Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

telecomanda 433Mhz minim 2 canale pt auto-inchidere


yo9hnf

Postări Recomandate

Hello !

 

Am cautat ceva-ceva dar nu am gasit mai nimic.

Mi-am luat un kit de inchidere centralizata ca sa-l pun pe Dacia, dar nu are telecomanda....ori, "Boeru'" tre' sa aibe si telecomanda.

Am gasit linkul urmator :

 

http://www.rentron.com/rf_remote_control.htm

 

Acolo se povesteste despre codoarele HD-12E si decodoarele HT-12D ( mi se pare ca mai e si HT-12A pt IR).

Eu am niste module RX/TX pe 433Mhz....dar emitatorul e cam mare. In linkul de mai sus este prezentat un emitator TWS-434A, foarte mic, numai bun de pus intr-o cutie de telecomanda auto, dar pe care nu l-am gasit pe dioda.ro...trebuie sa mai sap pe la polonezi...

 

Modulele astea TX-RX practic atata timp cat au acceasi frecventa, sunt perfect compatibile unul de-un soi, altul de alt soi ?

 

Multumesc !

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 4
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

  • yo9hnf

    3

  • Ashky

    2

Top autori în acest subiect

Cauta in targ o telecomanda auto, vezi ce cipan are si mai discutam.Daca are PT2262, am eu soft ptr pic, daca e e cu HT, ii cumperi perechea si gata, cu precizarea ca nu toate sunt pe 433, am gasit si pe 868 (ptr care am un receptor disponibil), daca e pe 433 poti folosi receptorul pe care il ai, mai ramane sa faci decodorul.Sau daca nu te deranjeaza dimensiunea, am ceva de genul asta viewtopic.php?f=68&t=46323, trebuie doar sa-i faci o mica modificare la alimentare.Mai am 2 telecomenzi auto (una nou nouta si una folosita) si receptorul aferent (fara decodare), dar nu stiu acum ce circuit au.Revin cu detalii.La capitolul programare pic, cum stai?

Link spre comentariu

Salut Ashky si multumesc pentru raspus !La capitolul "Programare PIC" ...am programator si se rezolva cu orice uC...la partea software...zero.Dimensiunile fizice ale receptorului nu ma intereseaza....telecomanda sa fie mica. (normala).Foarte buna ideea ta cu telecomanda din obor !O sa caut ! Radu

Link spre comentariu

Schema nu e cazul, picul merge cu oscilatorul intern, intrarea de la receptor e PORTA3, butonul ptr memorare e la PORTA0, iar iesirile sunt la PORTC0-3.Trebuie doar un pull-up pe buton, si cate un tranzistor si o rez pe fiecare iesire.Asm-ul il postez maine ptr ca trebuie sa-l periez un pic, il folosesc la aprinderea lustrei din sufragerie si are si 3 timere care nu sunt utile in cazul de fata.Telecomanda ce encoder are?

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări