Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

6S33S - se


Postări Recomandate

Cunosc lucrurile astea si in mod cert nu voi face clone dupa nici un produs si nici nu voi utiliza numele vreunui produs sau unei firme. Pur si simplu nu ma intereseaza sa fac copii identice. Stiu faptul ca prin clonare incalc o gramada de articole. De asemenea respect drepturile intelectuale si de autor. Alte lucruri nu le respect si admit. O tehnologie e mult mai mult decit o poza cu interiorul unui aparat.Oricum, intotdeauna cind o "specificatie" care ma intereseaza nu poate fi explicata prin cunostintele mele, studiez problema pina cind fie invat ceva, fie gasesc o minciuna. In nici un caz capitolul cabluri nu e incheiat pentru mine, dar nici nu ma grabesc. Acum spune si tu, daca doar povesteam ce am facut si ce am vazut in poze nu eram penibil sau macar cu semne de intrebare pentru cei care nu ma cunosc? Vorba ta, trebuia sa tac. Uneori si tacerea e o minciuna... Da' hai sa trecem la lucruri serioase cu 6s33s si tafuri. Aici sunt multe de zis.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 299
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Ai facut bine ca le-ai pus cum ai facut de asemenea bine ca ai ascultat de prima sugestie prieteneasca (adrian_pic), daca nu era sugestia poate ar fi stat acolo mult si bine nederanjate pentru ca multi vad dar putini cunosc.Daca tot s-a pomenit de UTP, FTP si STP diferenta dintre ele nu-i data de principiul de functionare (care-i acelasi, mentionat) cit de proprietatile mecanice, adica rezistenta la tirsire si intemperii. Ca peste citiva zeci de metri in plus acel shield imbunatateste imunitatea naturala la zgomote a modului de transmisie folosit si asta-i adevarat. N-am apucat sa-ti citesc postarile anterioare referitoare la cabluri dar stau acuma sa ma gindesc ce-ar avea un FTP de 2m in scurtcircuit pentru minus si inca unul tot asa pentru plus?! Am mentionat mufele DIN balansate, la fel de bine poti imagina o regleta cu suruburi ecranate. Ambele au insa dezavantajul ca sint ridicol de ieftine, nu-i asa?!Ma bucur ca ai facut apel la revenirea la subiectele adevarate adica 6s33 si traf-uri. Imi permit sa inversez ordinea si sa minimalizez intrucitva rolul lampii. Sint multe alte lampi, unele de-a dreptul exotice, care fac exact acelasi lucru, eventual difera raportul impedantelor in traf. Chiar daca deviezi spre OTL tot ai la un moment dat problema transformatorului pentru ca lampa PNP nu stiu sa se fi facut.

Link spre comentariu

Cablurile UTP eu nu le pot folosi pentru simplul motiv ca nu-mi place sa le vad acolo, iar daca le bag intr-un "sarpe" nu-mi place sa stiu ca sunt acolo. (chestie subiectiva)Conexiunea balansata, normal, nu are legatura cu tipul de mufa, daca aceasta are suficienti pini. Ideea e sa mergem pe un standard, pentru a asigura compatibilitatea intre aparate. Mai e un aspect: cel estetic. Pentru mine e important sa arate frumos un aparat, mufele lui, cablurile lui, etc. asta pe cit posibil. Mufele DIN, au fost date de-o parte inainte sa inceapa sa se puna accent pe latura estetica a mufelor, asa ca au ramas in urma. Nu ca nu ar fi bune. Eu, de-a lungul timpului am avut mai multe probleme cu mufele RCA decit cu mufele DIN. XLR, e o solutie mai buna, dar, ele provenind din mediul profesional, standardul e "balansat". Sigur, pot fi folosite pentru orice tip de conexiune, important e sa stii cum le conectezi.

Link spre comentariu

Apropo de respectivele poze nu cred ca prezentau vreun pericol astfel de poze am mai vazut pe net si apoi daca fac o poza la un aparat electronic desfacut si o postez pe forum din diverse motive nu inseamna ca am incalcat drepturile cuiva Daca incercai sa faci o clona a acestori serpi aveai ceva probleme, o data ce lai cumparat este propietatea ta si faci ce vrei cu el la fel de bine puteai sal desfaci si sa-i faci poze sau ar trebui sa ma uit cu teama in tv-ul meu sa nu care cumva sa ma vada careva

Link spre comentariu

ziceam de FTP nu de UTP, in functie de producator FTP-ul are sectiunea/fir mai mare. N-ai putea sa-ti pui o clema pe nas si-o masca pe fata sa faci niste teste obiective cu un FTP de 3m?! Ca daca n-o faci tu o s-o fac eu numai ca n-am cine-stie-ce referinte la dispozitie, zic de cabluri scumpe

Link spre comentariu

Apropo de respectivele poze nu cred ca prezentau vreun pericol astfel de poze am mai vazut pe net si apoi daca fac o poza la un aparat electronic desfacut si o postez pe forum din diverse motive nu inseamna ca am incalcat drepturile cuiva Daca incercai sa faci o clona a acestori serpi aveai ceva probleme, o data ce lai cumparat este propietatea ta si faci ce vrei cu el la fel de bine puteai sal desfaci si sa-i faci poze sau ar trebui sa ma uit cu teama in tv-ul meu sa nu care cumva sa ma vada careva

Scopul l-am atins. Eu si colaboratorii mei ne-am informat. Au fost prea multe comentarii in care mi se atrage atentia ca am gresit in comparatie cu cele tehnice. Are rost sa insist? Raspuns: Nu. Efect: le-am sters mai repede decit intentionam.
Link spre comentariu

misa ce ai scris:

Da, iti "winding" transformatoru' pentru 5000E manopera/buc. Bobinaj decafilar nu mai gasesti....treaba ta.

a fost o gluma? :nas:

 

Stiu ca bobinaj decafilar nu-i la indemana oricui dar la noi in Romania 5000 de euro sunt o caciula de bani.

Eu cam dupa un an de munca daca adun salarul depasesc un pic suma asta.

 

Da, imi aduc aminte de poza aia cu banii dar .... la noi nu prea creste canepa si restul asa usor :rade: . Banii aia stim amandoi cam de unde pot proveni. Si cei care dispun de asemena sume nu asculta ei muzica.

 

Bine ai sa spui si tu: Daca nu ai bani ce-ti trebuie bobinaj decafilar :rade: , dar na :P visam tot timpul la ce nu avem si ne dorim!

Link spre comentariu

eu n-as mai pedala pe subiectul asta

EU nu pledez pe subiectul respectiv spun doar ca sa facut mare tamtam pentru nimic(am vazut respectivele poze, deci nu am de ce sa insist cu ceva)Chiar daca veti reusi sa faceti niste cabluri la fel de bune si aspectoase sau poate mai bune tot nu vei fi multumit pt. ca nu sunt de firma si nu costa spemi de euro, vezi tu mintea umana
Link spre comentariu

are Mihai Stanescu o caricatura produsa pe vremurile lui Pazvante si care suna cam asa: "Ca sa dai atitia bani pe o combina stereo trebuie sa fii SONY"Ar fi frumos ca-n actiunea asta de demascare de sfinti sa putem produce, pentru noi, mici cantitati de scule ieftine dar care sa sune ca acelea prohibitive sau de ce nu mai bine?!

Link spre comentariu

Multi vor sa-si faca scule in regim DIY care sa sune foarte bine dar totusi este greu. Cand lucrezi pentru tine ai un val interior care te impinge sa termini cat mai repede si lucrezi cu aplob, pentru ca vrei sa vezi rezultatul. Cam tot pe acolo este cand faci un singur exemplar si pentru altcineva. Cand deja stii ca trebuie sa faci o serie mica de 10-15 bucati deja iti mai moare din chef. Preferi sa inveti pe altul sa faca ce ai facut tu si tu sa stai doar sa supraveghezi. Rutina este al nabii de greu de invins.

Link spre comentariu

are Mihai Stanescu o caricatura produsa pe vremurile lui Pazvante si care suna cam asa: "Ca sa dai atitia bani pe o combina stereo trebuie sa fii SONY"

 

Ar fi frumos ca-n actiunea asta de demascare de sfinti sa putem produce, pentru noi, mici cantitati de scule ieftine dar care sa sune ca acelea prohibitive sau de ce nu mai bine?!

Pai sunt deja foarte multe scule diy facute in decursul anilor care suna la fel de bine sau chiar mai bine ca alea de mii de euro si arata la fel de bine , daca ati avea placerea de a citi in arhiva despre proiectele lui misa sau viobio sau zal sau felix sau blue sau valderama sau alti circa 20 .. 30 useri care au construit deja (imi cer scuze ca nu i mentionez pe toti aici : sper sa ma iertati !! :) ) si au si publicat pe elforum de-a lungul anilor toata amanuntele alaturi de poze si marturii care atesta adevarul !

Sau facut auditii nenumarate in 2008 ,2009 si 2010 numai cu scule diy care se ridica ca si sound la nivelul amplificatoarelor de peste 10000 euro : cititi despre intalnirile lamparilor si auditiile facute acasa la membrii acestui forum ....

E pacat sa persistati in necunoastere !

............

daca sunteti din bucuresti va invit la mine acasa sa ascultati o astfel de realizare personala sa va convingeti cu propriile urechi

............

Link spre comentariu

Maestre sa stii ca nu sint chiar atit de necunoscator, am avut acum citiva ani o intilnire mai mult decit agreabila cu multstimabilul vtp, problema mea cu aceste intilniri gospodaresti, cel putin atunci, era ca daca n-ai mai nimic de dat sau de aratat atunci mai bine stai cuminte, rolul vizitatorului siderat nu mi se potriveste. Oferta insa e mai mult decit generoasa si peste ceva zile o sa te contactez pe pm poate ne intilnim.Am apucat, prin sondaj, sa mai citesc cite ceva de pe forumul asta si vad si-mi dau seama ca sint citiva adevarati aici eu tot insist, mai ales in sine, ca nu trebuie repetate la nesfirsit greselile si fetisurile in domeniu. Asta am invatat mai ales din carti, de la unul Patrick din Australia si de la unul Denis din Ucraina. No heart feelings, cum se zice, dar cind am cautat o informatie la nivel local eram luat instant de sus... Sa aloc timp pentru un montaj clasic doar ca sa verific ca inaintasii l-au executat bine la vremea respectiva n-am. De fapt, asta-i problema principala, cind ai o ocupatie diferita de hobby mare lucru nu poti sa faci decit sa aduni scule si cunostinte sperind ca la pensie o sa ai timpul sa si practici.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări