Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

6S33S - se


Postări Recomandate

Tot vorbind de clase de functionare .......e valabil si pt persoane......unii nu au deloc(clasa) si probabil datorita caracterului(infect.....) asa vor ramine pt. totdeauna: irecuperabili.!Scuze pt off-ul meu(topic) ....cineva trebuia sa o zica..

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 299
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Nu vreau sa contrazic pe nimeni. Vreau sa inteleg doar "de ce asa, si nu altfel".Deci hai sa vedem. In primul grafic, cind pe tubul 1 sunt 150V, cit e curentul prin el? 50mA sau 80mA?

Imi iertati deranjul,nu doresc sa va intrerup discutiile care sunt foarte interesante,va urmaresc cu atentie,dar ,nu zice foarte bine si clar in articolul recomandat de ,sau imi scapa mie ceva ???? http://greygum.net/sbench/sbench102/pent.html .
Link spre comentariu

In graficul pus de valderama apare 6800 ohmi plate to plate si se considera 1/4 din aceasta valoare adica 1700 ohmi (in clasa A am inteles ca se considera 1/2 si acolo mi se pare logic dar 1/4 inca "n-am digerat de ce"). Am trasat dreapta de sarcina pentru un singur tub cu PSF-ul ales: 275V si 25mA si Ra=1700 ohmi.

[attachment=0]Reprezentare.GIF[/attachment]

 

cind pe tubul 1 sunt 150V, cit e curentul prin el? 50mA sau 80mA?

50mA nu sunt sigur pentru ca este valoarea care corespunde la Ra=5750ohmi (deci pentru un Raa = 4 x 5750). Am citit in document si acel Ra este dat pentru a face o comparatie cu el. Deci ramane doar ca raspuns ori 80mA sau cit iese din dreapta de sarcina desenata cu rosu cind trece prin dreptul tensiunii de 150V adica 80mA + 25mA (cruentul de bias care se anuleaza ca efect prin traf). Eu cred ca este 80mA + 25mA pe tubul 1.

Oricum acele caracteristici compuse se construiesc cu un pic de munca si datorita faptului ca nu este explicata esenta in cateva randuri ci mai sunt adaugate si alte explicatii, tendinta este sa fii "invartit in cerc" ca sa nu se mai inteleaga nimic asa usor. Eu am avut avantajul ca am citit intai ce a scris misa si apoi m-am apucat sa citesc pdf-ul. Oricum nu prea cred ca avea rost sa deseneze acel Ra de 5750 impreuna cu Raa-ul de 6800 ohmi.

 

 

P.S. si in pagina web indicata de sebi_c tot asa procedeaza pentru construirea caracteristicilor pentru PP. Credeam ca este ceva mai simplu.

Nu imi este rusine sa spun ca astept mura-in-gura si am cules ceva "mure" de pe urma lui valderama (inclusiv cu dioda care sunteaza o rezistenta :rade: aia este o idee de 100 de puncte!).

misa esti printe cei care nu crede nimic pana nu masoara, deci eu astept de la tine niste masuratori exacte (mai ales ca esti singurul care pana acum a dorit sa afle niste raspunsuri ) pe un PP ca sa fiu si eu convins ca ce gasesc pe net este 100% bun sau un verdict de la valderama

Link spre comentariu
  • 3 luni mai târziu...
  • 1 lună mai târziu...

victor si "rusoaica"Am si eu cateva "rusoaice" si de ieri "coc" una. :ras: Si sincer nici macar nu e easa de urata?! :da Daca ii scoti capacul de metal e chiar frumoasa!Cred ca incep sa ma indragostesc de ea!!!!! :da si maaaaaaaaama e si batrana 1959!Voi incepe cu un SE apoi un SE cu 2 sau 3 tuburi cu autobias!

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări