Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Sursa reglabila 0-30V/3A cu LM723


Postări Recomandate

Aceasta sursa este formata din 2 circuite fiecare avand punctul lui de referinta (masa), separat unul fata de celalat. In schema unul e notat cu rosu celalat cu verde. In cazul in care se foloseste un V-metru si A-metru care masoara teniunea si curentul fata de propria masa alimentandul la tensiunea de 5v preluata din bara de +12V atunci masa aparatelor de masura devine masa verde a sursei. Pentru a putea masura tensiunea ar trebui sa legi masa verde (a a voltmetrului) la masa rosie. De aici s-ar ivi o gramada de probleme.

 

De acceea in schema se foloseste voltmetru de 200 mV pentru a putea masura tensiunea prin divizorul rezistiv R1V, R2V in felul asta separand punctele de masa printr-o rezistenta de 10Mohmi si atunci curentul poate fi masurat pe partea de +.

post-175201-0-35226500-1424625138_thumb.png

Link spre comentariu

Verifica ce tensiune ai in baza la BD911 ,daca nu exista acolo verifica in baza lui BD139 .

 

Trebuie sa imi fac mea culpa am spus o mare prostie in postul #183 .Se pot alimenta aparetele de masura chiar inainte de tranzistorii de putere cu conditia ca ele sa masoare tensiunea si curentul fata de masa si sa fie alimentate cu un stabilizator adecvat.

 

Rog un moderator daca poate sa stearga postul respectiv pentru a nu induce lumea in eroare.

 

Inca o data imi cer scuze pentru greseala grosolana pe care am facut-o.

Link spre comentariu

Verifica ce tensiune ai in baza la BD911 ,daca nu exista acolo verifica in baza lui BD139 .

 

Trebuie sa imi fac mea culpa am spus o mare prostie in postul #183 .Se pot alimenta aparetele de masura chiar inainte de tranzistorii de putere cu conditia ca ele sa masoare tensiunea si curentul fata de masa si sa fie alimentate cu un stabilizator adecvat.

 

Rog un moderator daca poate sa stearga postul respectiv pentru a nu induce lumea in eroare.

 

Inca o data imi cer scuze pentru greseala grosolana pe care am facut-o.

pe ambele baze am -0,11 V

Editat de dzyk2000
Link spre comentariu
  • 4 săptămâni mai târziu...

Am scos rezistenta dar nu inteleg ce trebuie sa masor, am verificat fisa tehnica pentru lm 723 dar nu inteleg deloc integratul si schema, ma ameteste foarte tare ca sunt doua circuite sau asa inteleg eu si nu gasesc masa pe partea de 12v, orice iau ca punct de referinta pentru masuratori tot timpul am alte rezultate   . pana acum nu a dat nici un semn dar am scimbat 723 si am pe iesire cu potentiometrul la maxim 23milivolti si se incalzesc foarte tare tranzistorii de putere. cred ca o rup pe genunchi.

Link spre comentariu

Masoara tensiunea fata de ambele punte de referinta (mase) dar in principiu fata de masa lui 723. Faptul ca nu ti-a functionat din prima e un lucru bun desi acum iti face numai nervi cand reusesti sa ii dai de cap bucuria e pe masura plus ca si pe parcurs ai ocazia sa inveti.

In legatura cu schema blocul de comana de format din 3 circuite: primul cu 732 este o sursa de curent constant la care sunt legati 2 "consumatori" U2a si U2b care "fura" curent in functe de comanda primita ïn felul asta modificand tensiunea care se aplica in baza tranzisorului. U2a pentru tensiune si U2b pentru curent.

Intradevar schema e cam greoaie de citit si mie mi-a luat ceva timp pana mi-am dat seama dar de obicei nu ma apuc sa construiesc ceva pana nu inteleg functionarea.

Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...

Sursa a fost abandonata pana in aceasta seara, am verificat montajul cu atentie atat componentele cat si cablajul, am schimbat doi conzi ceramici (care nu cred ca au fost vinovati)  si functioneaza perfect, sursa a fost probata pe masa de lucru (adica in pat :)  ), randul trecut am facut probe direct in carcasa cu transformatoarele apropiate fara sa iau seama de problema lui albasete si asta cred ca a fost motivul , acum imi este frica sa o bag in carcasa.

Link spre comentariu

Ma bucur pentru reusita ta. Nu trebuie sa abandonezi lucrurile de la inceput. Cu rabdare si calm se rezolva. Ce conzi. ai inlocuit ? Ma repet: transformatorul mic, de 2x12 Vca, inlocuieste-l cu unul de 2x9 Vca. La mine asta era problema, LM 358 era alimentat cu tensiune maxima si intra in oscilatie, rezultand distrugerea LM-ului. Odata inlocuit traf.-ul mic, nu am avut probleme. Sursa este in carcasa de Al si functioneaza impecabil. Am lasato in scurt cca. 1 minut si nu s-a intamplat nimic. Succes !

Link spre comentariu

Subscriu. E o schema foarte buna, singura problema e disipatia importanta pentru tensiuni mici si curenti mari.

Solutia tipica e comutarea transformatorului de putere, pentru tensiuni ceva mai mici, pe prize (de obicei se 

folosesc 2 prize intermediare, comutate cu 2 relee, comandate prin 2 comparatoare - ceva de genul:

"sub 10 volti la iesire, priza de 12 volti la trafo, intre 10,1 si 20 de volti la iesire, priza de 22 de volti la trafo,

peste 20 de volti la iesire, toata infasurarea de 35 de volti la trafo; astia aveau un trafo mai slabut, cu cadere

mai mare a tensiunii la curentul maxim, sau poate filtrajul era mai slab, sa nu uitam ca, mai ales la curenti mari,

intre intervalele de conductie a diodelor redresoare, condensatorul principal de filtraj (ala de mii-zeci de mii

de microfarazi, de dupa redresor) se descarca destul de mult, cu cativa volti, si ar trebui sa ramana minim 3-5

volti pe tranzistorii de putere, astfel ca acest riplu sa nu "iasa" in iesire!!

 

Pentru puteri mai mari, fie se utilizeaza o schema in comutatie, gen sursa de calculator facuta reglabila, fie, daca

avem ceva mai sensibil la riplu, un prestabilizator in comutatie si un etaj liniar de "netezire" mai buna (cu ecranare

si filtrare mai atenta a componentelor rezultate din comutatie)

 

Spor la construit

Link spre comentariu

Aveti dreptate, dar pentru mine este suficient, ca investitie a fost voltampermetrul, cablajul si rezistoarele de wattaj mare in rest tot este recuperat. Am schimbat condensatorul de 10nf de pe iesirea de 30v si cel de 1nf din pinul 3 al lm-ului, traful de 12v este acum de 9v. Ce nu ma multumeste este reglajul tensiunii, este mult prea fin la atingere in rest merge de nota 10.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări