Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

6S33S - se


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 299
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

....Am ascultat stereo, pe 2 amplificatoare SE de 50W. Da dom-le... ce sa mai spun...nu am cuvinte...si puterea e suficienta pentru o auditie adevarata....

Aa...,bun ,si la mai mare...(oricum un SE "super-tare" a la misa).

................................................................................................................................................

Acum , in alta "ordine de idei":

M_am uitat si eu la neamt si zice "ein Ausgangstrafo von Lundahl (LL1693/230mA)" ,ma mir (un pic,cuplajele neamtului fiind destul de strinse=capacitati de cuplaj intre etaje deloc neglijabile-asadar o mare pondere in caderea/inclinarea de palier sqw 100Hz este data de trafo-out=Lundahl LL1693) adica cu acest trafo-out http://www.lundahl.se/pdfs/datash/1693.pdf ,ma asteptam la un raspuns ceva mai bun 100Hz-sqw-chiar SE fiind(daca aceasta "manifestare"-sqw era in jurul frecventei de 30Hz=No Comment., Fiind la 100Hz parca nu prea e_n regula chiar daca in discutie avem SE ...).

Link spre comentariu

Unde scrie "acolo" asa ceva? Poate is io orb! N-am vazut!Resoul de care vorbesti e alimentat la 220V AC nu la 12,6V. Puterea e cu totul alta...

[attachment=0]6S33S.png[/attachment]Incalzirea corpurilor are peste tot aceleasi legi. Daca cantaresti tubul si calculezi puterea electrica a filamentelor, apoi cantaresti resoul stiindu-i puterea electrica, stind apoi ca timpul de incalzire este direct proportional atat cu puterea cedata de heater, cat si cu masa obiectului. Daca masori timpul de incalzire al resoului, nu trebuie apoi decat sa aplici o data sau de un numar limitat de ori regula de 3 simpla pentru a determina - aproximativ bineinteles - timpul de incalzire al tubului, aplicand regulile similitudinii.
Link spre comentariu

...timpul de incalzire este direct proportional atat cu puterea cedata de heater, cat si cu masa obiectului...

Rectific: timpul de incalzire este invers proportional cu puterea incalzitorului electric. Imi cer scuze pentru eroarea cauzata de graba de a posta in scurta pauza dintre doua activitati curente. Si apoi comparatia a fost prilejuita in primul rand de curentii comparabili prin cele doua circuite - restul este doar umplutura.
Link spre comentariu

Valderama, am vazut in schema neamtului la care faceai si tu referire, ca stabilizeaza Ug2 cu un tub. Pe acel tub e pus un condensator in paralel. Nu e pericol ca aceasta configuratie sa se transforme intr-un oscilator? Mie mi se pare ca are mari sanse sa oscileze pentru ca aceste tuburi stabilizatoare au un mic histerezis.

Link spre comentariu

G2 etajul de intrare te referi misa ,da cred ca am mai spus ca este de evitat sa introducem "surse de zgomot" alb roz cum or mai fi ele categorisite in grilele tuburilor (cazul de fata g2) si/sau daca introducem "elemente stabilizatoare" care prezinta ceva "zgomot" trebuie sa asiguram o stingere perfecta a acestuia...,Dar neamtul are osilograme frumoase la 10Khz-sqw si 20Khz-sqw http://www.jogis-roehrenbude.de/Leserbr ... anal_a.gif -merita felicitari(mai putin la 100Hz-sqw).

Link spre comentariu

Valderama, am vazut in schema neamtului la care faceai si tu referire, ca stabilizeaza Ug2 cu un tub. Pe acel tub e pus un condensator in paralel. Nu e pericol ca aceasta configuratie sa se transforme intr-un oscilator? Mie mi se pare ca are mari sanse sa oscileze pentru ca aceste tuburi stabilizatoare au un mic histerezis.

Este foarte bine gandit montajul,nu cred ca V2 va avea sansa sa oscileze; este foarte bine "stins" de C4 si R8,mai ales ca este si el prins in reactia negativa din katodul lui V1 (R4,C2,C5),dar am un anumit dubiu in ceea ce priveste puterea declarata pentru rezistentele: R4,R7,R8,nu vi se pare ca sunt supradimensionate,(10W,25W,50W)???.....,poate gresesc eu sau nu sunt prea atent la ce curenti circula pe acolo (!?!)
Link spre comentariu

Valderama... Nu e pericol ca aceasta configuratie sa se transforme intr-un oscilator? ...

Se poate ,dar la neamt nu se intimpla asa acum/schema postata...

Conform cu oscilogramele 10khz si 20Khz nu oscileaza , dar "feritperle" din anod 6p15p-ev si histerezisul de care spui V2 poate genera o astfel de "impresie"("impresie" care poate deveni si materiala/fizica functie de situatie...,cred ca a avut ceva neplaceri initial,solutionate ulterior din valori si design ,asa s_ar explica "reminiscenta feritperle" din anod 6p15p-ev ,practic intr_o "stare initiala" pe care nu o cunoastem cred ca au fost ceva "bizanterii",oricum 6p15p-ev asigura un cistig mare cum e "pus acolo" ,de fapt acest tub/6p15p-ev pentru asta a fost conceput final video destinatie initiala,cistigurile mari favorizeaza intrarea in oscilatie...,sar putea sa fi "mirosit" misa ceva-ceva ,dar nu in cofiguratia actuala prezentata de neamt).

PS. Tare mi_ar fi placut sa vad acel traf Lundahl LL1693 in SE dar si in prezenta NFB la 10.000Hz-sqw(pentru cine intelege ce vreau sa spun...),un transformator de 300 euro totusi (mi_as lua si eu vre_o doua "Lundahl LL1693" de proba,-dar nu ma lasa "timpul" :rade: ).

Link spre comentariu

Nici nu am zis ca oscileaza in momentul de fata. Totusi, afirm ca acea configuratie stabilizator-condensator e periculoasa si susceptibila la oscilatii. (oscilator de relaxare)Un tub cu descarcare, ca cel stabilizator, are 2 tensiuni: una de aprindere si una de stingere. Daca pui un condensator direct in paralel cu tubul si alimentezi totul printr-o rezistenta, poti obtine un oscilator de relaxare cu amplitudinea egala cu diferenta intre cele 2 tensiuni si frecventa data de constanta RC. Pe vremuri am facut acest experiment, ce-i drept nu cu un tub stabilizator ci cu un bec oarecare cu neon, dar principiul e acelasi. La asta ma refeream. Nu intotdeauna oscileaza, dar e foarte susceptibil la oscilatii.

Link spre comentariu
Vizitator viobio

Valderama, am vazut in schema neamtului la care faceai si tu referire, ca stabilizeaza Ug2 cu un tub. Pe acel tub e pus un condensator in paralel. Nu e pericol ca aceasta configuratie sa se transforme intr-un oscilator? Mie mi se pare ca are mari sanse sa oscileze pentru ca aceste tuburi stabilizatoare au un mic histerezis.

Este foarte bine gandit montajul,nu cred ca V2 va avea sansa sa oscileze; este foarte bine "stins" de C4 si R8,mai ales ca este si el prins in reactia negativa din katodul lui V1 (R4,C2,C5),dar am un anumit dubiu in ceea ce priveste puterea declarata pentru rezistentele: R4,R7,R8,nu vi se pare ca sunt supradimensionate,(10W,25W,50W)???.....,poate gresesc eu sau nu sunt prea atent la ce curenti circula pe acolo (!?!)
neamtu chiar a pus acele rezistente de 10w/20w/50w ,rezistentele aurii cu carcasa de aluminiu,numai el stie de ce?! :nas: pe ele nu are cum sa se disipe acea puterein acel link se vad mai multe variante de montaj ,toate folosesc acele rezistente supradimensionate ca putere de disipatie,eu ma intreb de ce a exagerat cu acele puteri,niciodata nu vor disipa atit
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări