Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

6S33S - se


Postări Recomandate

Ca sa vedeti cam ce problema efectiv cacacioasa am intimpinat la sfirsitul saptaminii trecute: Am cumparat o placa de dural de 15mm (1.5cm) grosime...

O placa de orice format din dural se poate debita in atelierul de acasa, sau in fata acestuia (afara) daca ea nu incape, sau este greu de bagat pe usa. Procedura este urmatoarea:- Se deseneaza cu un obiect ascutit (eventual ac de trasat) conturul semifabricatului dorit plus un adaos acoperitor - operatia se face bineinteles la o margine sau chiar la coltul foii de tabla pentru a minimiza lungimea conturului de debitat;- Cu o bormasina electrica manuala si un burghiu ales la ochi, nici prea mare, dar nici prea mic - spre exemplu pentru grosimea tablei tale poti folosi unul de fi 5...8 mm - dai gaura langa gaura astfel incat intre doua gauri succesive sa ramana o puntita de aproximativ 2 mm;- Iei apoi o dalta cat mai fina, sau o confectionezi dintr-un rest de scula din otel rapid - spre exemplu dintr-un tarod mai mare rupt - si cu ajutorul unui ciocan de preferinta de 1 kg te apuci sa tai puntitele mai intai pe o parte, apoi pe cealalta;- Daca reusesti sa le strapungi in acest fel ai terminat lucrarea;- Daca nu, atunci te opresti din taiatul puntitelor atunci cand crezi ca ceea ce a ramas de taiat este suficient de putin, incat fortata putin piesa de decupat sa se desprinda. Spre exemplu cu placa putin suprainaltata pe un inaltator, se bate cu un ciocan de plumb pana la desprindere. Nu exista pericolul la grosimea asta ca atat piesa cat si restul placii sa se indoaie, mai ales tinand cont ca este dural.Am preferat sa raspund ontopic PM-ului tau, si iti urez succes la debitarea fierotaniei.Stima tuturor!
Link spre comentariu
  • Răspunsuri 299
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

In ultima instanta asa voi proceda. (gaurire) Am mai facut asta dar nu cu "fieratanii" asa mari si groase. Sa nu uitam e o "placuta" de aproape 100Kg.Am si fierastrau electric profesional. O sa incerc si cu el daca nu gasesc astazi un atelier. Tabla de Al am mai taiat cu el dar numai de 4 mm. Al de 4 merge destul de rapid.

Link spre comentariu

Da, am sa incerc miine acasa cu fierastraul electric. Asta il am: http://www.quickshop.ro/ferastrau-verti ... ljyvfupxzk (720W)

Zice adincime maxima de taiere in aluminiu 20mm. Sa vedem daca e chiar asa. Adica daca chiar merge taierea nu numai ca atit e cursa lamei...

Adevarul e ca de scula asta am fost multumit (cu o mica exceptie) iar la vremea cind am cumparat-o, acum citiva ani era MULT mai scumpa. Daca taie fieratania fac o poza si o trimit la Bosch. Sa fim seriosi, sculele astea sunt facute pentru debitari in PAL, oricit de mult se lauda producatorii, tot asta ramin.

Link spre comentariu

Da, am sa incerc miine acasa cu fierastraul electric. Asta il am: http://www.quickshop.ro/ferastrau-verti ... ljyvfupxzk (720W)Zice adincime maxima de taiere in aluminiu 20mm. Sa vedem daca e chiar asa. Adica daca chiar merge taierea nu numai ca atit e cursa lamei...Adevarul e ca de scula asta am fost multumit (cu o mica exceptie) iar la vremea cind am cumparat-o, acum citiva ani era MULT mai scumpa. Daca taie fieratania fac o poza si o trimit la Bosch. Sa fim seriosi, sculele astea sunt fascute pentru debitari in PAL, oricit de mult se lauda producatorii, tot asta ramin.

Te contrazic :rade: sculele astea taie orice .........eu tai inclusiv tabla de fier de 3mm daca pui si putin ulei la fiecare 10-20cm merge f bine
Link spre comentariu

Da, si eu tai table subtiri (mm) si niciodata nu pun ulei pe pinza ci pensulez ulei la greu pe linia de taiere. Am taiat si aluminiu si otel, dar niciodata asa gros. E posibil sa ai dreptate, inca nu am incercat, ai vazut ca sunt dispus sa incerc. Categoric am sa fiu dupa ce incerc. Oricum multumesc. Cinstit sa fiu, vazind cum descarca 3 oameni placa din camion, nici nu m-am gindit la taierea cu fierastraul vertical...poate ai dreptate...Taierea sticlotextolitului e principial alta problema. Sticla, din fibra de sticla, are duritate mai mare decit lama de otel. E normal ca se intimpla asa. Aici discutam de situatia in care elementul "de taiat" are duritate mai mica decit lama de taiere. Crede-ma situatia e complet diferita. E doar problema de "cantitate" nu de calitate. La fibra de sticla din sticlotextolit e invers. Nu ai lama buna pentru aceasta aplicatie. Daca vrei sa te tina lama mai mult de 10cm, trebuie sa-ti cumperi lama din carburi metalice. (dar nu merita)Eu NICIODATA nu tai sticlotextolit cu scula asta. Bare de fier DA.Oricum, e foarte usor sa faci pe cineva de cacao ca nu ti-a mers aplicatia...

Link spre comentariu

Corect ai dreptate, am vrut mumai sa dau un exemplu in care nu merge soricelul ....si eu am vrut sa dau o gaura de 100mm la fel ca in placaj! am dat gaura cu 3 panze :rade:

Depinde si ce "soricel "ai ....... :rade:
Link spre comentariu

Da, am sa incerc miine acasa cu fierastraul electric. Asta il am: http://www.quickshop.ro/ferastrau-verti ... ljyvfupxzk (720W)Zice adincime maxima de taiere in aluminiu 20mm. Sa vedem daca e chiar asa. Adica daca chiar merge taierea nu numai ca atit e cursa lamei...Adevarul e ca de scula asta am fost multumit (cu o mica exceptie) iar la vremea cind am cumparat-o, acum citiva ani era MULT mai scumpa. Daca taie fieratania fac o poza si o trimit la Bosch. Sa fim seriosi, sculele astea sunt fascute pentru debitari in PAL, oricit de mult se lauda producatorii, tot asta ramin.

Te contrazic :rade: sculele astea taie orice .........eu tai inclusiv tabla de fier de 3mm daca pui si putin ulei la fiecare 10-20cm merge f bine
Mare dreptate a avut mr. Gabrielle! Scula, cu pinza speciala pentru scopul propus taie fara probleme dural de 15mm. Taieturile au mers brici. Viteza de taiere 1-2mm/s cu scurte opriri pentru ungere. Nu e suficient la grosimea asta o ungere doar pe linia de taiere. Daca mai aveam un ajutor care sa picure ulei in timpul taierii nu trebuia sa ma opresc si terminam de taiat placa in jumate de ora. In mod clar poti taia aluminiu de 20 cum zice producatorul.Cu o scula de 2 lei nu se poate face aceasta taietura. (am avut mai multe si de aia aveam o parere nu foarte buna despre sculele astea) Turatia reglabila si puterea ajuta enorm, de asemenea echilibrarea mecanica in sarcina...si sistemul de stabilizare a turatiei motorului care chiar merge si inca citeva chestiute care se vad numai la taieri grele."Iata ce pot face doua miini dibace":
Link spre comentariu
Vizitator viobio

Incearca sa tai cablaj!(sticlotextolit) in 100mm am ramas fara panza si merge execrabil ,am vrut sa tai o gaura de 100mm diametru.

taie cu pinza de traforaj
Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

La rugamintea domnului valderama, pun citeva cu oscilograme. Toate sunt cu semnal dreptunghiular, nivel de iesire 50Vvv pe 8 Ohmi rezistiv, (aproape 40W) departe de clipping. Frecventele sunt: 10KHz, 20KHz, 30Khz si 40Khz.

download/file.php?id=46407&mode=view

Domnule misa(o mica rectificare din partea mea-78W) daca discutam de SQW "50Vvv pe 8 Ohmi rezistiv "(asa cum reiese din img.50Vvv-SQW inseamna 25Vef) puterea este alta ...,cei 50V de la un palier la altul (10V/div) sint gata "integrati" fiind vorba de semnal dreptunghilar ,asadar NU mai am treaba cu coeficientul 0,707(1,41/2) ,

Erau valabili acei 40W daca aveam sinus 50Vvv (efectiv 17,7Vef) <17,7x17,7>/8=39W-ma rog asa cum spui

"aproape 40W".

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări