Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Paraset romanesc


Postări Recomandate

N - ar trebui VFO ? ... sau macar 2 - 3 cristale ... dusmanul asculta , si bruiaza lejer o frecventa fixa . In alta ordine de idei , as merge pe tuburi la baterie ... de unde retea de C . A . la bietul agent ? ... plus ca poate fi localizat grosier prin intreruperea selectiva a tensiunii , in diferite locatii ... dispare " emisiunea " !

Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...

Ar putea functiona bine, cu conditia asigurarii stabilitatii frecventei oscilatorului. Aici trebuie pus accent pe modul de realizare al circuitului LC din g1 al lui 6J2P, trebuie gasita schema optima de compensare termica a intregului circuit, condensatorul de 470pF trebuie facut "din bucati", unul cu coeficient pozitiv si unul negativ. Calculul teoretic se poate face si aici dar in practica rezultatele nu corespund de regula, necesita experimentare pentru ca bobinele au coeficienti de variatie cu temperatura destul de dispersati, in functie de modul de realizare practica a lor, la fel si condensatoarele variabile.

De aceea spun mereu ca performantele unor astfel de aparate depind mult de detaliile realizarii practice si ca pot fi obtinute rezultate excelente cu scheme simple daca sunt executate "cum trebuie". 

Link spre comentariu

Azi am finalizat receptorul pentru Paraset.

Contine 4 lampi 1J24, se alimenteaza la 1,2V filament si 45V anodica. Schema este de prin "Antentop", nu mai stiu acum ce numar.

Functioneaza pe undeva prin gama de 40m, l-am auzit azi pe YO8RQP (salve, Dani), intr-o discutie - cred ca pe undeva pe la 7130kHz. Se auzea destul de bine (am folosit singura mea antena inverted V pe care o posed).

Nu am folosit trafo de iesire, am pus direct casti de 4k, ca alea le-am avut.

Cablajul este facut de @radiomanyo (multam si pe aceasta cale).

In acest moment, daca ne declara razboi vreo natie, suntem feriti. Pot organiza o celula de rezistenta (macar am receptorul).

Urmeaza sa fac si o parte de emisie (acordul va fi separat de receptor). Probabil va sti CW (pacat ca nu stiu eu, dar poate invat) si AM (ca sa-l pot folosi, totusi).

Iaca si poze - scuze, inca n-am cutie, dar improvizez eu ceva pana la urma.

P.S. Schema este de aici: http://www.antentop.org/016/audion_016.htm

Alti colegi de suferinta care au posibilitatea sa construiasca asa ceva sunt:

-TEDY (are si cablajul, si lampile),

-VICTOR (are numai lampile).

Astept propuneri pentru emitator, pentru ca proiectarea in domeniul electronic nu este punctul meu forte. Chiar dimpotriva, as putea spune.

post-175041-0-16983500-1420896432_thumb.jpg

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

O idee inca neexploatata este folosirea unui front-end mixer cu o dubla trioda ecc88.Fara anodica. Functioneaza doar cu tensiune de filament. Si are si castig.Semnalul minim discernabil este sub -124 dBm. Comparati cu FT sau TS de pe masa!

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări