Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Simplitatea creeaza performanta?


Postări Recomandate

La 26.08.2024 la 8:32, Danut Marinescu a spus:

Urechea noastra este foarte neliniara sa perceapa performantele cele mai perfecte.....

Pot sa intreb topicul e deschis din dorinta de a realiza un amplificator de chitara electrica sau e despre cum sa alegem un amploficator in general?

A se considera/compara clasele de amplificare, ..clasificare stiuta a etajelor de amplificare cu componente discrete.., clasele D, AB, B, A..

 

Adica e vorba de un topic facut din confuzie sau din curiozitatea de a afla si parerea altora?

Acum 19 ore, Danut Marinescu a spus:

Sunt gelos uneori pe lampa ca suna bina bine fara reactie negativa.Pai cum Domnule?Tranzistorii sunt componente asa de slabe electric ca suna prost fara multa reactie negativa? De ce emisia in vid ar suna mai bine decit emisia in corp solid? To be or not to be........Aceasta este problema.

..Lampa suna mai bine pentru ca nu functioneaza ca un tranzistor.

Pentru ca nu exista comutare, polarizare, "push-pull" ca la tranzistori..

Editat de DjOhms
Link spre comentariu
  • Răspunsuri 192
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

1 oră în urmă, DjOhms a spus:

.........

..Lampa suna mai bine pentru ca nu functioneaza ca un tranzistor.

Pentru ca nu exista comutare, polarizare, "push-pull" ca la tranzistori..

O aberație gogonata.

Tuburile funcționează similar cu tranzistoarele și cea mai mare parte a claselor de funcționare se găsește la ambele componente. 

Tuburile nu sint altceva decit o alta componenta activa, arhaica și cu consum mare, care poate îndeplini funcția de amplificare. 

Oare dece marea majoritate a impatimitilor de tuburi sînt persoane trecute de o anumita virsta, virsta la care deja auzul nu mai este asa de precis sensibil și detaliat ca la un copil/adolescent? 

Link spre comentariu
1 oră în urmă, sesebe a spus:

Tuburile funcționează similar cu tranzistoarele și cea mai mare parte a claselor de funcționare se găsește la ambele componente. 

Tuburile nu sint altceva decit o alta componenta activa, arhaica și cu consum mare, care poate îndeplini funcția de amplificare. 

Atunci daca imi este permis cum se face ca exista o problema peste care nu se poate trece in cazul tranzistorilor, distorsiunea in timpul tranzitiei (in cazul amplificarii AB..) distorsiune care nu exista in cazul tuburilor, in aceiasi clasa de amllificare.

Sau asta este doar o exceptie care confirma contrazicerea?

Editat de DjOhms
Link spre comentariu

What is "crossover distortion"?

It's essentially a "kink" in the waveform where the wave crosses between positive and negative polarity. A cold biased amp will usually have crossover distortion. A properly biased amp will minimize this.

In the waveform below, the top waveform is correct. The lower one shows crossover distortion. While the image makes reference to transistors, it is the same with tube amplifiers.

09a9b9d1691b6bad9f67b0fe9d0aa515.gif

 

 

Editat de merck
Link spre comentariu
Acum 8 ore, DjOhms a spus:

Atunci daca imi este permis cum se face ca exista o problema peste care nu se poate trece in cazul tranzistorilor, distorsiunea in timpul tranzitiei (in cazul amplificarii AB..) distorsiune care nu exista in cazul tuburilor, in aceiasi clasa de amllificare.

Ba exista bine merci, clasele de functionare sunt identice cu cele ale tranzistoarelor.

Doar ca la lampi exista mai multe subclase  (A1, A2, AB1, AB2, etc), de acolo si confuzia dvs.

Aruncati o privire pe topicul acesta:

https://www.elforum.info/topic/115327-tuburi-electronice-clasa-adefiniţii-simple/page/2/

si

https://www.elforum.info/topic/115327-tuburi-electronice-clasa-adefiniţii-simple/page/6/

(merita citit intreg topicul)

 

Link spre comentariu

Ca sa nu fiu interpretat greșit. 

Eu nu am nimic împotriva tuburilor și a montajelor cu tuburi (în special amplificatoare cu tuburi). Sînt pasionați de tuburi și montaje cu ele, sînt audiofili (în adevăratul sens al cuvintului nu haudiofil cum ii numește eu pe ceilalți) care prefera sunetul unui amplificator pe tuburi. Bravo lor! Este și o pasiune și o respect. 

Ce ma deranjează pe mine și nu suport este sa se susțină ca amplificatoarele pe tuburi sint mai performante și cu distorsiuni mai mici decit amplificatoarele solid-state. Nu, niciodată nu va fi asa. Exista realizări cu cu tuburi cu performante foarte bune, top end la calitate, si foarte apreciate dar dacă investești o suma similara și la fel de multa pasiune poți obține performante chiar mai bune cu solid state.

Probabil nu vei putea obține sunetul specific de lampa cu amplificatoare pe siliciu dar la performante masurabile cele din urma vor fi superioare. 

Sint totuși și citeva performante care la tuburi sint mai bune. De exemplu la tuburi nu are rost sa consideri zgomotul termic (decit la componentele adiacente tubului) pt ca oricum tuburile funcționează fierbinți (mulți considera ca nici nu exista acest zgomot dar este discutabil). Apoi robustetea electrica cunoscut fiind ca un montaj pe tuburi va rezista fără probleme unui puls electromagnetic (generat de o explozie nucleara de exemplu) pe cind un montaj solid-state se va distruge dacă nu este bine protejat. 

Dar de la aceste cazuri singulare de performante mai bune și pina la a susține ca montajele pe tuburi sînt superioare montajelor solid-state este cale lunga și greșită. 

Link spre comentariu
Acum 8 ore, DjOhms a spus:

Atunci daca imi este permis cum se face ca exista o problema peste care nu se poate trece in cazul tranzistorilor, distorsiunea in timpul tranzitiei (in cazul amplificarii AB..) distorsiune care nu exista in cazul tuburilor, in aceiasi clasa de amllificare.

Sau asta este doar o exceptie care confirma contrazicerea?

Tranzistorii bipolari de putere nu sunt suficient de rapizi pentru a evacua sarcinile electrice din jonctiuni.Apare distorsiunea sau deviatia semnalului care nu mai poate sa fie comandat.Se produce si o incalzire a jonctiunilor.In cazul unei bucle de reactie globala puternica si distorsiunile sunt reamplificate de sistem.Lampile sunt si ele sensibile la imperechere in clasa B si merg nativ in banda larga pina in mhz.Au capacitatile interne infime comparativ cu tranzistoarele.La tranzistoare in clasa AB difuzorul se comporta ca un generator si introduce in sistem o tensiune electromotoare (pentru ca membrana nu urmareste exact toate frecventele si armonicele acestora)ce este tranzitata prin sistem producind un semnal de eroare generator de armonici neexistente in semnalul original.In opinia mea mosfeturile laterale au destulla viteza sa nu introduca distorsiuni comparativ cu cel mai performant bipolar care la un semnal de 20khz sau mai mult pentru ca nu mai poate urmari sinusoida se ambaleaza termic in timp scurt si se pune in scurt.Mosfeturile laterale nu au probleme de genul asta.Cu alte cuvinte daca urechea umana auzea 40khz tranzistorii bipolari de putere erau inutili in amplificatoare audio.Joctiunea baza emitor este neliniara si genereaza armonici impare nativ fara reactie negativa.Armonicele impare sunt speculate in unele situatii cu chitari supramodulate si distorsionate.Pentru muzica e nevoie de puritate armonica.La un concert simfonic cu citeva sute de instrumentisti e deosebit de dificil sa se obtina o redare a tuturor liniilor melodice care pot sa fie si 16 in cazul unor simfonii ale lui Mozart sau a altor compozitori.Daca dorim armonici pare jfet-urile si mosfeturile laterale pot sa fie o solutie in practica.Acestea indulcesc chitarile agresive de rock dind o amprenta placuta.Simfonia 21 a lui Mozart cu armonici impare e greu de digerat de catre neuronii nostri care translateaza asta in ceea ce noi numim muzica.Aceiasi simfonie cu armonici pare produc placere si orgasm muzical generind in organismul nostru serotonina.Maestrul Celibidache era de parere ca noile armonici digitale create suna mai prost decit cele vechi analogice.Dinsul avea urechea acordata pe sunet natural controlat foarte exact in sali de auditie special amenajate.Lampile au configuratii simple comparativ cu tranzistoarele si factori mari de amplificare.Reactia negativa puternica e un lux si un nonsens marind numarul lor in schema.Tranzistori putem sa folosim cu galeata.Din pacate asta nu produce o performanta acustica ci genereaza armonici impare disonante. 

Link spre comentariu
Acum 31 minute, Danut Marinescu a spus:

Tranzistorii bipolari de putere nu sunt suficient de rapizi pentru a evacua sarcinile electrice din jonctiuni.Apare distorsiunea sau deviatia semnalului care nu mai poate sa fie comandat.

Informatia nu este completa si nu este valabila pentru domeniul de frecventa audio (20Hz - 20kHz). Ce ai scris tu este valabil doar la frecvente ridicate (deci clar in afara spectrului audio) si cand tranzistorul lucreaza in regim de comutatie din starea de saturat in starea de blocat, ori iar acest scenariu nu exista in audio. 

Apropo, daca te uiti in pdf la tranzistorii de putere produsi pentru segmentul audio ai sa vezi ca banda a crescut considerabil (un 35MHz vs 2.5MHz). 

Acum 43 minute, Danut Marinescu a spus:

La tranzistoare in clasa AB difuzorul se comporta ca un generator si introduce in sistem o tensiune electromotoare (pentru ca membrana nu urmareste exact toate frecventele si armonicele acestora)ce este tranzitata prin sistem producind un semnal de eroare generator de armonici neexistente in semnalul original.

De ce doar in clasa AB??? 

La amplificatoarele pe lampi Damping Factor este foarte mic ceea ce se traduce intr-un handicap.  

Link spre comentariu
1 oră în urmă, Danut Marinescu a spus:

Maestrul Celibidache era de parere ca noile armonici digitale create suna mai prost decit cele vechi analogice.

 

@Danut Marinescu fara suparare, matematica si fizica sunt la fel pentru toti (chair si pentru Mozart si Celibidache) . Eu unul care am invatat in scoala lucrurile astea (inginerie) pot sa spun ca aproape tot ce ai scris mai sus e empiric si nu are nici un sens pentru cei ce stiu teorie. Scrii pompos si prinde la cei neinitiati dar suna la fel ca "mastroflocizarea madagascara" pentru cei de meserie.

Ia-o constructiv ca nu conteaza pana la urma ce scriem aici ca se nu schimba realitatea lucrurilor (matematica, fizica e tot aia indifererent ce credem noi) - problema e cand citesc aia neinitiati si o iau de buna.

vorba unui coleg de formum: "stie mult si din toate cate nimic"

RR

Editat de roadrunner
Link spre comentariu
Acum 49 minute, Danut Marinescu a spus:

La un concert simfonic cu citeva sute de instrumentisti e deosebit de dificil sa se obtina o redare a tuturor liniilor melodice care pot sa fie si 16 in cazul unor simfonii ale lui Mozart sau a altor compozitori.

Am pretentia ca am fost la cateva concerte (anul trecut am bifat vreo 3 concerte in Viena, doua la Musikverein si unul la Opera din viena) si nu am vazut nici macar 50 de instrumentisti pe scena, nu mai zic de cateva sute. 

Poti sa te convingi si din imaginile de mai jos ceea ce eu am vazut cand am fost la concerte (si fix Mozart a fost in program):

vienna-mozart-orchestra1.jpg

 

62bbf31b9c4b3b4acc59e475b263c981-Vienna2

 

 

Link spre comentariu
Acum 3 ore, Shambala a spus:

Absolut. Si multumesc pentru linkul pus. Citind in topic printre pagini si despre tuburi mi-am amintit  (de tinerete.. ) de niste lucruri esentiale explicate despre tuburi, de catre un electronist vechi/batran, prieten de famile.. frumos si pe intelesul meu de pusti.

Unde as putea gasi un manual despre in romana (dar si engleza ca ma pricep si la aia, ca's plecat..) de download, de preferinta?

 

Apoi, multe din poze si linkuri atasate topicului nu mai sunt. E de inteles pe undeva; undeva cineva trebuie sa plateasca sa ramana niste poze pe un server.

Discutia e interesanta, informativa si pe alocuri intensa. ...Pacat ca unii au intervenit si ciopartit destul de serios din "cursivitatea" ei. Isi pierde sensul pe alocuri..

 

:offtopic:

As mai avea o intrebare. Cine si unde se raspunde la intrebari si da raspunsuri (repede) pe diverse teme despre forum?

 

Editat de DjOhms
Link spre comentariu
1 oră în urmă, roadrunner a spus:

constructiv ca nu conteaza pana la urma ce scriem aici ca se nu schimba realitatea lucrurilor (matematica, fizica e tot aia indifererent ce credem noi) - problema e cand citesc aia neinitiati si o iau de buna.

Pana la urma, probabil problema de fond ramane (intrevad in titlul topicului.. 😇) calitatea analogica a sunetului reprodus.

"Simplitatea creeaza performanta?"

Probabil ca nu.

Apoi, daca matemetica si fizica e aceiasi pentru toata lumea, in loc sa "stimulam", nu mai bine venim cu propria idee, solutie? (..si incheiem topicul) 

Sau am obosit?

 

Editat de DjOhms
gramatica, rearanjare text.
Link spre comentariu
1 oră în urmă, DjOhms a spus:

Apoi, daca matemetica si fizica e aceiasi pentru toata lumea, in loc sa "stimulam", nu mai bine venim cu propria idee, solutie? (..si incheiem topicul) 

ce vroiam sa spun e ca nu ai cum sa intelegi anumite lucruri (mai complexe) daca nu intelegi matematica/fizica din spatele lor. Experienta de "depanator" din pacate nu-ti da explicatiile astea (ci doar senzatia ca le-ai inteles). Exista o torie legata de cunostere (dunning kruger curve) care explica lucrurile astea. E periculos sa te erijezi in expert ca nu faci decat sa le faci rau la cei ne-initiati care te asulta si iau de bun ce zici (in detrimentul stiintei)

Daca mergi des in vacante cu avionul, asta nu te face aviator.

 

Respect pe oricine care face constructii (si depanare) dar trebuie sa-si inteleaga limitele. (sau locul pe curba Dunning Kruger) - nu e nici un secret ca toti ne credem experti pana dam de unul mai expert.

RR

Link spre comentariu

RR - nu te supara, dar depanarea nu exclude intelegerea si cunoasterea.  Eu am inceput sa fac depanare intr-un laborator acum 40 de ani intr-un colectiv exclusiv de ingineri, marea majoritate FOARTE buni (ei, nu eu). De altfel dupa 90' multi dintre ei au trecut in invatamantul superior.  Toti studiau in draci orice aparat care venea prima oara in laborator. Unii stateau in mod curent 10-12 ore pe zi in laborator, uneori si nopti intregi.

Si era incomparabil mai complicat decat acum, caci nu exista internet iar unele documentati "se capatau" cu mari rugaminti, insistente si pile prin  cunostinte care aveau acces la ele.

 

PS - Nu stiam de Efectul Dunning-Kruger.

Adica stiam bine fenomenul - banuiesc ca toti l-am tot intalnit, dar nu stiam ca a fost cuantificat si numit asa  :)

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări