Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Sursa reglabila 0-30V/3A cu LM723


Postări Recomandate

Nu contest, ci chiar te felicit ca ai reusit sa gasesti singur o cale de a inlocui potentiometrele inseriate!

Dar suntem pe un forum de electronica si chiar daca nu suntem profesionisti, ci doar pasionati, unii dintre noi printre care si eu ma numar, nu lucram cu desene ale componentelor, ci cu simboluri.

Daca ai fi desenat o schema electronica si nu un "peisaj", ai fi observat ca schema este aproape aceeasi cu cea a potentiometrelor inseriate, cu o mica deosebire: potentiometrul de reglaj fin, are doar doua terminale legate! Intr-o schema care se respecta, cursorul este legat la terminalul pe care tu l-ai lasat in aer.

Ce inseamna asta? In cazul in care, acel potentiometru are intreruperi va face ca tensiunea pe cursorul celui ce regleaza tensiunea brut, sa creasca la valoarea maxima. Pe iesire se va "observa" o "mica crestere" a tensiunii livrate catre consumator, avand valoarea maxima ce o poate debita sursa. Si acum intrebarea retorica: Ce se intampla cu un montaj alimentat la 5V, cand din aceasta sursa iese maximul posibil, adica vreo 25-30V?!?!?!?

Am folosit expresia "observa" in ghilimele, cu toate ca rostul lor nu era in acea propozitie. Intradevar, este corect se va observa. Cand tu vei fi cu mana pe potentiometrul de reglaj fin si acesta sa va intrerupe, vei "observa" cum din scumpul tau montaj iese un fuior de fum, precedat de una sau mai multe pocnituri.

Editat de CIBY2
Link spre comentariu

Dar suntem pe un forum de electronica si chiar daca nu suntem profesionisti, ci doar pasionati, unii dintre noi printre care si eu ma numar, nu lucram cu desene ale componentelor, ci cu simboluri.

Daca ai fi desenat o schema electronica si nu un "peisaj", ............................

Atat schema cat si desenul "peisajul" nu imi apartin, le-am preluat de pe un forum polonez, atasez si originalul.

Uneori un "peisaj" este mai usor de inteles decat o schema electrica a componeteleor, mai ales in cazul uni incepator pasionat de electronica.

Posted Image

Editat de Eugen Chirila
Link spre comentariu

Ops, alt matinal cu letconul in mana! Bravo!

Am fost cam acid in postul anterior si poate ar trebui sa-mi cer scuze! In fine.

Tine cont de legatura dintre capatul nefolosit al potentiometrului si cursor si nu vei avea probleme! Variatia tensiunii la iesire in caz de intreruperi va fi doar de cateva procente, nepericuloase pentru montajul alimentat.

Link spre comentariu

Colegul nostru @GeoMar, a realizat aceasta sursa exact in varianta din fotografia pusa de mine si i-a functionat din prima fara probleme.

 

In urma discutiilor avute cu @GeoMar, m-am hotarat si am inceput lucrul la schema de mai sus, doar ca eu am eliminat total din schema partea de soft start, adica acea parte cu 220V pe cablaj, nu din motive de siguranta sau pericol, ci din cauza ca mie mi se pare total inutila, in rest am respectat schema, cu foarte mici modificari, in functie de necesitatile si posibilitatile mele tehnice.

 

Momentan este in lucru, cand va fi gata o voi prezenta aici in varianta mea.

Link spre comentariu
  • 4 săptămâni mai târziu...

salut ! ca sa nu mai deschid alt topic referitor la schema sursei de la primul post,am o intrebare,tensiunea de alimentare a sursei este de 27v ,daca as alimenta sursa la tensiunea de 33v(pt ca am un traf care imi furnizeaza aceasta tensiune),ce modificari ar trebui sa fac ?

multumesc! 

Link spre comentariu

Am arunact o privire peste schema poloneza si nu intelg de ce e nevoie de transformatorul supimentar pentu alimentarea circuitului de ventilator si comutare a tensiunii pe secundar. Eu sunt de parere ca se putea "fura" tensiunea de pe priza mediana de ~12 v inainte de releu.

Imi scapa mie ceva?

Link spre comentariu

Exact la acelasi lucru m-am gandit si l-am facut si eu, am luat tensiune dintr-o ramuara de 2x12V si totul s-a dat peste cap, nimic nu mai functiona corect, limitarea de curent intra haotic, comutarea infasurarilor, adica releul anclansa ca mitraliera adica balbaia, etc.

 

Atunci am pus un traf separat si totul a intrat in normal.

 

Daca transformatorul principal are infasurari separate, adica 2x12V pentru forta, 27V pentru comanda si 12 V pentru auxiliare totul este perfect.

 

Pentru ca transformatorul meu nu avea decat 2x12V pentru forta si 27V pentru comanda, si neavand loc pentru am mai putea pune o infasurare de 12V, am fost nevoit sa mai pun inca un transformator mai mic pentru cei 12V penru auxiliare.

Editat de Eugen Chirila
Link spre comentariu
  • 2 luni mai târziu...

Salut!

Doresc si eu sa fac acea sursa reglabila de tensiune si curent ,din primul post ,dar nu chiar acum deoarece lucrez la alta sursa reglabile de tensiune si nu am terminat-o,iar cand o termin ma apuc de asta,dar pana atunci vreau sa lamuresc cateva lucruri sa stiu si eu ce si cum.

1.Am recuperat dintr-un TV un LM358N functional 100% si am vazut ca in schema scrie LM358,fara "N",pot sa folosesc acest LM?

2.Acele rezistente de 0,1/5W ,pot sa fie si de 0,22 sau 0,33?Desigur toate de un fel ,dar alta valoare decat 0,1.

3.Pot sa pun TIP35C in loc de BD911?

4.Pot sa inlocuiesc tranzistorul BC177 (http://alltransistors.com/transistor.php?transistor=22418) cu BC251A (http://alltransistors.com/transistor.php?transistor=22683)?

5.La partea de alimentare a circuitului LM723 se foloseste un transformator separat care trebuie sa aibe 12V la 300mA,si in schema arata intrarea de curent alternativ de 12VAC si dupa redresare si filtrare sunt +/-12VCC,nu trebuia sa fie +/-17VCC. Sau cum? Ca nu prea  inteleg acolo.

Multumesc!

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări