Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Simplitatea creeaza performanta?


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 191
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

1 hour ago, sonic11 said:

nu contest ineficienta amp cu tuburi, dor ca s-a afirmat ca amp cu tuburi nu pot fi hi-fi sau hi-end, lucru total eronat.

Imi poti da un exemplu de amplificator cu tuburi pe care il consideri hi-fi, te rog?

Link spre comentariu

Asa e, pot sa caut si singur amplificatoare random pe net dar as vrea sa stiu ce criterii foloseste pentru a incadra un amplificator in categoria hi-fi.

In lipsa lor nu vad de ce am continua o discutie doar de dragul de a ne contrazice.

Link spre comentariu
Acum 19 minute, edu a spus:

Asa e, pot sa caut si singur amplificatoare random pe net dar as vrea sa stiu ce criterii foloseste pentru a incadra un amplificator in categoria hi-fi.

In lipsa lor nu vad de ce am continua o discutie doar de dragul de a ne contrazice.

Dumneta ai masurat performantele aparatelor care le folosești? După ce faci lucru asta poți sa vi sa faci astfel de afirmații....nu o data sa dovedit ca amp cu sau fără lampi, declarate hi-end sunt doar niște troznitori vândute la prețuri exorbitante.

Cumpara unu cu lampi hi-end și testeaza parametri apoi vei afla singur răspunsul.

Nu ma interesează părerea dumitale despre lampi, ești liber sa crezi ce vrei, este alegerea dumitale dar nu promova lucruri care nu sunt adevărate....

Discuția deviază către sintagma "pe cât stai", "de cat asculti", "capra mea da mai mult lapte"....etc.

Eu ma retrag ca deja poluam topicu colegului cu off topic.

 

Link spre comentariu

1. Nu pot justifica pretul unui APx555 pentru placerea mea personala. Din acest motiv urmaresc recenziile lui Amir si ale altor pasionati cu acces la echipamente profesionale. Nu, un osciloscop nu este suficient pentru a estima in mod obiectiv performantele unui amplificator.

 

2. Exemplu concret de echipament cu performante dezamagitoare: Luxman SQ-N150 (in 2022 costa in jur de 3 000 $)
https://www.audiosciencereview.com/forum/index.php?threads/luxman-sq-n150-review-tube-amplifier.34964/

 

3. Inca nu am gasit un model de amplificator cu lampi cu performante suficient de bune astfel incat sa poata fi asociat cu notiunea de inalta fidelitate (adica distorsiuni si zgomot suficient de mici).
In privinta echipamentelor de semnal mic situatia e si mai clara: anul acesta a aparut editia a 4-a a "Small Signal Audio Design" (Douglas Self) iar echipamentele cu lampi nu sunt mentionate deloc.

Alegerea unor artisti care cauta un timbru specific este alegerea lor si atat; sunt sigur ca au un public fidel si nu incerc sa conving pe nimeni ca ar trebui sa isi schimbe preferintele.

Daca cineva considera ca este ceva fals in afirmatiile de mai sus, astept cu interes exemple concrete de echipamente.

 

4. In privinta subiectului initial, exista 2 carti care ofera o multime de informatii utile si care ar trebui citite (in opinia mea) de catre cei care sunt pasionati de domeniul acesta si vor sa evolueze (adica sa evite timpul pierdut reinventand roata, mai ales in lipsa echipamentelor de masura adecvate):
- Audio Power Amplifier Design, editia a 6-a, Douglas Self
- Designing Audio Power Amplifiers, editia a 2-a, Bob Cordell

Veti gasi in ele informatiile necesare pentru a intelege de ce anumite scheme nu pot oferi performantele asteptate.

Link spre comentariu

Relativ la pct.3 -  exista in Bucuresti cel putin doua (poate trei) sisteme cu amplificatoare cu lampi Audio Note de top.

Chiar daca pe hartie performantele nu sunt spectaculoase, la auditie situatia este cu totul alta.

Puteti cere ajutor pt o posibila vizita pe forumul audiofil.

 

Si mai sunt in tara cateva amplificatoare diy sau modificate  cu transformatoare de iesire FOARTE scumpe (10k+  euro transformatorul), dar despre ele am auzit doar.

Link spre comentariu
Acum 10 ore, edu a spus:

1. Nu pot justifica pretul unui APx555 pentru placerea mea personala. Din acest motiv urmaresc recenziile lui Amir si ale altor pasionati cu acces la echipamente profesionale. Nu, un osciloscop nu este suficient pentru a estima in mod obiectiv performantele unui amplificator.

 

2. Exemplu concret de echipament cu performante dezamagitoare: Luxman SQ-N150 (in 2022 costa in jur de 3 000 $)
https://www.audiosciencereview.com/forum/index.php?threads/luxman-sq-n150-review-tube-amplifier.34964/

 

3. Inca nu am gasit un model de amplificator cu lampi cu performante suficient de bune astfel incat sa poata fi asociat cu notiunea de inalta fidelitate (adica distorsiuni si zgomot suficient de mici).
In privinta echipamentelor de semnal mic situatia e si mai clara: anul acesta a aparut editia a 4-a a "Small Signal Audio Design" (Douglas Self) iar echipamentele cu lampi nu sunt mentionate deloc.

Alegerea unor artisti care cauta un timbru specific este alegerea lor si atat; sunt sigur ca au un public fidel si nu incerc sa conving pe nimeni ca ar trebui sa isi schimbe preferintele.

Daca cineva considera ca este ceva fals in afirmatiile de mai sus, astept cu interes exemple concrete de echipamente.

 

4. In privinta subiectului initial, exista 2 carti care ofera o multime de informatii utile si care ar trebui citite (in opinia mea) de catre cei care sunt pasionati de domeniul acesta si vor sa evolueze (adica sa evite timpul pierdut reinventand roata, mai ales in lipsa echipamentelor de masura adecvate):
- Audio Power Amplifier Design, editia a 6-a, Douglas Self
- Designing Audio Power Amplifiers, editia a 2-a, Bob Cordell

Veti gasi in ele informatiile necesare pentru a intelege de ce anumite scheme nu pot oferi performantele asteptate.

1. Înainte de toate definește ce înțelegi prin hi-fi, hi-end ca să înțelegem și noi la ce aspiri.

2. Încerci sa ne spui ca suntem niște înapoiați ca folosim amap cu lampi...pai dacă e asa eu zic sa nu te mai irosești pe aici și sa te îndrepți către alte meleaguri...

Ai sa vi și sa spui ca au distorsiuni de 0.00x și banda de frecventa 1hz-xkhz, nu știu ce damping factor și ce slave rate....Performantele astea se gasesc si la unele amp de rand și nu sunt gândite de Douglas sau Cordell.

Legat  de testele lui Amir...nu se prezintă un setup de masura și asistenta aplauda și ia de bun tot ce spune individul ala acolo.

Ești înregistrat de puțin timp dar ești foarte familiar cu forumul asta, ma întreb a cui clona ești?

Link spre comentariu

1. Am mentionat deja ce inseamna hi-fi.

Dupa cum spun si autorii mentionati, distorsiunile trebuie sa fie atat de mici incat sa poata fi ignorate.

Nu ma intereseaza deloc diversele definitii pentru hi-end.

 

2. As vrea sa cititi cu atentie tot ce am spus pana acum.

Aparatele cu lampi au publicul lor, eu nu fac parte din aceasta categorie dar in nici un caz nu ii desconsider.

Ca sa fac o paralela cu domeniul instrumentelor de scris, faptul ca mie imi place sa scriu cu stiloul nu inseamna automat ca cei care prefera alte instrumente sunt mai prejos.

 

Amir a prezentat atat aparatura folosita cat si modul in lucru pentru recenzii.

Au existat cazuri in care aparatele testate de Amir au fost testate si de catre alti pasionati cu acces la aparatura profesionala, cu rezultate suficient de apropiate incat sa am incredere in modul de lucru al lui Amir.

 

Cordell si Self au publicat sute de pagini de informatii utile pentru pasionati.

Simplul fapt ca pot citi o carte, pot evita ani de zile de experimente (reinventand roata), si pot face alegeri mai intelepte in privinta echipamentelor audio mi se pare extraordinar.

Orice recomandari de carti de nivel asemanator vor fi extrem de apreciate (mai ales daca sunt disponibile pe piata).

 

P.S. Sper sa va respectati indeajuns de mult incat sa nu mai recurgeti la argumente ad hominem.

@Shambala multumesc frumos pentru recomandari, din pacate am ajuns in situatia in care prefer sa evit socializarea cu audiofilii.

Link spre comentariu
Acum 11 ore, sonic11 a spus:

....... 

2. Încerci sa ne spui ca suntem niște înapoiați ca folosim amap cu lampi...

...... 

Nu am văzut pe nimeni sa spună ca pasionații de audiția pe tuburi sint niște înapoiați. Chiar deloc. Este doar o chestie de gusturi dar tu se pare ca ai un complex de inferioritate legat de faptul ca îți place sunetul pe tuburi și încerci, chiar dacă nu vrei sa recunoști sa-i convingi și pe ceilalți. Nu ai sa reușești pt ca dacă mie îmi plac brunetele nu am sa ma căsătoresc cu o blonda chiar dacă poate am sa ies de citeva ori și cu blonde, sau invers. 

Tot ceri definiția, chiar de mai multe ori pe topic. 

Hi-Fi înseamnă "high fidelity" sau in românește înaltă fidelitate iar asta înseamnă automat distorsiuni foarte foarte mici sub nivelul de percepție. 

High End nu inseamna neapărat Hi-Fi  iar Hi-Fi nu înseamnă neapărat High End. Tocmai de asta s-a creat și se folosește termenul de High End. 

 High End inseamna mai degrabă un echipament foarte apreciat sau care are un sunet foarte plăcut și este demonstrat ca nu toate echipamentele Hi-Fi cu distorsiuni foarte mici sint considerate și High End pt ca nu suna neapărat foarte plăcut pt majoritatea ascultătorilor tot asa cum multe echipamente High End nu au neapărat distorsiuni foarte mici. Defapt multe echipamente High End sint appreciate tocmai pt distorsiunile care sint plăcute urechilor. 

Editat de sesebe
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări