Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Sursa reglabila 0-30V/3A cu LM723


Postări Recomandate

1.Am recuperat dintr-un TV un LM358N functional 100% si am vazut ca in schema scrie LM358,fara "N",pot sa folosesc acest LM?

2.Acele rezistente de 0,1/5W ,pot sa fie si de 0,22 sau 0,33?Desigur toate de un fel ,dar alta valoare decat 0,1.

3.Pot sa pun TIP35C in loc de BD911?

4.Pot sa inlocuiesc tranzistorul BC177 (http://alltransistors.com/transistor.php?transistor=22418) cu BC251A (http://alltransistors.com/transistor.php?transistor=22683)?

1. Da, poti folosi LM358N

2. Eu am folosit pentru sursa mea (realizata dupa alta schema, nu dupa cea care se discuta aici) rezistente de 0,22 ohmi/5W si a fost ok.

3. TIP35C e mai bun decat BD911, deci poti folosi TIP35C.

4. BC177 (Q4) este folosit pentru LED, deci acolo e vorba de un curent mic(cativa mA), deci poti folosi BC251A.

Editat de Mishu_17
Link spre comentariu

Salut!

Doresc si eu sa fac acea sursa reglabila de tensiune si curent ,din primul post ,dar nu chiar acum deoarece lucrez la alta sursa reglabile de tensiune si nu am terminat-o,iar cand o termin ma apuc de asta,dar pana atunci vreau sa lamuresc cateva lucruri sa stiu si eu ce si cum.

1.Am recuperat dintr-un TV un LM358N functional 100% si am vazut ca in schema scrie LM358,fara "N",pot sa folosesc acest LM?

2.Acele rezistente de 0,1/5W ,pot sa fie si de 0,22 sau 0,33?Desigur toate de un fel ,dar alta valoare decat 0,1.

3.Pot sa pun TIP35C in loc de BD911?

4.Pot sa inlocuiesc tranzistorul BC177 (http://alltransistors.com/transistor.php?transistor=22418) cu BC251A (http://alltransistors.com/transistor.php?transistor=22683)?

5.La partea de alimentare a circuitului LM723 se foloseste un transformator separat care trebuie sa aibe 12V la 300mA,si in schema arata intrarea de curent alternativ de 12VAC si dupa redresare si filtrare sunt +/-12VCC,nu trebuia sa fie +/-17VCC. Sau cum? Ca nu prea  inteleg acolo.

Multumesc!

1.-Sufixul N indica tipul capsulei, in cazul de fata N->PDIP8, adica Plastic Dual Inline Pins ( 8 ). Caracteristicile electrice sunt insa aceleasi deci poate fi folosit acel LM358N.

2.-Rezistentele de 0R1 trebuie sa fie de 0R1, realizeaza monitorizarea curentului pentru limitare, valorile nu pot fi modificate fara adaptarea restului montajului.

3.-Teoretic TIP35 este mai bun decat BD911, insa tot teoretic TIP35 are hfe mai mic decat BD911, si asta poate afecta in mod negativ functionarea montajului, nu stau acum sa calculez dar daca schema este dimensionata in jurul amplificarii in curent tipice pentru BD911 atunci nu cred ca este o ideie buna folosirea TIP35, ci BD911 asa cum este in schema.

4.-Acel PNP micut comuta un amarat de led, mergi si tu pe ceva mai modern si mai usor de procurat, spre exemplu BC556 ( indiferent de sufix ) sau BC557.

5.-Buna intrebarea, si da ai dreptate, acolo nu sunt +/-12V, ci undeva pe la +/-14 poate +/-15Vcc, dar e mai comod sa se scrie aceeasi cifra ca si la intrare, este insa un detaliu care dezinformeaza si ma bucur ca l-ai sesizat.

 

Spor la lucru.

Link spre comentariu

Din propria-mi experienta practica, am constatat ca intr-o schema proiectata cu BD911, am constatat ca BD911 in acea schema se comporta mult mai prost decat TIP122 pe care l-am folosit eu, in concluzie cred ca TIP122 chiar daca are un factor de amplificare mai mic decat BD911, se comporta mult mai bine decat BD911, ceea ce este posibil sa se intample si cu TIP35, adica sa se comporte mai bine decat BD911.

 

Trebuie incercat si experimentat practic, in teorie este una iar in practica este alta.

Link spre comentariu

Multumesc tuturor pentru raspunsuri ,in special domnului Marian.

O sa folosesc BC556 ,am cateva bucati noi.

Am vazut in datasheet la LM358 ca tensiunea maxima de alimentare este de 32VCC,iar daca eu folosesc un transformator de 12VAC o sa am +/-15VCC sau mai mult ,deci ar fi la limita LM-ului,domnul "albasete"  a intalnit aceasta problema ,iar dupa ce a ars cateva bucati de LM-uri a detectat greseala ,si apoi a pus un transformator de 2x9VCA si a rezolvat problema ,pot sa pun si eu unu tot de 2x9V?

In pdf-ul de la conex unde se gaseste schema scrie ca radiatorul trebuie sa aiba minim 100cm^2 ,iar daca se pune si un ventilator ,suprafata radiatorului se poate micsora,eu sunt de alta parere,acum nu stiu,dar consider ca radiatorul e prea mic,eu ii pun unul de 200cm^2 si cu ventilator si tot nu stiu daca face fata,voi ce ziceti?

O zi buna in continuare!

Editat de PKP98
Link spre comentariu

Daca ai TIP35 ii poti incerca, daca nu ii ai si totusi vrei sa ii cumperi pe ei atunci atentie de unde ii iei, eventual ia mai multe bucati si imperecheaza-i folosind pe cei cu hfe cel mai mare ( daca gasesti prin masuratoare mai mult de 100 e bun de aruncat, sau eventual de folosit in loc de BD139... )

 

Daca ai traf cu 2x9Vca e mai sigur decat unul cu 2x12Vca, daca nu ai decat 2x12 atunci foloseste 7812/7912 sau niste diode zener de 12V. Cat despre radiator, sugestia cu tabla ar putea fi buna la surse in comutatie, aici ai nevoie de radiator, nu exagerat de mare pentru ca ai doar 3A, vezi si tu ce gasesti.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări