Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

6S33S - se


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 299
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Ma bucur ca ati ajuns la solutia negativarii mixte , este si preferata mea , si ma bucur ca este confirmata si de alti constructori , in rest aproape toate nedumeririle mele au primit un raspuns la subiect .....ce nu stiu este comportarea in timp vis-a-vis de uzura inegala a tuburilor , poate se justifica un mic montaj de negativare asistata de un microcontroller .....daca nu cumva e prea mult !

Link spre comentariu

M-am gindit si eu la un momet dat la negativare asistata dar am renuntat. E posibil sa pun pe catodul fiecarei lampi cite un acometru rotund si sa las acces la potentiometrele de negativare. Singura problema ar fi cele 6 acometre identice...o sa caut. (evident, sa tratez si cazul in care se intrerupe cursorul unui potentiometru)

Link spre comentariu

Da domnule palierele sqw sint foarte curate , asta spune foarte mult ,din aceste motive uni sint adepti/fani SE si chiar fara reactie negativa ,neavind nimic intors cu faza usor schimbata palierele ramin cutate ,pe linga asta transformatorul de iesire merge exceptional la aceste frecvente.

Avind in vedere palierul inferior-sqw la 40.000Hz (mai scurt,aproape lipsa) dupa aceasta frecventa(45.000-50,000) va pierde ceva in cazul sinus.

__Oricum un astfel de raspuns liniar la frecvente superioare este extrem de rar intilnit mai ales/ ca nu exista NFB.

__misa a reusit o performanta mai mult decit notabila (de exceptie !, as zice).

__Tinind cont ca acest raspuns exista la 40W in SE fara NFB(negative feedback=reactie negativa) , este Best Off.

__O firma mare de "AF" daca vede aceste oscilograme in conditiile date "îngheață".

Link spre comentariu

Acum daca tot ne_ai delectat cu raspuns sqw-frecvente superioare, pune si ceva cu frecvente inferioare sqw (bine inteles cind o sa ai timp , fiind SE "raspunsul bun" la joase este mai dificil ,dar nu ma indoiesc ca el exista ,as fi curios sa_l vad in oscilograme).

Link spre comentariu

Am sa pun in curind. Deocamdata am demontat citeva piese pentru asamblarea finala. As putea pune doar niste poze cu piesele pe care le folosesc. Nu cred ca intereseaza pe nimeni condensatori Mallory de 2400uF/450V (produsi de Cornell Dubilier) si alte componente de genul asta...Dar daca trebe, pot pune citeva poze.

Link spre comentariu

Felicitari misa! O constructie pe masura experientei tale...Referitor la rezistorul din catod ea mareste stabilitatea prin reactia negativa introdusa... Din punctul meu de vedere ar fi de preferat o reactie negativa in care sa fie inclus si transformatorul de iesire si sa renunti la rezistenta din catod...P.S. Observatiile le-am facut orbeste pentru ca la mine nu se deschide schema...

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

Incerc sa fac ceva dar nu merge nimic. Am vrut sa pun o piesa de test dar a fost strict filtrata... Imi bag stiti voi ce.

Daca te consoleaza, azi am stricat doua stabilizatoare 7824 pina sa imi dau seama ca pt tensiune de minus solutia este 7924... chestia cu bagatul in stiti voi ce, este foarte relaxanta pt aceste cazuri !
Link spre comentariu

Ca sa vedeti cam ce problema efectiv cacacioasa am intimpinat la sfirsitul saptaminii trecute: Am cumparat o placa de dural de 15mm (1.5cm) grosime pentru prelucrarea "mutrelor" carcasei. Placa are 1X2m si aproape 100Kg. Am gasit CNC si au fost executate programele de prelucrare. La CNC trebuie sa ma prezint cu bucati de placa cit de cit la dimensiunile finale, nu cu o placa asa mare pentru ca nu poate sa o fixeze pe masina. CULMEA, nu am gasit in 2 zile o firma care sa taie placa. Cu laser taie in otel pina la 20mm dar in dural numai pina la 10mm. Pe ghilotine mecanice tapene de tot nu vor sa puna placa asa groasa. Pe freza nu au cum sa o fixeze...Si asta la mai multe firme...Mai caut miine. Credeam ca asta va fi cea mai mica problema. icon_hang Toate firmele cu adevarat potente in domeniu s-au desfiintat. :nebunrau: Asta DA! Tot Inainte!Si toate astea contra cost, nu m-am rugat de cineva "hai ma nene fa asta pentru mine" (contra cost inseamna ca platesc oficial sau la negru, dupa cum cere furnizorul de servicii...)

Link spre comentariu

De douazeci de ani mananca KKT toti politicienii din tara asta , repetandu-ne la nesfarsit ca fosta industrie a Romaniei este un morman de fiare vechi....si eu m-am lovit de imposibiltatea de a construi diverse repere pentru aparatele mele , si este foarte greu sa gasesti un atelier de prelucrari , vopsitorie etc de calitate la preturi decente.....practic nu se mai poate construi nimic....vechile utilaje erau multumitoare , dar au fost catalogate fier vechi si vandute ca atare in folosul unor profitori , evident neinlocuite cu altceva , mai modern ! CNC , Laser , vopsitorie electrostatica etc fiind o raritate si oricum temporar , azi sunt firmele astea , maine nu , din cauze macroeconomice se va alege praful de orice investitie , de sperantele noastre , conform dictonului pesimistilor : traim cu speranta si vom muri cu regretul .... scuze pentru offtopic , dar nu ma pot abtine : TOT INAINTE ! PROLETARI DIN TOATE TARILE , UIMITI-VA !

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări