplicație ) . Pe radiatorul care zici că-l ai , se simte . 

Vreau însă să atrag atenția asupra unei erori frecvente : la un radiator dat și o putere disipată dată temperatura radiatorului nu depinde de tranzistoarele folosite , doar temperatura joncțiunii tranzistoarelor respective . 

Aș vrea deci să nu mai aud enormități de genul : am pus tranzistoare mai tari și mergea mai rece . ( Eu mă refer în continuare la radiator ! )

 

ON TOPIC . Cu radiatorul ăla poți să obții 3A și cu BD911 și cu TIP35 , și , probabil , cu orice tranzistori de putere - doi, trei în paralel.

Link spre comentariu

Da stiu acest lucru ,puterea disipata pe tranzistor este aceasi si la BD911 si la TIP35 ,deci radiatorul se va incalzi la fel de tare ,dar am zis ca vreau sa folosesc TIP35 in caz ca nu are la magazin BD911.

Ce bine ca merge acest radiator ,ii mai trebuie un ventilator sau merge si fara.

Multumesc!

Link spre comentariu

Cu radiatorul ala poti disipa o putere de aprox. 40W la aproximativ 60 grade temperatura...trebuie sa tii cont de faptul ca jonctiunile tranzistorului vor avea cu aprox. 10 grade in plus...cu un ventilator de 100 x 100mm vei putea dubla puterea disipata...sunt date desprinse din teste practice , asa ca sa-ti faci o idee...

EDIT. Am uitat sa specific, temperatura asta va fi atinsa intr-o jumatate de ora de functionare, la aceasta putere disipata...

Editat de flomar60
Link spre comentariu

Ești puțin cam pesimist - eu zic că duce ( la 60°C radiatorul și 25°C ambiantul ) minim 60-70W . În ceea ce privește joncțiunile , diferența e mai mare - posibil mult mai mare - depinde pe câți tranzistori e repartizată puterea aia . Exemplu : 2 tranzistori TIP35 . Rthj-c incluzând izolatorul , circa 1,5K/W . La 20W pe tranzistor sunt deja 30°C.

 

EDIT . Da , poți să-l folosești și o să tragi singur concluziile . Eficiența unui radiator depinde până la urmă de mulți factori . În principiu la sursele liniare - dacă nu avem radiatorul supradimensionat sau bine răcit - se pune protecție termică.

Editat de UDAR
Link spre comentariu

O sa pun acest radiator ,ajutat de un cooler de 8x8cm ,controland rotatiile in functie de temperatura.

Am mai multe cablaje in pdf pentru aceasta sursa si nu stiu pe care sa-l  folosesc, unu mi se pare ca e gresit,cel original nu prea imi place ,daca aveti unul care stiti ca e corect va rog sa-l postati.

Link spre comentariu

Foarte posibil sa aveti dreptate , radiatorul folosit de mine avea dimensiuni asemanatoare doar inaltimea aripioarelor era de 3cm...diferenta de temperatura dintre capsula si radiator este mare la inceputul procesului de incalzire , dar , pe masura ce distributia termica se realizeaza aceasta diferenta scade...dupa perioada de timp necesara egalizarii termice - la un consum constant- cam la 10 grade ramane diferenta capsula-radiator....aprecierea a fost facuta cu ...mana! , dar daca am timp o sa fac o masuratoare cu sonda de temperatura...

Link spre comentariu

Bănuiam că de aici provine confuzia ! Eu vorbeam de diferența de temperatură joncțiune - radiator nu între capsula de plastic și radiator ! Da , dacă tranzistorul este fixat cu un izolator mai ”sănătos” discutăm de ordinul a 10°C . Dacă e fixat fără izolator , doar cu vaselină , la capsulele mari ( TO247, TOP3, etc ) se poate  întâmpla să fie mai rece plasticul decât radiatorul - asta înseamnă că avem un transfer termic corect spre radiator . 

Link spre comentariu

Asta am vrut sa aud :rgtrwgtre .

O sa mai vin cu intrebari ,nu o sa va las in pace :freaza: .Sa vad ce mai visez la noapte ,si maine dimineata  sunt aici cu intrebarile  :rade: .

Oricum va multumesc pentru ajutorul acordat si ca va bateti capul cu mine.

Editat de PKP98
Link spre comentariu

 

Am mai multe cablaje in pdf pentru aceasta sursa si nu stiu pe care sa-l  folosesc, unu mi se pare ca e gresit,cel original nu prea imi place ,daca aveti unul care stiti ca e corect va rog sa-l postati.

Acest cablaj este re-desenat dupa varianta originala, mai este un cablaj postat de mine dar are o mica greseala la potentiometrul de curent (un traseu rutat gresit), in acest cablaj am remediat greseala.

 

Am urcat aici cablajul pdf scara 1:1  http://fastupload.ro/5f60f3adf04082aa0cffae8b7aead7d8.html

 

Spor la mesterit.

Link spre comentariu

Ii multumesc domnlui GeoMar pentru cablaj,din toate pe care le-am vazut acesta mi se pare cel mai bun,cel original avea traseele de putere cam subtiri.

EDIT:Am vazut acea greseala de la potentiometru,de aia am zis ca am un cablaj gresit,dar puteam sa remediez ,nu era o gresala foarte mare era ceva mic.

Multumesc inca o data.

Editat de PKP98
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări