Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Paraset romanesc


Postări Recomandate

  • 1 an mai târziu...

Merita sa construiesti un Paraset in forma initiala, pentru emisie si receptie CW. Adica scula de muzeu. SSB cu tuburi putine nu prea merge, la emisie.

Eventual sa se abordeze un "Paraset" tranzistorizat, dar tot pentru CW.

Lampile pot fi utile la preselectoare, pentru ca rezista la impulsuri electromagnetice generate de fulgere, au intermodulatii mai reduse decat tranzistoarele si au zgomot suficient de mic (cele cu panta mare). Si la emisie (prefinale si finale) se poate lucra bine cu lampi.

Editat de VAX
Link spre comentariu

Ar fi bun un "Paraset" tranzistorizat, scula cat mai simpla si care sa mearga la emisie numai in CW. Sa lucreze cu VFO pentru a putea realiza usor legaturi radio. Cu o astfel de scula, produsa sub forma de kit pentru incepatori, s-ar putea mari numarul radioamatorilor care stiu sa lucreze in telegrafie. Ar merge bine cu un receptor cu reactie, pe care sa-l construiasca si sa-l regleze chiar cei care vor sa-l foloseasca. Stiu radioamatori cu experienta care au trecut la lucru in QRP, desi aveau acasa scule de firma.

Link spre comentariu

La receptie, tubul este imbatabil in benzile US. Intr-un caz simplu, pe grila am un semnal de un volt si unul de un microvolt si vreau sa-l aud pe cel slab. Tubul poate sa le amplifice pe amandoua de 20 de ori fara sa le amestece intre ele. Tranzistorul se blocheaza din prima sau crapa.

Link spre comentariu

La receptie, tubul este imbatabil in benzile US. ..................................

 

La aceeasi concluzie am ajuns si eu, dupa ce am construit/experimentat/imbunatatit un "reactor" clasic cu tuburi.

 

Vedeti postarile #224 si #228, cu poze si explicatii.

 

In trecut am experimentat si receptoare cu reactie realizate cu tranzistoare (BF 200/214 + AAF). Rezultatele au fost inferioare din multe puncte de vedere.

Interesant ar fi de testat varianta de receptor cu reacte tranzistorizat "cu imbunatatiri" propus de dl VAX in celalalt topic dedicat. Posibil sa se apropie ca performante de variantele clasice cu tuburi, ramane de vazut, poate la iarna cand voi fi in concediu.

 

Pana atunci rezonez cu ideea unui Paraset hibrid SSB, unde se pot contopi avantajele tuburilor (detector cu reactie si AAF + etaj final de emisie) si ale tranzistoarelor (formarea semnalului SSB).

Link spre comentariu

Cred ca se deturneaza ideea de paraset. In cazul asta, daca bag intr-o valiza batranul FT250, il pot declara paraset.

Ideea de paraset consta in simplitate, usurinta in exploatare si depanare. Only CW. Aveai o sacosa de cuarturi, il puneai pe cel potrivit si spor la transmis secrete. Un tip de lampa - maxim doua. Alimentare din ce gaseai - bateria masinii sau retea. 110 sau 220. CA sau CC. Antena intr-un buzunar, sa o poti intinde cam pe unde gasesti un loc suficient de ascuns. Aparatul in sine trebuia sa fie usor de camuflat.

Mie mi-a reusit pana acum doar un amarat de receptor cu reactie, cu 4 lampi miniatura sovietice. Dezavantaj - n-au soclu, daca se arde una iti trebuie letcon. In schimb se aude bine de pe la vreo 6MHz pana pe la 12MHz. Cu casti de 2000 ohm. Nu m-am indurat sa-i pun un amplificator cu vreun integrat. Sa ramana "all tubes".

P.S. De doi ani nu m-am invrednicit sa-i fac o carcasa. Astept sa-i fac un emitator. Tot cu tuburi miniatura

Link spre comentariu

O variantă acceptabilă ( ??? ) pentru traficul actual ar fi următoarea :

TX cu final lampa " nervoasă " gen 6P14 sau 6P15 cu acord al antenei în genul #274 ( PRIMA ) , un etaj comun VFO + FLL + scală digitală LCD și RX sincrodină ( DSB din păcate ) .

 

Pentru SSB totul se complică , iar dacă discutăm de TX SSB se pierde definitiv ideea de Paraset , adică ceva simplu și portabil .

Aici ar fi un exemplu pe care l-am mai analizat ( cu o eroare , etajul preamplificator are o lampă cu pantă variabilă , care nu are ce căuta în audio )

În rest , e interesant : http://www.pe1jpd.nl/index.php/80m-dsb-transceiver/

Link spre comentariu

La receptie, tubul este imbatabil in benzile US. Intr-un caz simplu, pe grila am un semnal de un volt si unul de un microvolt si vreau sa-l aud pe cel slab. Tubul poate sa le amplifice pe amandoua de 20 de ori fara sa le amestece intre ele. Tranzistorul se blocheaza din prima sau crapa.

Comparatii de la cele mai simple pina la cele mai complexe, cu lampa sau tranzistorul, dovedesc ca ambele au performante aproape identice,

in audiofrecventa sau radiofrecventa. Daca lampile sunt asa de performante, sunt sigur ca ar exista in prezent o productie de transceivere

combinate cu lampi si tranzistoare sau CI. Poate stie cineva.

O schema simpla cu reactie, in unde scurte, poate decela semnale CW aflate la o diferenta de 500Hz. Problema la acest tip de receptor,

este ca semnalul de 1V, sau amplificat de 20 de ori, blocheaza receptorul cu reactie, deci "parasetul" nu functioneaza.

Interesant este ca se ofera date despre intermodulatii la transceiverele profesionale din prezent, dar sunt comparatii cu nivele apropiate

la -26dB de maximum 0dBm la intrare. De exemplu la Kenwood TS-990S.

post-238209-0-91946800-1507707856_thumb.png

Probabil la diferente intre 1V si -60dB in tensiune sau de -120dBm in putere sunt date catastrofale sau de nemasurat.

Pe vremuri am facut o comparatie intre un receptor complex facut de mine si un analizor de spectru HP.

Am marit progresiv nivelul de intrare pina pe analizor au aparut intermodulatii si pe receptor acelasi generator

a inceput sa se prinda in mai multe pozitii, fie ca semnal, fie ca imagine.

Concluzia: O scula profesionala HP era mai buna cu 6dB si asta datorita mixerului cu 2 diode pe ramura, care ofera

o intermodulatie mai redusa, adica o implementare de inalta clasa, ofera si performante pe masura.

 

@gsabac

Editat de gsabac
Link spre comentariu

https://en.wikipedia.org/wiki/Paraset

 

Paraset - ul a fost cu tuburi . Cu constructie si destinatie specifica , transceiver special cu destinatie folosirea clandestina . Intr - o anumita epoca istorica , pe o perioada scurta de timp . De unde si conceptia si solutiile tehnice folosite , cu ce oferea radiotehnica la momentul respectiv . Restul ... hibrizi cu tranzistori etc . e deja altceva . Ma rog , parere personala . Ca idee , exista receptoare tranzistorizate care surclaseaza orice receptor cu tuburi . Comparatia e de altfel lipsita de sens , termenul de diferentiere lampa - tranzistor e minimalist si irelevant . Ar trebui discutat de structura receptoarelor comparate , analiza solutiilor globale ( schema bloc ) si modul de implementare , pe etaje si combinarea lor . Sant receptoare si transceivere " direct " satelit , cu sinteza de frecventa , ce vehiculeaza informatie digitala . Sau transceivere mobile de US , de dimensiuni mici ( juma' de cutie de pantofi ) . Sa nu mai vorbesc de receptoare ... Ce relevanta ar avea tuburile aici ? ... poate doar ceva montat pe o autospeciala ( mai mare ) . Ma rog , pareri personale , am mai scris in debutul postarii .

 

https://www.rohde-schwarz.com/us/product/eb200-productstartpage_63493-9476.html

 

https://www.rohde-schwarz.com/us/search/common-library_63448.html?term=EB200

 

Unde e analogul cu tuburi , cu performante superioare ? ... Unde sant transceiverele sau completele emitator - receptor cu tuburi , de uz profesional ?

Editat de gauss
Link spre comentariu

Daca este "paraset" românesc, deci ca idee, cu piese româneşti, in link se afla constructia unui final de 5W de la 1,8MHz la 18MHz.

http://www.kitsandparts.com/qrp_amp2.php

qrp_amp_sch_2.gif

Sunt prezentate detalii constructive complete, componentele, circuitele, chiar si poze cu acest final extrem de simplu si de atractiv.

Alimentarea 12V, puterea in antena 5W.

Pentru el se poate folosi un oscilator pilotat de un cuart sau un oscillator stabil ca in link-ul:

http://www.qsl.net/va3iul/Very_Low_Phase_Noise_VFO/Very_Low_Phase_Noise_VFO.htm

Vackar_LO.gif

La combinatia cu etajul de putere se foloseste doar Q1 si Q2 iar filtrul de iesire se realizeaza cu o frecventa de taiere cu 10-20% mai mare

decit banda de radioamatori utilizata.

Daca se doreste o precizie a frecventei se poate folosi un oscillator pilotat de cuart cu frecventa variabila cu ajutorul unei bobine sau condensator.

Untitled-1.jpg

Sau aceasta.

OXO.gif

Cred ca se pot face compilatii destul de atractive dupa aceste scheme, sau dupa altele asemanatoare, pentru realizarea unui emitator

AM sau CW de circa 5W pentru o banda oarecare de radioamatori. La oscilatorul Vackar-Tesla sunt probleme cu monitorizarea frecventei,

pentru a nu se depasi limitele premise.

 

@gsabac

Editat de gsabac
Link spre comentariu
Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări