Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Simplitatea creeaza performanta?


Postări Recomandate

La 28.08.2024 la 10:05, Ovidanie a spus:

 

Aceeași problemă am întâlnit-o testând un amplificator hibrid, ECC83 + finali mos-fet. Funcționa, dar nu era ce trebuie. Nici 6E5P sau 6N6P nu s-au drscurcat onorabil.

Va salut.Am dat un raspuns unui alt utilizator.Am incercat si eu sa ma joc cu citeva lampi.ECC83 are curent mic la 55 de volti.Am incercat cu E88CC de la Philips sa vad cam ce se obtine la 3ma pe intrare diferentiala.Avem doua triode care pot genera 2x3 ma.Urmeaza apoi un bipolar pnp ca amplificator in tensiune ce genereaza 5 ma pentru mosuri.Pe aparate era superba chestia dar sunetul real era aiurea cu armonici ciudate.O alta schema cu lampa folosita pe ramura de minus care ataca mosurile era facuta in anii mai vechi de catre o firma japoneza.Intrarea era pe tranzistori bipolari pnp din cit tin minte.Aici ar fi buna probabil lampa E88CC care sa genereze ceva curent la 55 de volti adica un minim de 10 ma zic eu...Poate am timp sa ma mai joc ca acum sunt alte prioritati.Caut schema si sper sa o gasesc.E un pdf mai lung si e dificil de gasit fara coduri...Nu am auzit amplifuri pe lampi care sa ma dea pe spate decit la puteri mici.La 100w pe 8 OHM lampile sunt varza ca randament desi chitaristii profesionisti baga chitarile pe Fender sau Marshall pentru sunetul acela de armonici pare.Pe muzica nu cred ca suna bine....Sunt special facute pentru chitara cu corectii specifice.Trafu de iesire pierde mult la bass comparativ cu mosurile care sunt liniare de la zero herti si functioneaza si in gol....Bunicii nostri ascultau muzica cu bas mai mic....Distorsiunile sunt de regula cam 2 la suta  si la nivel mic ceia ce e ok pentru urechea noastra pentru ca zero distorsiuni e doar asa o valoare imaginara.Nu au nevoie de reactie negativa la 2 la suta...Au viteza foarte mare de lucru ca merg si la GHZ unele dintre ele.

La 26.08.2024 la 14:28, Shambala a spus:

Eu zic ca subiectul ar trebui mutat la "Amplificatoare", fiindcă este departe de zona incepatorilor.

Mai bine poate dar sa vada si cei mai tineri sa invete si ei de la noi.Oricum merci de apreciere.

La 26.08.2024 la 14:28, Shambala a spus:

Eu zic ca subiectul ar trebui mutat la "Amplificatoare", fiindcă este departe de zona incepatorilor.

Ce fel de filtre aveti?Vreau niste nepolarizati de 220uf/63V folosite in boxe eventual niste recomandari ...Merci.

La 26.08.2024 la 19:43, cloudy a spus:

Lanțul de captare și înregistrare produce și el modificări ale semnalului.
Practic, ascultăm aproximări ale sunetului original.
 

Este adevarat.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 191
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

La 26.08.2024 la 20:22, ionut120v a spus:

Eu nu sunt incantat de stabilitatea termica a curentului de repaos, am facut si eu o varianta cu mosfet-uri la cel simetric construit de mine si n-am fost foarte incantat de stabilitatea termica.

Asta nu e simplu? etajele diferentiale nu sunt neaparat mai zgomotoase daca tranzistorul de la intrare e impartit in mai multe, asta e de la expertii de la Burr brown, am aplicat cu succes designul lor.

20160731_231133.jpg

Screenshot from 2024-04-17 08-04-13.png

 

La 27.08.2024 la 19:43, dumitrumy a spus:

Chiar nu ai citit ce am scris, sau daca nu dai 2 bani pe ce scriu eu, nu ai citatul din AI? Cu pregatirea ta in digitala, te legi de un lucru asa banal, ca starea unor tranzistoare in lantul de tratare a semnalului? La un amplificator analogic semnalul trece cu modificari minime prin tot lantul de amplificare. La cel in clasa D semnalul nu "trece" prin tranzistor ci doar decide momentul pt OFF functie de amplitudinea la un moment dat urmand ca cineva sa interpreteze aceasta succesiune de semnale dreptunghiulare, adica filtrul. Semnalul analogic doar induce un anume comportament cuiva urmand ca altcineva care intelege acest comportament sa-l traduca convenabil, refacand semnalul initial. Intermediar este si discul vinil, este mecanic in loc de electric. Obtii doar un sant profilat intrun mediu dur (mai mult sau mai putin). Nu trebuie decat intermediarul "pe dos", sa inteleaga mesajul, sau de fapt sa-l converteasca in semnalul electric initial. Digital este semnalul audio pe CD.

Eu fug de digital mai ales la puteri mari.Mosuri care merg bine la 10mhz cu puteri mari nu avem inca si ne mai fluera si radio pe unde medii sau pe TV...Am facut un smps punte pentru audio si fluera si clanta de la use....Poate IGBT-urile sa fie mai rapide dar nu stiu sa existe asa scheme.CD-ul este ok ca sunet doar asa din considerente istorice ca avem acum alte surse mai perfecte de semnal mic.DAC-ul meu extern are 384khz/32bit si suna bine chiar profesional cu 124db raport de dinamica.Amprenta sonica e bengoasa rau ca sa vad amplifu ce-i poate pielea.La semnal mare conversia nu e chiar varza dar nu pot sa fie eliminate resturile si zgomotul produce un raport semnal zgomot de maxim 70db.Cam ca la casetofon cu Dolby.Amprenta sonica e varza cu carne de metalica adica cu toate armonicele posibile si imposibile.Iti place sunetul de la TV-ul tau? Ca e digital.....

Link spre comentariu
La 26.08.2024 la 20:53, ionut120v a spus:

Un amplificator in clasa D ca acesta

 

https://classdaudio.com/product/gan-fet-amplifiers/

 care nu e deloc ieftin, nu poate amplifica 1MHz ca acela analogic simplu(poate mai mult -3dB 4 Mhz, cu tranzistoare cat se poate de ordinare toate sot 23 cu exceptia finalilor)

 

Sunt bune pentru afara, in masina daca vrei sa-ti sparga timpanele cu energie putina, dar nu pentru ascultat incet in surdina in casa.

Un pickup analogic hi end face pereche buna cu un amplificator analogic.

Merci.Pai nu e siliciu frate.Arseniura de galiu care merge pe satelit...Am reparat routere undeva si sunt cipurile alea de wi-fi care sunt facute pe arseniura de galiu la 2,4-5GHZ.Siliciu e mai puturos....Baietii sunt pe felie cu reclama si cu pretul mai ales.Trebuie sa-i intelegem ca e noutate si merita banii pentru cei care ii au.Ti-ai lua acasa un 5kw/10kw virf ?????Poate la demolari sa aiba succes...Uite le dam ideie la baieti sa faca si 2x 50/100w pe 8 ohm ca sa faca bani mai multi si sa cumparam si noi.Oricum sunt mai bun la pret ca baietii....la 1000 de para pe amplificator.Eu ma abtin ca daca il ascult si nu-mi place  ce fac?Stau cu mortu in casa?Era anuntat de mult ca pe la 3mhz esantionare e foarte simplu filtrul de pe iesire si converteste direct din retea ca un smps.Au facut ei gagici care sa te f...  robotic.....Interesant totusi.Merci.

Link spre comentariu
La 26.08.2024 la 20:22, ionut120v a spus:

Eu nu sunt incantat de stabilitatea termica a curentului de repaos, am facut si eu o varianta cu mosfet-uri la cel simetric construit de mine si n-am fost foarte incantat de stabilitatea termica.

Asta nu e simplu? etajele diferentiale nu sunt neaparat mai zgomotoase daca tranzistorul de la intrare e impartit in mai multe, asta e de la expertii de la Burr brown, am aplicat cu succes designul lor.

20160731_231133.jpg

Screenshot from 2024-04-17 08-04-13.png

Expertii de la BUR Brown fac cipuri si are configuratie de operational.Cu discrete iese un mare rahat.La scara mica sunt alte fenomene fizice.E prea complicata si e complementara adica cu galeti de bipolari.Diferentialul nu imi place cum suna ca amplifica si reactia globala si daca nu are viteza suna groaznic.Clasa B  e interesanta  ca nu are dublet sau triplet  iar inainte banuiesc ca e clasa A totul.L-ai bagat in sarcina maxima?Ca pare cam slabut cu curentul in sarcina.Baga mosurile mele si va suna acceptabil.Se compenseaza termic foarte bine nu se ambaleaza termic.Dar vezi si nesimetric cum poti sa simplifici.Ai un program software sa vezi ce se intimpla pe acolo?Ca preu poate sa sune bine.Are repetor pe intrare si reactia negativa nu e cit casa...Acum e doar asa un modul sau o idee ca nu vad alte precizari.

Link spre comentariu

E un proiect foarte vechi, are 24 de ani. am facut cateva THT si cateva smd unele aveau finali de 15 a la 200 v  ft 30 MHz si prefinali de 200v 4 a ft 100MHz, nu mai sunt interesat,

 

Mai am o mostra 2x20w alimentat cu o SMPS LLC autooscilanta cu control prin amplificator magnetic patent Sony de pe vremuri, buna ca poate emula un trafo, nu are nevoie de filtraj la intrare doar 1 micro cu polistiren sau polipropilena, merge cu dc sau ac orice fecventa in limita posibiltatilor diodelor din puntea redresoare.

Link spre comentariu
1 oră în urmă, Danut Marinescu a spus:

...Ce fel de filtre aveti?Vreau niste nepolarizati de 220uf/63V folosite in boxe eventual niste recomandari ...

Eu nu vand filtre.  Le proiectez si le construiesc "la comanda", pt fiecare combinatie de difuzoare in parte.

 

Daca doriti sa discutati despre filtre si condensatori pt ele, va rog sa o faceti la capitolul "Boxe si Difuzoare".

Altfel va iesi o varza din acest topic

Link spre comentariu
La 26.08.2024 la 23:44, Mitica M. a spus:

Daca vrei ceva simplu... o iei pe urma lui "Papa Nelson Pass" dar o sa iasa niste calorifere pe cinste si cam scumpe.

Daca vrei ceva relativ ieftin sau cu un raport calitate/pret f bun atunci incepi sa faci compromisuri.

Esti haios.Caloriferele lui suna bine dar vine factura mare la lumina.Iarna sunt bune ca incalzeste camera ca si cele pe lampi.Baiatu e meserias si a facut bani la greu pe merit.A luat tranzistori mos de la Japonezi cu licenta si drepturi de folosinta pentru niste mosuri care au amprenta sonica de lampa si acum in 2024  numai el si o firma japoneze le produc.Altii fac pe bipolare ca n-au pretentii asa mari....Cei care au ureche muzicala sunt putini comparativ cu cei care au urechea porcului.Numai el a fost interesat de amprenta sonica....Asa ca daca nu are concurenta el vinde cu pretul lui ca si INTEL ...Dumnezeu a facut-o pe Eva si i-a zis lui Adam ca daca vrea o nevasta sa-si aleaga.Calorifer am si eu la amplifu asta dar merg reci ca e cald inca.E ceva de vreo 20kg...La iarma poate le incalzesc mai tare sa tina temperatura constanta peste noapte.Compromisuri nu trebuie facute.Nu-mi pare exagerat sa dau 100de euro pe finali daca stiu ca amplifurile de pe piata suna varza si sunt pocnitori sau sorcove.Simplitatea creaza si fiabilitate.E ceva magic aici.

Link spre comentariu
La 27.08.2024 la 6:29, Marian a spus:

Cum este rejectia per ansamblu la o astfel de schema?
Si cum este liniaritatea VAS fara degenerare?

Dar bucla deschisa? 
Care-i curentul de mers in gol la 2x45V? Dar la 2x55?
Nu degeaba schemele performante sunt complexe.

E buna rejectia brumului de 50hz ca are boot strapul care ia brumul in totalitate.Buclele de masa sunt facute bine ca aveam brum inainte din mase.Mai aveam si brum magnetic din traf care nu ma lasa sa merg cu amplificari mari.Am folosit un traf toroidal de DENON ecranat si rezistente nemagnetice si SMD sa nu apara brum magnetic amplificat ca nu are dimensiune mare cutia.Amplific pe la 500 si nu se aude nimic.Jfetul de la intrare  e mut si imun la zgomot.La 45V respect ce zice fabrica adica 100ma per mos si mai modific o rezistenta.Daca sunt duble ca astea ale mele 200ma.Suna impresionant 250w putere disipata cele duble si 125w cele simple. 10 de amperi au iar cele simple si 20 A cele duble.daca se compenseaza singure nu se ard.Bucla deschisa are amplificare gigantica.Imi e dificil sa dau niste valori exacte dinamice.E putin mai complicata ideea cu complex si simplu ca audio nu respecta filozofia asta.In microprocesoare asa e.Bagi galeti de mosuri si iese mai bun si mai performant.Sunt curios sa fac o simulare software dar nu stiu sa lucrez cu programul si nici nu dau o caruta de bani fara sa scot nimic.Bani cu electronica nu mai face nimeni...

Link spre comentariu
11 minutes ago, Danut Marinescu said:

Sunt curios sa fac o simulare software dar nu stiu sa lucrez cu programul si nici nu dau o caruta de bani fara sa scot nimic.Bani cu electronica nu mai face nimeni...

Incearca si tehnologia digitala. Aici se fac acum bani !
Usor de simulat, putin mai greu de implementat.
In digital poti satisface imperfectiunile urechii umane asa cum vrei tu, modificand ceva parametrii soft.
Poti convinge auditoriul ca ascula un GU50, un BD139 sau un ... EM80.
Totul depinde doar de imaginatie in digital.

 

Editat de teomishu
Link spre comentariu
22 minutes ago, Danut Marinescu said:

E buna rejectia brumului de 50hz ca are boot strapul care ia brumul in totalitate.Buclele de masa sunt facute bine ca aveam brum inainte din mase.Mai aveam si brum magnetic din traf care nu ma lasa sa merg cu amplificari mari.Am folosit un traf toroidal de DENON ecranat si rezistente nemagnetice.......
......

N-ai inteles ce voiam sa zic cu postarea mea, intr-un stil mai cu perdea.

O sa fiu ceva mai explicit acum:
"Schema" aia e o gluma.

 

 

 

 

 

Link spre comentariu

Ce mai conteaza, folosim ce avem, daca doar complicat se geseste de ala folosim, nu sunt interesat de auditii presonale la sute si nici zeci de w.

 

Problema generala este cata energie(nu putere) consuma,caci energia asta are costuri ascunse care ne lovesc pe toti cu incalzire globala si tot ce deriva din asta, seceta de asta vara si furtunile ce va sa vina.

 

Din fericire la audio nu e cazul, sunt putini maniaci  si putine ore, dar la digitala e problema groasa, AI, mining, o sumedenie de procesoare care rumega in idle.

 

Link spre comentariu
Acum 2 ore, Marian a spus:

N-ai inteles ce voiam sa zic cu postarea mea, intr-un stil mai cu perdea.

O sa fiu ceva mai explicit acum:
"Schema" aia e o gluma.

 

 

 

 

 

Asa zic si eu de sursele tale.Bumbesti Jiu ...Oltean capos.Bine...Hai dispari...Aici in Bucuresti noi dam ora exacta.Cred ca am fost si eu explicit suficient ca doar n-oi fi vreun geniu de la Intel sau Motorola daca esti varza cu carne pe analogic.

18-w-mosfet-amplifier-circuit.jpg

Link spre comentariu

Oare a ascultat cineva un tranzistor si o bobina pe emitor sau pe sursa polarizat corespunzator cam cum se aude,si cum se vede pe osciloscop fara nici o reactie?Cineva spunea ca amplificatorul ideal e o sarma care amplifica si eu tind sa ii dau dreptate.

hybrid_5.jpg

Link spre comentariu
26 minutes ago, deo said:

Cineva spunea ca amplificatorul ideal e o sarma care amplifica si eu tind sa ii dau dreptate.

Apropo de simplitate.
O sărma, sub forma de tablă, a fost si pâlnia gramofonului.
Cam repede s-a renunțat la ea. Deși acum tot de compensarea diferitelor frecvențe ne ocupăm.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări