Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Suport Elforum

Detalii executie mobilier bucatarii


Vizitator

Postări Recomandate

Vizitator Ady111

Buna ziua, eu chiar am inceput sa fac bucataria singur si pana acum m-am descurcat. Am reusit sa fac corpurile suspendate sa montez hota, blatul si corpurile de jos, sa montez plita, masina de spalat vase(45cm incorporabila total) si chiuveta. Acum vreau sa cumpar fronturile si sa montez sertarele. Va rog sa-mi spuneti ce luft trebuie sa las intre fronturi si spre blat pentru corpurile de jos in cazul in care: la corpurile suspendate vreau sa am sistem de usi pliante in sus la doua corpuri iar la alte doua usi normale; pentru cele de jos doar sertare si jolly. Sistemul blum metabox este bun pentru sertare de adancime 500mm si latime 345 respectiv 660? As vrea extractie cat mai mare, laterale cat mai subtiri si amortizare. Ce material sa aleg pentru fronturi intre PAL si MDF?  Multumesc!

Editat de Ady111
Link spre comentariu

Perimetral 1.5mm, asta inseamna ca raman 3mm intre fronturi, indiferent de tipul deschiderilor. Metabox-ul se poate folosi cu orice latime. Cam la limita de design acei 345, dar nu imposibil. Metabox are amortizor atasat, se cumpara separat. Extractia nu e totala. Nu mai stiu din memorie, si nu mai caut acum. Raman vreo 2 degete in interior. Nu le-am mai folosit de foarte mult timp... Am lucrat exclusiv cu Tandembox Plus, mai nou cu Antaro.

 

Evident ca MDF este superior, cu finisajele specifice. Alegerea se face din ratiuni de design/exploatare, si buget...

Link spre comentariu
Vizitator Ady111

Perimetral 1.5mm, asta inseamna ca raman 3mm intre fronturi, indiferent de tipul deschiderilor. Metabox-ul se poate folosi cu orice latime. Cam la limita de design acei 345, dar nu imposibil. Metabox are amortizor atasat, se cumpara separat. Extractia nu e totala. Nu mai stiu din memorie, si nu mai caut acum. Raman vreo 2 degete in interior. Nu le-am mai folosit de foarte mult timp... Am lucrat exclusiv cu Tandembox Plus, mai nou cu Antaro.

 

Evident ca MDF este superior, cu finisajele specifice. Alegerea se face din ratiuni de design/exploatare, si buget...

Multumesc pentru raspuns! sertarele de 345 latime sunt 4 la numar(3 de 150mm inaltime si 1 de 330mm) mai sunt doua sertare mari de 660 latime cu 450 adancime si cate 390 inaltime(unul din ele este chiar sub chiuveta deci mai mult de design, aici vreau sa pun glisiere mai ieftine fara amortizor), mai e un sertar de 180mm inaltime sub cuptor; sus am un corp 800X800 cu deschidere prin ridicare si unul de 675X800 tot prin ridicare, corp de 570X800 unde vreau sa pun doua usi pe inaltime cu deschidere normala, corp 210X800 doua usi pe inaltime cu deschidere normala; ca si buget pentru fitinguri si sertare ar fi in jur de 1000 ron iar pentru fronturi care insumeaza undeva la 3.8 mp am disponibil tot in jur de 1000 ron. Este realizabil ce mi-am propus sau trebuie sa mai pun niste bani? Ce sisteme imi recomandati pentru sertare si sisteme de ridicare? Daca iau MDF foliat canturile sunt de abs aplicate la cald precum la PAL? Prefer MDF culoare lucioasa simpla. MUltumesc!

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

Ce sertare/glisiere?

 

STANDARD?

METABOX?

TANDEM?

TANDEMBOX?

Pt dl Nomikos,

 

Buna ziua!

Pe masura ca studiez si inteleg logica si functionalitatea mobilei de bucatarie, imi dau seama ca propunerea mea trebuie serios modificata, mai ales la peretele cu fereastra. Nu am tinut cont de calorifer si nici de piesele de capat, absolut necesare pentru deschiderea usilor. Referitor la sertare/glisiere, as dori totusi cu sistem de amortizor. Propuneti dvs un sistem care credeti ca este bun, indiferent cat va costa.

Cu tot respectul.

Link spre comentariu

Puțină răbdare... Am ceva în lucru, când termin, modificăm...

Buna ziua,

 

Va multumesc. Nu sunt deloc nerabdator. Stiu ca sunteti foarte ocupat. Imi dau seama ca, daca vreau sa ajung sa fac mobilier cu mainile mele, trebuie intai de toate sa studiez foarte bine materialele existente pe piata, tipuri de mobila, functionalitati, etc etc. Ceea ce si fac.

Cu tot respectul.

Link spre comentariu
Vizitator florin ovidiu

Buna ziua/seara,

Am citit toate comentariile acestui topic, sunt foarte interesante.

@ Domnule Nomikos, felicitari.

Am o intrebare premergatoare care deriva din urmatoarea situatie: bucataria mea are dimensiunile aproximative de 3,5m x 2,2m. Spatiul de luat masa este separat.

Eu mi-as dori sa am mobilierul dispus fata in fata (paralel) pe laturile lungi.

Intrucat, blaturile au latimea de 600, amandoua inseamna 1200mm, deci ramane intre ele un spatiu de 1m pentru circulat.

Intrebare: este prea stramt? exista vreun standard pentru acest culoar?

Multumesc frumos,

Florin,

Link spre comentariu

Nu e strâmt, e ideal. Bucătăria e un spațiu de producție, unde se desfășoară o activitate clară... Nicidecum de loisir. Eu am 90 acasă. E un open spate, și am considerat, pe bună dreptate, că un 90 îmi este suficient pentru activitatea în cauză.Există un flux clar de producție, există niște dimensiuni ideale ergonomic. Un U cu dimensiunile alea, te pune fix în centrul acțiunii...Cel mai puțin am făcut spre 780mm intre blaturi. Doamna e foarte mulțumită de ușurința cu care o folosește...

Link spre comentariu
Vizitator florin ovidiu

Ok, multumesc frumos Nomikos,

M-am mai linistit  . .

Acum intru in problema: pot sa insist cu un releveu si cu rugamintea de a-mi intocmi o schita de mobilier?

Multumesc!

Link spre comentariu
Vizitator florin ovidiu

Pt dl. Nomikos

 

Am atasat 3 schite la urmatoarele adrese:

http://www.imagehousing.com/image/schita1/1246448

http://www.imagehousing.com/image/schita2/1246450

http://www.imagehousing.com/image/schita3/1246451

 

Sper sa fie inteligibile.

Cateva info:

Mobila as dori sa fie in forma de U (intors).

In schitele 2 & 3 se poate observa cum as vrea sa fie distribuite electrocasnicele in bucatarie. Plita + cuptorul pe gaze + hota trebuie amplasate langa centrala termica (CT).

Chiuveta vine pe partea dreapta a U-lui. Langa ea ar trebui prevazut un loc pentru masina de spalat insa: nu am bani pt msv de aceea as dori sa folosesc acest spatiu pt depozitare iar daca vreodata voi achizitiona msv as dori sa elimin rafturile si sa o instalez acolo.

Pe peretele opus U-lui ma gandesc ca ar putea sa fie amplasate corpurile de mobilier inalte. Acolo cred ca pot fi plasate:

-corpul in care sa fie incastrat un cuptor electric (sa fie prevazut spatiul pt cuptor dar acesta sa fie mascat cu o usa- din acelasi motiv ca la msv);

-combina frigorifica;

-alte corpuri de depozitare: cu rafturi sau sertare inalte (multisertare, nu stiu cum se numesc dar au un singur front inalt iar in interior sunt mai multe rafturi).

 

Latura stanga a U-lui ar putea fi folosita ca blat de lucru.

Nu stiu cat de bine/ergonomic sunt amplasate electrocasnicele, sunt deschis oricaror propuneri.

Daca sunt necesare si alte info va rog sa nu ezitati.

 

Multumesc frumos!

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări