Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Incalzitor prin inductie cu oscilator Royer


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 14
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Bobina de cupru se incalzeste, dar e departe de a se incinge (e din Cu,cea izolata/20spire are sectiunea 6mm^2, iar cealalta 7+7 spire are sectiunea 4mm^2). La puteri mai mari totusi, se folosesc bobine facute tin tevi de cupru prin care circula apa , pentru racire.Instalatia se bazeaza pe curentii Eddy, indusi in bucata de otel din interiorul bobinei. Nu trebuie sa fie neaparat un material feromagnetic, dar acestea capteaza cel mai bine energia indusa.Azi nu am timp, dar am sa postez schema cat de curand.

Link spre comentariu

Nice! :aplauze Sunt curios, daca inversezi primele 3-4 spire leviteaza miezul?Am vazut ca la puteri de 2-3 KW asa se intampla. Pune sarma fara izolatie pentru o racire mai buna si un miez usor, de exemplu o biluta de staniol.

Link spre comentariu

Nice! :aplauze Sunt curios, daca inversezi primele 3-4 spire leviteaza miezul?Am vazut ca la puteri de 2-3 KW asa se intampla. Pune sarma fara izolatie pentru o racire mai buna si un miez usor, de exemplu o biluta de staniol.

mersi! o sa incerc, am vazut si eu fenomenul de levitatie. aparatul meu utilizeaza intre 100 - 150 W.
Link spre comentariu
  • 4 săptămâni mai târziu...

Vazusem printr-o carte veche "Experiente de electricitate" parca se numea, un electromagnet constand in 3 bare de fier moale, incrucisate la mijloc, practic o stea cu 6 brate cilindrice, avand pe fiecare cate o bobina(6 bobine), ansamblul alimentat direct la 220V/50Hz, "chestia" permitea "levitarea" unui capac de crema de ghete la cca. 5 cm deasupra lui...nu am retinut cum ar trebui legate intre ele cele 6 bobine, pentru a crea campul magnetic de sustentatie...poate cunoaste cineva aspectul asta... :freaza:

Link spre comentariu

Vazusem printr-o carte veche "Experiente de electricitate" parca se numea, un electromagnet constand in 3 bare de fier moale, incrucisate la mijloc, practic o stea cu 6 brate cilindrice, avand pe fiecare cate o bobina(6 bobine), ansamblul alimentat direct la 220V/50Hz, "chestia" permitea "levitarea" unui capac de crema de ghete la cca. 5 cm deasupra lui...nu am retinut cum ar trebui legate intre ele cele 6 bobine, pentru a crea campul magnetic de sustentatie...poate cunoaste cineva aspectul asta... :freaza:

interesant, pe youtube am vazut acum o vreme niste bobine cu forme interesante "rodin coil" "starship coil" etc, cum e asta:
Link spre comentariu
  • 3 săptămâni mai târziu...

Iata si schema:

Posted Image

 

Restul detaliilor aici: http://www.pocketmagic.net/?p=1731

Ce grosime are sarma din transformatoare/work coil?

la bobina de sarcina cat mai groasa, pentru ca se incalzeste, eu am folosit sarma de 6mm izolata (din cea pt instalatii).

 

in transformatorul de separare, primarul 5+5 are sarma de 1.5mm, iar secundarul are sarma de 0.75mm. Dar poti merge direct pe varianta 2, fara transformator de separare.

Link spre comentariu
  • 6 luni mai târziu...

Nu cred ca e o idee buna sa folosesti principiul asta pentru a incalzi apa, sunt pierderi prea mari, iar la ce putere ai avea nevoie pentru o centrala, electronica montajului se complica foarte tare: ai avea nevoie de un HBRidge de IGBT-uri de putere, comandate de un circuit de comanda dedicat.Pentru incalzit apa cel mai simplu e sa folosesti o rezistenta electrica: merge din prima si nu are ce sa se strice.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări