Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Osram a obținut certificarea și omologarea becurilor sale LED pentru România


merck

Postări Recomandate

Eh, nu-i chiar asa, ca nu cazi degeaba la verificarea tehnica (la testul de lumini) daca becul sta aiurea in suport.

La farurile construite pentu becuri cu incandescenta conteaza ca sursa sa fie in focarul oglinzii. La fel cum conteaza si constructia geamului (lentilei) la circulatia pe stanga fata de circulatia pe dreapta.

Ma gandesc ca aia de la Osram s-au gandit la chestiile astea.

RR

Editat de roadrunner
Link spre comentariu
  • Răspunsuri 27
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Acum 4 ore, validae a spus:

Nici nu te interesează să aibă unghi de dispersie 360 grade, că farul auto nu emite spot circular.Te interesează ca banda aia luminoasă pe care o proiectează să aibă o lumină cât mai albă, nu un gălbui chior..

deci din becul clasic  se aduna din 360 grade lumina si se focalizeaza cum trebuie....adica plat ( sa nu orbeasca ) .lat = sa acopere latimea drumului + ceva in p-lus... ....oglinzile astea noi sunt destul de complicat facute ....cu multe sectiuni ,exceptie cele cu lupa.....OK pozitia de focalizare este identica prin plasarea ledului in punctul corect....dar cum faci o lumina lata daca ai sursa numai in jos si sus ? deci ce vreau sa zic : un bec omologat poate intr-un far sa lumineze corect si in altul incorect....

Link spre comentariu
1 oră în urmă, Усилитель a spus:

dar cum faci o lumina lata daca ai sursa numai in jos si sus ? 

Un becoled H7 facut de Osram vad ca are doua surse luminoase (un LED care este orientat in sus si altul orientat in jos). Fiecare sursa luminoasa emite intr-un unghi solid de 2π steradieni (adica jumatate de sfera fiecare).

Link spre comentariu
Acum 15 ore, Усилитель a spus:

OK pozitia de focalizare este identica prin plasarea ledului in punctul corect....dar cum faci o lumina lata daca ai sursa numai in jos si sus ?

din constructie e asa facut sa aiba ledurile stanga/dreapta si nu poti sa-l pui gresit la 90 de grade din cauza constructiei soclului de H7. (flansa metalica are lamela de index)

Iti inteleg temerile pentru becurile alea cu led facute aiurea prin China, o firma de marimea Osram nu cred ca lasa lucrurile la intamplare, motiv pentru care le-au trecut prin teste de omologare.

RR

Link spre comentariu

Ce a intrebat el si ce ai raspuns tu 😇.

Acum 22 ore, Усилитель a spus:

OK pozitia de focalizare este identica prin plasarea ledului in punctul corect....dar cum faci o lumina lata daca ai sursa numai in jos si sus ?

El vrea sa stie ce am pus in bold.

 

@Усилитель uite aici pentru un far proiector (dar sa stii ca la fel este si pentru un far reflector - alea clasice fara lupa):

 

Picture3-4.png?width=1758&name=Picture3-

 

si mai jos vezi Cut-off Shield / Shutter care este activat = faza scurta

Picture1-Oct-14-2022-02-07-15-36-PM.png?

si dezactivat = faza lunga:

Picture2-Oct-14-2022-02-07-15-48-PM.png?

 

Caut sa iti arat Shutter si la un far clasic fara lupa. Cea mai ieftina versiune este fara Shutter si becul plasat in partea de jos a farului:

far-stanga-dacia-logan-1-2008-2012-facel

aici vezi ca partea de jos a farului nu mai este concava ci dreapta si joaca rol de Shutter. 

P.S. Farul pentru stanga sau dreapta se realizeaza din inclinarea shutter-ului. 

 

P.S1. Nu mai stiu la ce marca am vazut Shutter (era o chestie pusa in fata becului in far si se vedea jumatate de bec). 

Link spre comentariu
Acum 41 minute, merck a spus:

El vrea sa stie ce am pus in bold.

si eu i-am spus ca nu poti sa ai lumina din sursa numai in sus sau jos din constructia becului, poti s-o ai numai stanga dreapta. Dupa bec urmeza oglinda si dupa oglinda urmeaza lentila.

Daca sursa e gresita (sa zicem becul ar fi pus cu PCB-ul orizontal) atunci oglinda si lentila nu mai pot face mare lucru. (cred ca asta a fost temerea lui  @Усилитель posibil sa gresec)

Becul (nu ai cum sa-l pui gresit) si va fi toadeauna cu pcb-ul orientat vertical adica va emite lunina cu doi lobi stanga dreapta.

 

 

Focarul unei oglizi nu e neparat in axa farului se pot construi oglinzi / lentile cu offset (ca la antenele se satelit offset care sunt verticale ca sa ocupe spatiu putin si sa nu stea zapada pe ele)

@merck

Chiar nu am nici un interes sa ma contrazic cu tine (am construit lumini cu led 6 ani in din cariera mea) nu cred pot contribui cu mare lucru la subiectul asta am scris niste chestii generale legate de subiectul  pattern-ului becului osram care diferit de becurile cu incandescenta si aici ma retrag.

RR 

 

Editat de roadrunner
Link spre comentariu
Acum 2 ore, merck a spus:

uite aici pentru un far proiector (dar sa stii ca la fel este si pentru un far reflector - alea clasice fara lupa):

cum repar zilnic faruri cam stiu cum arata.....asta " eliptical "  nu se prea foloseste ...sunt o gramada de segmente de 1cm puse in diverse planuri si  unghiuri....    am avut ceva obiectii cu posibilitatea ca in unele faruri sa nu mearga cum trebuie....deci ca nu ar fi destul ca becul sa fie omologat singur ci cu tot cu far....   

Link spre comentariu
Acum 33 minute, Усилитель a spus:

cum repar zilnic faruri cam stiu cum arata

Si atunci de ce ai mai pus intrebarea: 

Acum 19 ore, Усилитель a spus:

OK pozitia de focalizare este identica prin plasarea ledului in punctul corect....dar cum faci o lumina lata daca ai sursa numai in jos si sus ? 

 

Eu nu am avut decat masini care pe faza scurta aveau lupa, deci sunt sigur ca erau ca in desenul de mai sus. Acum ambele masini fiind noi au LED si nu mai am treaba cu schimbatu' becurilor. 

 

P.S. Pana la urma becul cand este montat in far ajunge sa aiba un led in sus si unul in jos sau unul in stanga si unul in dreapta? La intrebarea asta poti raspunde intr-o secunde daca ai reparat cateva faruri. Adica el vine montat asa ca in poza de mai jos (adica are un led in sus si unul in jos) sau mai trebui intors spre stanga/dreapta cu 90 de grade sum spune @roadrunner

 

Citat

din constructie e asa facut sa aiba ledurile stanga/dreapta si nu poti sa-l pui gresit la 90 de grade din cauza constructiei soclului de H7. (flansa metalica are lamela de index)

 

 

614sZ-mH4PL._AC_SX679_.jpg

 

 

 

Editat de merck
Link spre comentariu
Acum 25 minute, merck a spus:

sau mai trebui intors spre stanga/dreapta cu 90 de grade sum spune @roadrunner

eu ziceam ca nu poti sa-l intoci 90/180/270 de grade, pentru ca se poate monta numai intr-un singur fel din motive mecanice (si montat corect in soclu pcb-ul e vertical adica cu ledurile stanga/dreapta)  - evident nu detin adevarul absolut ca n-am vazut toate farurile din lume la cele putine pe care le-am vazut flansa aia de la H7 a fost todeauna orientata la fel. (daca exista si masini/faruri unde flansa aia e la 45/90 sau un unghi arbitrar atunci e posibil ca @Усилитель sa aiba un punct de vedere valid)

asta ca sa clarific ce am zis ca se pare ca ma exprim tot mai idiotic de la vreme.

RR

Editat de roadrunner
Link spre comentariu
Acum 2 ore, roadrunner a spus:

 

@merck

Chiar nu am nici un interes sa ma contrazic cu tine

Stai bre ca acum am inteles ca tu zici una si @Усилитель zice altceva si am un feeling ca tu ai dreptate 🤣

 

Chiar acum, roadrunner a spus:

eu ziceam ca nu poti sa-l intoci 90 de grade, pentru ca se poate monta numai intr-un anumit fel din motive mecanice (si in felul ala e pcb-ul vertical adica cu ledurile stanga/dreapta)  

asta ca sa clarific ce am zis ca se pare ca ma exprim tot mai idiotic de la vreme.

Nu dom'le eu am citit repede si cum stii ca sar repede sa-ti dau la gioale n-am avut tot puzzle-ul in fata. 

Logic (cum ziceam mai sus ca am un feeling) este cum zici tu: LED-urile sunt unul in stanga si unul in dreapta. Dar @Усилитель scrie de led sus si led jos si apo zice ca repara o gramada de faruri. 

Link spre comentariu

Evident nu detin adevarul absolut ca n-am vazut toate farurile/masinile din lume la cele putine pe care le-am vazut flansa aia de la H7 a fost todeauna orientata la fel. (si ma gandesc ca asta o fi fost si logica celor de la Osram)

Totusi daca exista si masini/faruri unde flansa aia e la 45/90 sau un unghi arbitrar atunci e posibil ca @Усилитель sa aiba un punct de vedere valid legat de pattern-ul sursei.

RR

Editat de roadrunner
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări