Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

limita de inghet 65 cm e bine?


Vizitator valentin35

Postări Recomandate

Vizitator valentin35

Va salut. Am sapat o fantina la vreo 45 m de casa si vreau sa aduc apa in casa. Ce ziceti daca sap santul la 65 cm este bine sau trebuie sapat mai jos. Ca teava folosesc PE de 32 mm. Multumesc si numai bine.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 5
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

  • vfp_marius

    2

  • Purple

    1

  • Liviu Ianush

    1

Zile populare

Top autori în acest subiect

daca pamantul e bine compactat peste teava si nu e supus unei umiditatzi abundente ( ma refer la scurgeri de burlane etc..) se poate ingropa fara probleme la 65cm , eu am avut un furtun phd la circa 45 50 cm si din cauza unei scurgeri a unui burlan peste respectiva teava chiar daca era ingropata la 50 cm a inghetzat cu totul , dar pe timp uscat chiar si la minus 32 grade nu au fost probleme , precizez ca la aceeasi temperatura de minus32 alta aductiune cu apa doar la 20 cm (la o pana de harletz nu mai mult) si putzina zapada cam 5cm totul a functzionat fara probleme , ideea e sa nu fie prea umed pamantul din jurul tzevii , ai putea totusi sa izolezi cu un burete special pt furtune in zonele cu umiditate mare .spor la treaba.

Link spre comentariu

Pentru ca apa sa nu treaca din fundatie in pereti e obligatorie folosirea unei izolatii din carton asfaltat. Soclul(adica fundatia care iese din pamant pana sub perete) se tencuieste SEPARAT fata de perete, adica tencuiala de la soclu sa nu fie intr-una cu cea de la perete. La nivelul izolatiei se face intreruperea tencuielii pentru ca apa sa nu mai poata urca.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări