Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Sursa reglabila 0-30V/3A cu LM723


Postări Recomandate

atasarea unui  comutator automat cu releu pe scundar

Vedeti solutia http://www.google.ro/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=6&ved=0CDYQFjAF&url=http%3A%2F%2Fwww.velleman.eu%2Fdownloads%2F0%2Fmanual_k7200.pdf&ei=qNcWVPvIGam6ygPI5YKQAQ&usg=AFQjCNE68Ki5417mm6XF5rP_7gyJW_mVSA&bvm=bv.75097201,d.bGQ&cad=rja velleman.

Nu-i complicata, elementul de comanda este un comparator cu histerezis(IC1).

Editat de miron1947
Link spre comentariu

In sursa de la valleman acel comparator verifica permanent iesirea sursei iar in jurul valorii de 12 v daca imi reamintesc bine isi schimba starea comandand releul aflat pe infasurarile secundare. Asa scriu ei in manual dar nu am reusit sa testez montajul. Si cred ca exista posibilitatea schimbarea pragului de comutare....

Link spre comentariu
  • 4 luni mai târziu...

Cele doua fire grupate sunt pentru alimentarea voltampermetrului. Din cele 3 grupate, doua se conecteaza in paralel cu sursa, pentru voltmetru (probabil ca negru+rosu, vedeti cum merge suntul), iar cand veti conecta consumator, utilizati firul galben+cel negru care a fost conectat la sursa. Ampermetrul mereu se conecteaza in serie cu sursa si consumatorul.

Editat de adryano
Link spre comentariu

Cu raspunsul primit mai sus sunt partial de acord.  citez "Ampermetrul mereu se conecteaza in serie cu sursa si consumatorul."Nu si in montajul asta...atunci ce rol mai are potentiometru care regleaza curentul?ce stiu eu ce-am reglat.Acum m-am uitat mai atent pe schema si am vazut de unde se leaga.Acum intrebarea mea este:mai are rost sa montez R1A R2A SI R1V si R2V ? sau conectez fara ele.

Link spre comentariu

Ai ceva date despre modulul acela? Din cate banuiesc eu s-ar putea ca ampermetrul tau s-ar putea sa masoare curentul fata de masa circuitului in cazul acesta modul de legare din schema nu e valabl. Acolo e descris cum sa masori curentul si tensiunea cu un voltmetru de 200mV. Verifica daca ampermetrul tau contine si rezistenta de șunt.

Link spre comentariu

Cu raspunsul primit mai sus sunt partial de acord.  citez "Ampermetrul mereu se conecteaza in serie cu sursa si consumatorul."Nu si in montajul asta...atunci ce rol mai are potentiometru care regleaza curentul?ce stiu eu ce-am reglat.Acum m-am uitat mai atent pe schema si am vazut de unde se leaga.Acum intrebarea mea este:mai are rost sa montez R1A R2A SI R1V si R2V ? sau conectez fara ele.

Pai nici nu o sa puteti determina exacta ce-ati reglat la sursa detinuta de dvs.. Asta e posibil doar la modulele care pot fi folosite ca surse de curent constant si voltaj variabil. Si asa insa nu puteti monitoriza permanent care este curentul maxim oferit de sursa, pentru ca aceasta intra in protectie, reducand la minim tensiunea.

Link spre comentariu

Ampermetrul ala daca are shunt pe placa lui atunci se conecteaza in serie, intre sursa si consumator, daca nu are shunt atunci se poate conecta cu un divizor pe shuntul sursei asa cum este indicat in schema, dar depinde de configuratia ampermetrului, reusita acestui lucru, trebuie sa aiba monitorizare de tip "high side" si din cate stiu de obicei chinezariile astea monitorizeaza masa, astfel incat nu pot fi legate decat intre sursa si consumator si daca nu are shunt trebuie sa-i pui tu unul, dar trebuie sa aflii si ce valoare trebuie sa aiba shuntul, ca nu merge oricat.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări