Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Simplitatea creeaza performanta?


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 191
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Acum 3 ore, sesebe a spus:

Nu am văzut pe nimeni sa spună ca pasionații de audiția pe tuburi sint niște înapoiați. Chiar deloc. Este doar o chestie de gusturi dar tu se pare ca ai un complex de inferioritate legat de faptul ca îți place sunetul pe tuburi și încerci, chiar dacă nu vrei sa recunoști sa-i convingi și pe ceilalți. Nu ai sa reușești pt ca dacă mie îmi plac brunetele nu am sa ma căsătoresc cu o blonda chiar dacă poate am sa ies de citeva ori și cu blonde, sau invers. 

Tot ceri definiția, chiar de mai multe ori pe topic. 

Hi-Fi înseamnă "high fidelity" sau in românește înaltă fidelitate iar asta înseamnă automat distorsiuni foarte foarte mici sub nivelul de percepție. 

High End nu inseamna neapărat Hi-Fi  iar Hi-Fi nu înseamnă neapărat High End. Tocmai de asta s-a creat și se folosește termenul de High End. 

 High End inseamna mai degrabă un echipament foarte apreciat sau care are un sunet foarte plăcut și este demonstrat ca nu toate echipamentele Hi-Fi cu distorsiuni foarte mici sint considerate și High End pt ca nu suna neapărat foarte plăcut pt majoritatea ascultătorilor tot asa cum multe echipamente High End nu au neapărat distorsiuni foarte mici. Defapt multe echipamente High End sint appreciate tocmai pt distorsiunile care sint plăcute urechilor. 

@sesebe ai noroc ca îmi ești drag!

Omule nu am nic cel mai mic complex...crede-mă...mi se r....de ce cred alții.

Înainte sa sari  la gatu meu vezi cine a incercat sa se impună cu japca...

Nu am nici cea mai mica problema cu cei ce construiesc amplificatoare cu semiconductori, și eu construiesc și ascult amplificatoare cu semiconductori dar ascult și construiesc și cu tuburi, apoi se găsește unu sa vina și sa spună ce ia șoptit nu știu ce guru....cum ca amp cu tuburi nu pot fi hi-end.

Pentru cultura dumitale, asta asa ca te-ai băgat în seama, cei doi termeni nu au o definiție clara, adică între parametri x și y este hi-fi și între parametri a și b este hi-end sunt mai mult chesti de marcheting la care contribuie și feedback-ul deținătorilor de astfel de aparate.

 

Poate data viitoare nu mai răspunzi în contu altora....

 

Link spre comentariu

High-end este intradevar un termen conceput si impus de departamentele de marketing si incearca sa promoveze ideea [unui produs] de lux. 

Iar un produs de lux nu poate fi "castrat" de calitatile tehnice de top, desi mai sunt si exceptii, chiar si excrocherii. 

 

Notiunea de high-end ("high-end product") este folosita si in afara zonei audio-video, ea se regaseste in toata industria de lux - iahturi, supermasini, imbracaminte, etc. 

Am vazut reclame si cu "servicii high-end".

Link spre comentariu

Exact, hi-end înglobează elemente de lux, materiale exotice care trebuie sa încânte ochiul și care trebuie sa stoarcă cât mai mult cumpărătorul, este adevarat ca uneori nu reziști tentației de a le cumpara.

Hi-fi este iar o chestie fără unitate de masura, este o eticheta care ar trebui sa spună ca respectivul amplificator reda cât mai fidel un material audio care sa aiva distorsiuni imperceptibile și sa nu afecteze danda de frecventa a materialului audio...

Având în vedere cam ce distorsiuni percepem noi cu urechea mai toate troacele pot fi considerate hi-fi.

Datorita faptului ca nu la toți ne plac blondele sau brunetele exista pe piața o mare varietate de amplificatoare care sa satisfacă gusturile  ascultătorilor.

 

Link spre comentariu

Hi-Fi sau HiFi (din eng.High Fidelity - de înaltă precizie, de înaltă fidelitate) este un termen care indică calitatea înaltă de reproducere a sunetului, care este foarte aproape de original, prin echipamente audio stereo. Termenul este utilizat de utilizatorii sistemelor stereo de casă și de pasionații de home audio (audiofili) pentru a se distinge de sunetul de calitate mai slabă produs de echipamente audio ieftine, sau de calitate inferioară prin caracteristicile de reproducere a sunetului, caracteristic înregistrărilor efectuate până la sfârșitul anilor 1940. Hi-Def nu are standarde universale.[1]

Un efort de a standardiza termenul a fost făcut în 1966, de institutul german Deutsches Institut für Normung (DIN), prin standardul DIN 45500 și DIN 45000, IEC 60581, GOST 24388-88. Aprobarea DIN 45500 a fost destinată pentru a oferi cumpărătorilor de echipamente audio asigurări că echipamentul lor e capabil de o reproducere de calitate bună a sunetului. În teorie, numai echipamente stereo care îndeplinesc aceste norme, pot purta termenul "Hi-Fi". Acest standard a fost bine intenționat, dar numai cu succes moderat, în practică însă, termenul a fost aplicat în mod eronat pe scară largă la produse audio care nu au atins nici specificațiile de bază ale normei DIN."  

 

Fidelitatea reproducerii sunetului poate fi evaluată auditiv sau folosind măsurători ale sistemului audio .

Simțul uman al auzului este subiectiv și greu de definit. Psihoacustica este o divizie de acustică care studiază acest domeniu.

Măsurătorile pot fi înșelătoare; cifrele mari sau scăzute ale anumitor caracteristici tehnice nu oferă neapărat o bună reprezentare a modului în care sună echipamentul pentru fiecare persoană. De exemplu, unele amplificatoare cu supapă (tub vid) produc cantități mai mari de distorsiune armonică totală , dar acest tip de distorsiune (armonica a doua) nu este la fel de deranjantă pentru ureche precum distorsiunile de ordin superior produse de echipamentele cu tranzistori prost proiectate. [ 7 ]

Valabilitatea anumitor produse este adesea pusă la îndoială. Acestea includ accesorii precum firele difuzoarelor care utilizează materiale exotice (cum ar fi cuprul fără oxigen ) [ 8 ] și geometrii de construcție, suporturi pentru cabluri pentru ridicarea lor de pe podea (ca o modalitate de a controla vibrațiile induse mecanic), conectori, spray-uri și alte ajustări. "

 

" High-End înseamnă cel mai înalt nivel de calitate și se referă la cele mai înalte standarde de calitate și performanță ale unei componente ale unui sistem muzical. "    

--- in ultima vreme se adauga materiale exotice pt a a arata ca produsul este unul deosebit/exclusivist : metale scumpe : argint ...aur...Rhodiu... lemne exotice...etc...

Link spre comentariu

In UK am auzit ca iubitorii de locomotive cu abur se numesc ceaincari, mai sunt unii pasionati de diesel modele din anii 50,

La fel si tuburi vs tranzistoare, problema la tuburi este ca nu se mai gasesc si nu s-au mai facut pentru nevoi mai hi-fi, nu e vorba ca nu se poate, dar designuri noi de tuburi mai potrivite pentru aplicatii hi-fi nu au mai fost facute.

 

OTL ul cu tuburi poate satisface criteriile hi-fi daca e facut ingrijit, dar hi-fi nu suna bine pentru unii.

 

Cum suna un ampli pe tub vs tranzistori fara reactie? tubul suna destul de bine subiectiv si obiectiv la semnal mic, tranzistorele distorsioneza ceva la semnal mic.

 

Personal cu mosfet-rile am intampinat probleme, capacitatea de intrare e mare si limiteaza serios banda amplificatorului, probabil ar merge mai bine cu J-fet-uri de putere, dar nu creaza nimeni dispozitive exotice pentru audiofili.

 

Ca fapt divers am cateva transistoare exotice care s-au produs limitat pana la maturarea pietii,  jfet de putere cu carbura dar ce folos ca exista doar cu canal n, bipolar cu carbura exista doar npn.

 

Jfet cu nitrura de galiu Gan hemt din pacate este doar cu canal n se incearca obtinerea unora cu canal P dar nu cred ca se vor produce de putere, ar merita incercat cu unul singur in clasa A, daca zgomotul e ok cred ca ar merita  un etaj complementar.

 

Cand eram copil am construit ampli cu tranzistoare push pull cu doua trafo, defazor si de iesire. fara reactie, simplu doar 3 tranzistoare, nu sunau grozav, dar comparabil cu variantele cu pseudo darlingtoane cu bd-uri si 2n3055.

 

Link spre comentariu
Acum 43 minute, ionut120v a spus:

...problema la tuburi este ca nu se mai gasesc si nu s-au mai facut pentru nevoi mai hi-fi, nu e vorba ca nu se poate, dar designuri noi de tuburi mai potrivite pentru aplicatii hi-fi nu au mai fost facute.

 

Toate aceste trei afirmatii sunt false.

1. Tuburi se mai gasesc, exista stocuri mari.

2. Tuburi pt audio inca se mai fabrica, si nu doar in China si Rusia ci si in USA.

3. Au aparut lampi - pt audio - cu electrozi din grafit; 

Western Electric a scos chiar o versiune "ultra premium" a celebrelor 300B

Si au aparut tuburi noi, proiectate si de JJ si de bulgarii de la Thrax. Unele fabulos de scumpe. 

Link spre comentariu
La 03.10.2024 la 0:43, maxente a spus:

 

Da, da misto de tot schema.

Are niste compesari in ea suuuuper !!!

La ce tomberon ai gasit-o ? 

Important e ca suna bine cu piese putine.Cind a fost conceputa schema nu ne permiteam sa folosim galeti de tranzistoare.Fa-o practic si apoi mai discutam.Se pot folosi darlington ca finali dar mosurile specializate pe audio sunt superbe ca sunet.Are amplificare mare in bucla deschisa.Schema asta m-a inspirat pe mine.Facusem inante ceva mai complex de la Technics din anii 80 cu 5 etaje de amplificare care suna bine dar simplitate inseamna si fiabilitate si siguranta in functionare.Cu componente specializate se simte diferenta.Tranzistorul care comanda mosurile are ca sarcina rezistente nu generator de curent sau sarcina activa care crapa si arde totul inclusiiv casa daca esti plecat prin vecini.Definitia in hi-end este sa sune perfect pe liniar fara corectii.Ori majoritatea amplifurilor suna cam infundat pe liniar fara inalte sau cu bas exagerat. 

Link spre comentariu
Acum 13 ore, teomishu a spus:

Poate că un tub este mai interesant față de un transistor și pentru faptul că-i vezi conținutul.
Se destăinuie. Și poți să-l atingi la coarda sensibilă simplu, pui un magnet lângă el.

Tuburile au fost inventate primele.Daca se inventau tranzistorii mai intii, tuburile nu aveau nici o sansa saracele sa fie apreciate,Au ceva magic e adevarat.Nu folosesc reactie multa pentru ca e un lux aici sa bagi multe tuburi si 2 la suta distorsiuni pare si nu impare par sa sune placut urechii noastre incapabile sa perceapa zero distorsiuni.Transformatoarele sunt o problema dar se pot face pe bani multi trafuri bengoase pe miezuri miumetal....Folosind reactie negativa zero sau foarte putina au atac mare  sau dinamica pentru ca reactia negativa puternica se opune dinamicii .Stiu un domn pasionat de sunet de lampa care a vindut o casa ca avea mai multe....sa cumpere un amplif pe lampi si se lauda ca tranzistorii nu scot asa sunet cu definitie low level.Adica se aud sunete in plus care sunt mascate de zgomot sau de factorul de amplificare.Ori dinamica tocmai asta este...Un raport intre sunetul cel mai mic si cel mai mare ce poate sa fie pus in evidenta.Unele etaje amplifica mult undeva la 500 si amplificatorul devine un compresor unde sunt evidentiate sunetele cu amplitudine mica.La un concert simfonic se aud zgomotele salii cum tusesc oamenii iar linistea din pasajele simfonice este redata fara zgomot de fond.Un simplu flaut sau oboi este evidentiat si nu suna sters ci pur si cu toate armocile lui.Nivelul forte este redat cu distorsiuni pare care suna dulce urechii umane.Inregistrarile proaste sunt corectate intr-o masura mai mare decit tranzistorii cu amprente disonante, impare.

Link spre comentariu

 Tuburile electronice(triode, tetrode, pentode) sunt amplificatoare de tensiune, nu de curent, deci chiar daca ar exista difuzoare cu impedanta de ordinul kiloohmilor, nu ar folosi la nimic, tot ar trebui transformator de iesire, pentru ca bobina sa nu fie strabatuta de curentul anodic.

 Reactanta inductiva a infasurarii primare a unui transformator de iesire este de 1000x mai mar ela 20 KHz decat la 20 de Hz, deci...ciuciu amplificare liniara. Daca adaugam ca respectivul transformator are o curba specifica, data nu doar de inductanta infasurarilor, si de capacitatea parazita dintre spire/straturi,, ci si o comportare magnetica neliniara a miezului, intelegem usor ca nu pot exista amplificatoare cu tuburi care sa se incadreze macar de departe in standardul Hi-Fi DIN 45500.

 Faptul ca majoritatea amplificatoarelor pe tuburi suna foarte placut, in ciuda distorsiunilor si neliniaritatilor, se datoreaza psihologiei auzului, existenta armonicelor pare, etc.

 

Link spre comentariu
La 03.10.2024 la 9:52, sonic11 a spus:

Exact, hi-end înglobează elemente de lux, materiale exotice care trebuie sa încânte ochiul și care trebuie sa stoarcă cât mai mult cumpărătorul, este adevarat ca uneori nu reziști tentației de a le cumpara.

Hi-fi este iar o chestie fără unitate de masura, este o eticheta care ar trebui sa spună ca respectivul amplificator reda cât mai fidel un material audio care sa aiva distorsiuni imperceptibile și sa nu afecteze danda de frecventa a materialului audio...

Având în vedere cam ce distorsiuni percepem noi cu urechea mai toate troacele pot fi considerate hi-fi.

Datorita faptului ca nu la toți ne plac blondele sau brunetele exista pe piața o mare varietate de amplificatoare care sa satisfacă gusturile  ascultătorilor.

 

E adevarat ce scrii tu aici.Materialele sunt importante.Urechea umana are 120db dinamica.Electronica obisnuita e incapabila sa redea asa performanta.E necesara o dinamica de 120db pe intregul lant audio pentru pierderi insesizabile urechii noastre.Un difuzor de banda larga cu spl 120db e dificil de realizat si ar fi o componenta exotica si foarte scumpa.Fara difuzoare sensibile care folosesc neodinium nu prea te apropii de 120db.Importanta este presiunea acustica  si nu nr. de wati care exprima mai mult o valoare abstracta, inginereasca....E dificil sa exprimi in bari un amplificator.....Alte marimi fizice nu prea avem.Cu 5 w un difuzor cu 120db suna la 100w.....si sunetul e pur.....Deci materialele conteaza.Aurul nu stiu ce performante electrice are in afara ca nu oxideaza.Sunt si chestii de marcheting care ne aburesc sa scoatem banu.Pe mine nu ma dat pe spate sunetul de la un amplif de citeva mii de euro plin de folii aurite.Important este conceptul.Tranzistoarele ga-as mai nou sunt superioare siliciului.Nu stiu sa avem in audio asa ceva ca sunt folosite mai mult in radiofrecventa la ghz.Mosurile laterale merg si ele la ghz si pot comuta puteri mari.Ga-as merg reci in smps-uri la frecvente 300khz-1mhz unde devin mai simple si emana mai putine armonici inferioare si superioare.SMPS-urile obisnuite au zgomot mare peste 20khz.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări