Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

6S33S - se


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 299
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Vorbeam despre serpi si broaste testoase. Probabil o sa ma considerati nebun si nu gresiti prea mult, dar mie imi plac lucrurile clare, asa ca am facut citeva poze cu raze X (este nedemontabila) pentru ca sa vad maruntaiele broastei:

http://dl.dropbox.com/u/3712780/Broasca ... oastei.JPG

http://dl.dropbox.com/u/3712780/Broasca ... oastei.JPG

http://dl.dropbox.com/u/3712780/Broasca ... minale.JPG

 

Fiecare poate sa traga propriile concluzii.

Link spre comentariu

misa tu ai spus:

Probabil o sa ma considerati nebun

eu iti zic ca nimeni de aici nu a gandit nici o clipa asta, dar daca vad cei care au fabricat cablu cei ai facut tu :bataie , sigur nu scapi fara sa te injure. Ei nu se asteapta ca un simplu user sa faca asa ceva. Chinezii, da, fac asta de mult timp dar aia intra intr-o alta categorie. Tu iti dai seama ca nu faci decat sa tot vii cu o sticla de apa si sa torni la baza unui castel de nisip. Cablurile alea nu costa 2 lei si tu .... le strici piata!

 

Pentru noi pozele tale sunt AUR. Putem vedea in ce se materializeaza ULEIUL DE SARPE.

 

Multumiri si sa traiesti 100 de ani!!!

Link spre comentariu

Putem vedea in ce se materializeaza ULEIUL DE SARPE.

Asta era ideea.Pozele nu vor mai fi vizibile multa vreme exact din motivele spuse de tine, dar, desi banuiam ca nu e mare lucru, speram sa vad vre-o smecherie care nu mi-o puteam imagina. Acum ce sa zic, fiecare producator trebuie sa aiba un pic de responsabilitate referitor la pretul si parametrii produsului vindut. Cind sari calul, trebuie sa te astepti la diverse reactii ale pietei. Nu poti sta vesnic invaluit in mit, mai ales daca produsul e nedemontabil nu pentru a ascunde proiectul, ci pentru a ascunde ca nu contine aproape nimic. Sa nu uitam ca acest produs se numeste "cablu". Nicaieri nu l-am vazut la capitolul "opera de arta", "bijuterie", "unicat" sau ceva de genul asta. Atunci sa zicem ca poti cere orice pret doresti. Nu uita: cumperi un cablu!
Link spre comentariu

Am incercat sa revad astazi pozele si nu mai sunt, dar parca tin bine minte ca un cablu este realizat din impletirea a trei fire care care la randul lor sunt iar impletite in trei (deci 9 fire in total). Cele trei fire subtiri stiu sigur ca erau impletite, dar apoi ce a rezultat nu mai stiu daca era impletit sau torsadat cu celelate 3 fire. Oricum pentru mine mi se pare bizar aceasta IMPLETIRE a cablurilor. Lamparii vechi stiu ca se foloseste torsadarea firelor in amplificatorul cu lampi pentru a creea un soi de ecranare (fac aici o paranteza si spun ca pe net am gasit ca trebuie minim 5 rasuciri pe inch, adica 5 rasuciri pe 2,54 cm de cablu). Pe net insa am vazut apoi ca unii realizeaza cabluri interconect dar nu trosadand doua fire ci impletind trei fire si .... o impletitura destul de "rara". Eu am impresia ca unii incearca sa rada de electronisti.

 

Totata lumea stie ca un cablu UTP (cablu torsadat fara ecran) isi face treaba pe distante destul de mari dar el are la receptie un amplificator diferential.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Differential_amplifier

 

unde scrie clar: A differential amplifier is a type of electronic amplifier that multiplies the difference between two inputs by some constant factor (the differential gain).

 

 

Deci cablul trebuie sa fie torsadat si la receptie trebuie sa fie un amplificator diferential. Acum stau si ma intreb: o boxa poate fi privita ca un amplificator diferential? Asta in cazul in care firele macar ar fi torsadate calumea. Daca tot se da un sac de bani pe un cablu ca acesta care trebuie sa anuleze interferentele electromagnetice, de ce nu folosesc un cablu ecranat? Am vazut ca exista cablu ecranat cu fire torsadate si nu-i deloc scump in comparatie cu pretul la care se vinde un cablu cu ulei de sarpe la care firele sunt impletite.

 

Nu mai pun la socoteala ca :

 

In balanced pair operation, the two wires carry equal and opposite signals and the destination detects the difference between the two. This is known as differential mode transmission. Noise sources introduce signals into the wires by coupling of electric or magnetic fields and tend to couple to both wires equally. The noise thus produces a common-mode signal which is cancelled at the receiver when the difference signal is taken. This method starts to fail when the noise source is close to the signal wires; Sigur un cablu ecranat face fata mai bine decat un cablu torsadat. La cabluri interconect vad ca sunt si cu 3 ecrane deja si altii impletind trei fire incearca sa ne convinga ca este ok?

 

 

Deci eu vad ca unii incearca sa vanda castraveti gradinarilor. Basca ca ei nu torsadeaza firele cand se foloseste intrare balansata ci doar le impletesc (si macar sa vad si eu acolo cum spun unii: minim 5 rasuciri la 2,54 cm) dar exitind faza cu torsadarea si la intrare nebalansata.

 

Toti dintre noi cred am cumparat macar odata in viata cabluri interconect cu mufe RCA pentru un DVD player ca sa-l conectam la TV. Pentru un consumator normal treaba este ok si acel cablu isi face treaba. O parte din nou dupa ce si-au facut cabluri mai zdravene au taiat poate de curiozitate acel cablu interconect ieftin si se asteptau sa fie ecranat dar ... surpiza a fost ca nu era eranat (unele mai scumpe sunt ecranate si se simt si la mana). Cablurile in spatele aparatelor nu stau (de cele mai multe ori) pe linga prize sau alte surse care ar putea induce interferente electromagnetice deci din aceasta cauza "merge asa". Dar ce este deranjant cum firme cu renume se bazeaza pe acest fapt si incep sa vanda la preturi astronomice niste fire impletite si mai zic ca sunt cele mai de top.

 

Sa nu uitam deci ca si acolo unde se foloseste la receptie amplificator diferential (ma refer la IT) producatorii au creiat: FTP (foiled twisted pair) and STP (shielded twisted pair) cabling si UTP (unshielded twisted pair).

 

Misa daca ai timp si ai un traf mai rasarit, pune-l te rog foarte aproape de cablul acesta la care i-ai "dezvelit" secretul sa vedem daca se sperie sarpele din el sau nu.

 

Apropo misa tu de ce vrei sa ii faci la amplificatorul asta intrare balansata?

Link spre comentariu

Intrarile si iesirile balansate reprezinta o solutie profesionala, indiferent daca sunt cu trafuri, cu semiconductori sau cu lampi.

De asemenea, playerele si convertoarele audiofile au iesiri balansate, iar amplificatoarele au intrari balansate. Unele amplificatoare (nu toate) au la intrare mufe XLR, dar daca stai sa studiezi putin, vei constata ca intrarea e de fapt normala, doar mufa e XLR. Aceasta smecherie se numeste "pseudo-balansata". Daca nu-i fac intrare balansata cad exact in aceasta situatie. Ce-i aia "pseudobalansat"? Ori e balansat ori nu. Termenul e de fapt o inventie moderna si reprezinta combinatia dintre o intrare normala si o mufa XLR destinata semnalelor balansate. Practic e o intrare normala cu o mufa mai buna, pentru ca e incontestabil ca o mufa XLR e mai buna ca una RCA din toate punctele de vedere.

Deci, daca am acceptat sa folosesc mufe XLR la intrare, trebuie ca electonica sa fie pe masura, altfel puneam RCA-uri.

 

Afirmatiile care le-am facut sunt din experienta personala, dar exista si diverse comentarii pe acest subiect. Iata un citat:

 

"I've heard that not all units that have XLR jacks are truly balanced components? Can you explain this?

 

Yes. There are many products on the market that add XLR connectors to an internal single-ended circuit. Such designs, while sporting XLR connectors, don't process the signal in balanced form. It is fair to call such units "pseudo-balanced". Unfortunately, this fact is usually not stated accurately in the company literature for these products. "

 

Si intreg articolul: http://www.balanced.com/faq/balanced.html

Link spre comentariu

- poti sa taci- poti sa returnezi produsul si sa-ti ceri banii inapoi- poti sa pui review-uri negative pe site-urile de specialitate, furnizind eventual masuratori care sa ateste ca produsul nu se incadreaza in limitele declarate- poti sa-i dai in judecata cerind daunePoti de asemenea s-o faci pe din dos, caz in care ai putea sa ai surpriza unei relatii biunivoce. Asta am dat-o criptic ca sa nu mai pun paie pe foc.Pseudobalansarea este pretul pe care-l platesc snobii, aceia care nu inteleg (inca) ce-i in spatele mufelor XLR dar au ajuns pe scara evolutiei pina acolo unde au aflat ca XLR e mai cool si mai scump decit RCA. Exista si mufe DIN balansate, e o problema de letcon si de circuit dar s-a mentionat deja... :-)

Link spre comentariu

Adica daca eu constat ca un produs nu e OK si deschid un subiect pe un forum de specialitate in vedera unor discutii, unde imi sustin parerea cu masuratori si poze, cad sub incidenta unor "probleme"... :rade: Asta numesti "pe la spate" ? Sau faptul ca probele mele sunt incontestabile consideri grav? Trebuia sa spun doar ca nu mi se pare ceva in regula...si atunci totul era in concordanta cu ascunderea dupa deget si invaluirea in probe neclare, neverificabile, generale si totul era in regula, iar eu eram in aceeasi categorie cu cei care promoveaza produsul.

Link spre comentariu

nu era "pe la spate" ci reverse engineering, exista producatori care au cite-un disclaimer cu rost de contract, de obicei in fine print, in care ei se pun la adapost de toate ce-ar putea aparea. In acest disclaimer fac referinta si la reverse engineering. Cu alte cuvinte, da, produsul e al tau veci-pururi dar nu ai si proprietatea intelectuala asupra tehnologiilor folosite pentru a scoate acel produs, cu atit mai putin obtinerea de clone. Suna pompos in cazul unor cabluri dar ai sa te miri ce produse chiar mai simple fac subiectul escaladarilor in justitie. Asta n-a mai fost criptic.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări