Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

schema blit


Vizitator astixxx

Postări Recomandate

Vizitator astixxx

Salut As vrea sa-mi fac un blit cu lampa cu descarcare in gaz(xenon) dar se pare ca e mai greu decat am crezut.Am gasi o gramada de scheme care spun acelasi lucru adica: un condesator se incarca de la o sursa externa si se descarca pe lampa cand e amorsata printr-un "bobina de blitz". Asteas problemele de care eu m-am batut si v-as ruga sa ma ajutati:1.este obligatoriu de folosita acea bobina de amorsare sau se paote si fara?care e diferentadintre "cu" sau "fara"2.daca e nevoie de bobina:cum pot sa fac eu una special pt anumite lampi ... ca nu cred ca e universala (eu vreau pt o lampa de 250 Ws - 600Ws)3.toate lampile care le-am gasit de vanzare nu aveau detalii despre tensiunea de alimentare si ma intreb daca e destul 220v sau e nevoie de o tensiune mai mareAm sa postez niste poze si as vrea sa va dati cu parerea in legatura functionalitatii lor (ceea ce ma intereseaza pe mine la blit :alimentare la 220v, lampa de 250 Ws - 600Ws, declansare la comanda radio-care cred ca functioneaza ca si un intrerupator normal deschis)

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 28
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

  • miron1947

    5

  • nauru

    4

  • Spitfire

    2

  • boboBOBO

    1

Top autori în acest subiect

1care e diferentadintre "cu" sau "fara"

Fara , aveti nevoie de tensiuni foarte mari pentru amorsare si nu stiu cum le puteti comanda, cu ce dispozitiv.

2.daca e nevoie de bobina:cum pot sa fac eu una special pt anumite lampi ... ca nu cred ca e universala

Este universala, , puteti sa realizati dvs. prin bobinarea a 20 spire cu sirma 0,3 si 2500 spire cu 0,08, pe pe un miez de ferita.Asa arata.[attachment=0]26012010434.jpg[/attachment]

Capsula tranzistorului este pentru a compara dimensiunile.

3.toate lampile care le-am gasit de vanzare nu aveau detalii despre tensiunea de alimentare si ma intreb daca e destul 220v sau e nevoie de o tensiune mai mare

Este destul, dupa redresare si filtrare condensatorul se incarca la cca.320V CC.

Link spre comentariu

si eu vreau sa imi fac un stroboscop insa la fel .. nu am acea bobina ! Am gasit una intr-un aparat foto insa e infima ...foarte foarte mica deci nu cred ca e buna ... iar de cumparat nu am gasit !

Link spre comentariu

foarte foarte mica deci nu cred ca e buna

Nu trebuie sa fie mare, da doar un impuls ff. scurt de inalta tensiune, cat curent credeti ca poate inmagazina condensatorul care se decarca in primarul ei.
Link spre comentariu
Vizitator astixxx

...prin bobinarea a 20 spire cu sirma 0,3 si 2500 spire cu 0,08, pe pe un miez de ferita..

M-ai luminat destul de bine sa zic asa :P nu gaseam nicaieri componenta bobinei, abia astept sa vad daca si cum functioneazamersii mult
Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

Pai tu nu ai pus rigla la fotografia ta, ai pus un tranzistor pentru comparatie. Vezi poate poti face o comparatie din poza asta, nu am montajul langa mine ca sa-l pot fotografia langa o rigla.

Link spre comentariu

Pai tu nu ai pus rigla la fotografia ta, ai pus un tranzistor pentru comparatie.

Este corect si asa, imi trebuia un reper cunoscut pentru comparatie, rezultatul este cca.4,5mm diametrul.
Link spre comentariu
Vizitator astixxx

Uitati ce am facut:am copiat o schema de la un blitz, am luat sfatul lui Miron si am facut o bobina(care de fapt e un transformator)

prin bobinarea a 20 spire cu sirma 0,3 si 2500 spire cu 0,08, pe pe un miez de ferita.

am cautat o gramada de condensatoare si i-am lipit deolalta (~4000uF ~300V in total)si din toate astea a iesit o mare incurcatura ...cel putin functioneaza destul de bine :DSa nu uit, am gasit si o formula pt calculul puterii energiei inmagazinare de condensator(adica pana la urma puterea care o va da lampa..nush sigur is un pic confuz la faza asta) si este 1/2*C*V^2(C-reprezinta capacitatea condesatorului exprimata in farazi, V-tensiunea, categoric) Mie mi dat puterea de cam 150 Wsce sa mai spun ...is destul de multumit de blit >>>desi daca as avea inca catva condesatori.......<<
Link spre comentariu

Salut,La 4000uF@300V sper ca fotografiezi naturi moarte. Daca-i scapi in freza la unu' un blitz din asta cred ca-l lasi pe intuneric.

DO NOT even think about staring at the flashlamp when fired. The peak light output is equivalent to at least 500,000 - 100 W light bulbs! Even when averaged over the 1/40th of a second typical response of the human eye, this is still more than 5,000 - 100 W light bulbs. (Note: this estimate takes into account the increased luminous efficiency of xenon flashlamps compared to incandescent light bulbs.)

Aici se vorbeste despre 1300Ws, tu ai numai 150 ... dar totusi.. un blitz normal de camera foto are in jur de 10Ws.Parerea mea.
Link spre comentariu
Vizitator astixxx

Aici se vorbeste despre 1300Ws, tu ai numai 150 ... dar totusi.. un blitz normal de camera foto are in jur de 10Ws.Parerea mea.

Hai sa nu exageram! lampa de care se vorbeste acolo este de ~10 ori mai mare decat cea facuta de mine. Intradevar lampile de la aparatele foto au ~10Ws, dar daca acea putere ar fii destula atunci nu s-ar mai face lampi de studio care majoritatea au in medie o putere de 250Ws
Link spre comentariu
  • 7 luni mai târziu...

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări