Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Probleme Attiny2313


minimals

Postări Recomandate

Sunt incepator in ale programarii insa m-am lovit de aceasta problema cand m-am apucat de un proiect in care trebuie programat si folosit un Attiny2313. :nas:

Am construit programatorul pe port paralel foarte simplu de tip stk200 ( http://files.myopera.com/CrazyTerabyte/ ... 200-hi.png ) l-am alimentat si am incercat sa ii dau sa il citeasca insa nu il poate citi am incercat cu WinAvr ,pony prog, AvrStudio insa nimic chiar si cu Avr dude insa mi-a dat eroarea asta "starting giveio... start failed (status 1275):"

Ca sistem de operare am un win 7 64biti ceea ce am inteles ca nu ar fi compatibil,si de aceea mi-a dat aceasta eroare insa intrebarea mea este ce as putea face sa programez controolerul si eu... :cry:

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 32
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

  • minimals

    19

  • GeoMar

    4

  • godFather89

    4

  • modoran

    1

Top autori în acest subiect

Imagini postate

pai asta e problema ca e cam scump si 2 nu voi mai folosi niciodata asa ceva.....iar in zona nu gasesc la nimeni.....a mai incercat cineva vro schema care sa mearga fara pb?simpla

Link spre comentariu
Vizitator koandy1983

Aceiasi problema am avut-o si eu.

Nu functioneaza acel programator pe W7 64biti.

Trebuie WinXP pe 32 biti.

 

Si iti recomand sa folosesti schema asta pentru programator:

http://devinurtsyani.files.wordpress.co ... tk2001.gif

 

Este la fel cu cea pe care ai folosit-o tu dar este imbunatatita.

Scapi de o gramada de probleme (sa arzi microcontrollerul, sa arzi portul LPT de la calculator etc)

Link spre comentariu
Vizitator koandy1983

Nu stiu sigur daca ar functiona prin VirtualBox.Schema aceea o am eu facuta si functioneaza perfect (cea imbunatatita, dar trebuie sa mearga foarte bine si a ta, pt ca e acelasi lucru, numai ca are integratul acela pentru buffering).Incercata initial, ca tine pe W7 64bit, apoi am scos un calculator vechide la naftalina si am pus winxp pe el si merge ca uns.

Link spre comentariu

Si eu am avut candva problema asta (pana mi-am luat programatoare adevarate).In masina virtuala nu mergea (cel putin pe vremea aia, poate acum...) ca nu exista driver pentru portul paralel. Deci nu puteam folosi portul paralel al calculatorului in masina virtuala. Poate in versiuni mai noi se poate, eu foloseam VMware.

Link spre comentariu

asa este insa sa dau 50 ron doar pentru o singura utilizare nu ma incanta :( sa caut la noi in oras acest integrat 74hc244 desi e cam sarac magazinul nostru....app si ce soft ai folosit koandy1983 pentru acest programator?sau ce soft imi recomanzi?

Link spre comentariu
Vizitator koandy1983

am folosit winavr.Dupa ce l-ai instalat ai in directorul bin un executabil avrdude.exe.Cu ajutorul aceluia in programezi.De exemplu:avrdude.exe -c stk200 -p m8515 -U flash:w:fisier.hex-c este pentru interfata de programare-p tipul microcipului-U comanda de scrierefisier.hex este fisierul hex pe care vrei sa-l scrii in microchip.Dar... instaleaza winxp, ca este posibil ca, cu programatorul pe care l-ai facut deja sa poti scrie flashul.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări