Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Sursa reglabila 0-30V/3A cu LM723


Postări Recomandate

Voltampermetrul prezentat de Ionel se conecteaza asa: cele 2 fire subtiri, negru si rosu reprezinta alimentarea, respectiv plus - rosu, minus - negru. Se alimenteaza separat sau daca traf.ul mai are o infasurare separata se alimenteaza din acea infasurare (redresata si filtrata.) Personal am utilizat un incarcator de telefon. 

Cele 3 fire groase se conecteaza astfel: firul negru la minusul sursei de monitorizat, firul rosu la plusul sursei de monitorizat, iar firul galben devine plusul sursei, iesirea ca sa spun asa. Nu se mai monteaza niciun shunt, are voltampermetrul inclus in el. Cel putin al meu asa este, nu am folosit shunt.

Sursa intra in protectie daca are un consumator care depaseste curentul maxim debitat de sursa. 

Link spre comentariu

Exact, deci firul care masora teniunea la borna de plus, masa apartului de masura la masa sursei iar firul care msoara curentul devine borna de minus al sursei. Poti identifica firul pentru masurarea curentului cu un ohmetru fata de masa aparatului. ATENTIE cum spune mai sus si albasete apartul de masura trebuie alimentat din o sursa separata fata de infasurarea de putere a stabilizatorului.

Link spre comentariu

Mii de scuze ! Am retinut gresit. Firul galben devine minusul sursei, in cazul tau firul albastru .("Firul galben gros este albastru la mine,monitorizeaza masa...") Daca ai un incarcator de telefon care sa scoata cca. 5 - 6 volti, este perfect. Eu un astfel de incarcator am folosit si functioneaza perfect.

O schema de alimentare la acest voltampermetru:

post-199853-0-74852500-1424070999_thumb.jpg

Editat de albasete
Link spre comentariu

Am terminat si eu montajul ( sursa 0-30v conex, cablaj geomar) dar am ceva probleme cu el, am alimentat partea de 2x12v si se incalzea foarte tare lm358 si regulatorul de 5v,am modificat traful sa scoata 9v dar cu acelasi rezultat, am scos lm358 din montaj sa incerc ceva masuratori la intrarea A.O dar nu am apucat pentru ca regulatorul de 5v a facut ca o petarda :(

Editat de dzyk2000
Link spre comentariu

Upsss !!! Regulatorul a fost montat corect ? Daca da, nu avea de ce sa trosneasca, limita maxima de alimentare este de 35 Vcc. Verifica atent cablajul, confrunta cu schema. Masoara tensiunea atat la puntea redresoare cat si la condensatorii de filtraj. Trebuie sa ai tensiune simetrica.

Pozitionarea este corecta, confrunt cu schema si revin.

 

Din regulatorul de 5V aveai alimetat ceva?

Nu aveam alimentat nimic.

Link spre comentariu

Am terminat si eu montajul ( sursa 0-30v conex, cablaj geomar) dar am ceva probleme cu el

...

 

Vezi ca pe cablaj este o greseala la cursorul potentiometrului de reglare amperaj, NU trebuie conectat cursorul la acel traseu care trece "peste" pinul cursorului, cursorul trebuie legat la masa.

 

S-a discutat in topic despre greseala.

Link spre comentariu

Am rezolvat poblema, probabil din cauza cablajului, am refacut lipiturile si am curatat traseele si nu se mai incalzesc piesele,se poate pune potentiometru de 10k in loc de 1k?

Vezi ca pe cablaj este o greseala la cursorul potentiometrului de reglare amperaj, NU trebuie conectat cursorul la acel traseu care trece "peste" pinul cursorului, cursorul trebuie legat la masa.

 

S-a discutat in topic despre greseala.

Stiu de problema, multumesc.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări