Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Simplitatea creeaza performanta?


Postări Recomandate

Acum 8 ore, Danut Marinescu a spus:

........................................

.Un condensator ordinar nu poate sa fie comparat cu unul scump care are performante sonice.

................................

M-ai dat gata cu asta.

Nu exista asa ceva.

Daca spuneai "cu distorsiuni placute urechii" atunci ar fi fost alta treaba dar expresia folosita de

tine nu este a unui electronist ci a unui agent de vinzari scule date cu ulei de sarpe.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 191
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Acum 9 ore, Danut Marinescu a spus:

Am fixat din generator 20khz si am mers pe sinusoida maxima cu sarcina 8 ohm.Am urcat frecventa la 40khz si finalii iau foc.La nivel mic e torul ok.La mosuri laterale nu exista aceasta problema.Am folosit 2sc5200/2sa1943.Sa inteleg ca erau tepe?La frecvente de 35 mhz nu ajungem....Baga 20khz la puterea maxima si tranzistoarele vor lua foc.Depinde acum si de tipul lor dar 2sc 5200 are frecventa de lucru undeva la 40mhz. 

Eu la 2SC5200 vad 30MHz nu 40Mhz.

https://toshiba.semicon-storage.com/info/docget.jsp?did=20668&prodName=2SC5200

Eu te intreb: daca scrie 30MHz in pdf si la tine in montajul tau la 40kHz iau foc, unde crezi ca este problema? Crezi ca 2SC5200 da in nas la 40kHz si producatorul baga din burta 30MHz? 

 

 

Link spre comentariu
21 hours ago, hpavictor said:

Acel autor oferă cărți pentru popularizarea științei la sate și orașe , destinate entuziaștilor la nivel de evoluție  in genul revistei Tehnium  RSR

Puteti recomanda carti mai bune, va rog?

 

Pana atunci:

- autorul ofera si nivelul masurat al distorsiunilor pentru variantele propuse (folosind echipamente Audio Precision), nu doar valori estimate sau rezultate ale simularilor

- am apreciat extrem de mult cazurile in care a masurat distorsiuni mai proaste decat se astepta, a analizat problema pana la identificarea problemei, si a gasit o solutie pentru reducerea acestora

- cei care citesc aceasta carte pot intelege exact de ce varianta blameless are performantele respective (si limitele schemelor mai simple)

 

Aici gasiti un exemplu de blameless (include fisierele Eagle, KiCad ar trebui sa le poata importa): https://connerlabs.org/steves-home-made-amplifiers/the-selfless-amplifier/

Link spre comentariu
Acum 12 ore, Danut Marinescu a spus:

Am fixat din generator 20khz si am mers pe sinusoida maxima cu sarcina 8 ohm.Am urcat frecventa la 40khz si finalii iau foc.La nivel mic e torul ok.La mosuri laterale nu exista aceasta problema.

Avem aici pe unul care emite în radiofrecventa cu 2SC5200 si matale îti iau foc la 40 kHz? Nu cumva ai simplificat schema prea mult, adica nu folosesti tranzistoarele cum trebuie? Care-i schema aia?

Lateralii sunt usor de folosit pentru ca nu cer compensare termica deosebita. La bipolari e ceva mai greu. Si daca nu le dai ce trebuie, ori distorsioneaza, ori iau foc.

Editat de franzm
Link spre comentariu
Acum 10 ore, sesebe a spus:

dar expresia folosita de tine nu este a unui electronist ci a unui agent de vinzari scule date cu ulei de sarpe.

este  una  din  putinele  dati  cind  sint  total  de  acord  cu  domnul  academician ...

in  afara  de  asta ,  la  carte  zice  ca  , daca  frecventa  maxima  a  semnalului  audio  inmultita  cu  10  nu  depaseste  frecventa  de  tranzitie  declarata  de  fabricant  in  datasheet , atunci  acele  tranzistoare  finale  se  pot  folosi  fara  probleme  in  domeniul  audio ...  cum  200khz  sint  mult  mai  mici  decit  30Mhz ,  inseamna  ca  2sa1943/2sc5200  se  pot  folosi  cu  succes  in  domeniul  audio  ...

daca  iti  iau  foc  tranzistoarele  la  40khz  doar , inseamna  ca  ori  tranzistoarele  sint  niste  mizerii  ordinare  chinezesti  , ori  schema  este  prost  conceputa , ori  cite  putin  din  fiecare ...

Editat de misuraelectronic
Link spre comentariu
12 hours ago, Danut Marinescu said:

Am fixat din generator 20khz si am mers pe sinusoida maxima cu sarcina 8 ohm.Am urcat frecventa la 40khz si finalii iau foc... Baga 20khz la puterea maxima si tranzistoarele vor lua foc

Asa ceva nu exista!

Nu stiu ce teste ai facut dar afirmatiile sunt 100% false!

Fie configuratia testului a fost gresita, fie interpretarile lui sunt gresite.

Am experimentat pana si finali de la Mivarom, si n-au luat deloc foc nici la 20khz si nici la putere maxima.

Pana si vechii 2N2055 cu ft-ul lor foarte slab, fac fata fara probleme la 20khz ( am eu AS2050 cu ei si l-am testat in fel si chip, n-are nici pe naiba ).

Tranzistorii se incalzesc excesiv atunci cand disipa prea mult ( sau racirea este prea slaba ), iar asta tine de schema si implementare, nu de capabilitatile lui. 

Ca daca la un anumit bipolar zice in pdf ca suporta 200W ( sa zicem ), asta nu inseamna ca te apuci si disipi cu el 200W, pentru ca cifra aia este un maxim absolut obtinut in niste conditii imposibil de replicat.

Deci disipi cu el maxim cateva zeci de W, si-i pui radiator serios ca W-ii aia sa aiba unde se duce.

 

12 hours ago, Danut Marinescu said:

Un condensator ordinar nu poate sa fie comparat cu unul scump care are performante sonice

Haioasa afitrmatie 🤣

N-are nici o legatura cu electronica, desigur, dar e haioasa. 

Marketting de 0,1 bani ruginiti.'

Link spre comentariu
Acum 4 ore, edu a spus:

Puteti recomanda carti mai bune, va rog?

Nu exista cartea perfecta si atotcuprinzatoare.

Studiati cartile scrise de Cordell, JLH, etc. si articolele lui Hawksford, Baxandall, etc. Dar fara cunostinte de specialitate, nu veti recunoaste solutiile aplicate într-o schema performanta si complicata.

Link spre comentariu
Acum 16 ore, Danut Marinescu a spus:

Am fixat din generator 20khz si am mers pe sinusoida maxima cu sarcina 8 ohm.Am urcat frecventa la 40khz si finalii iau foc.La nivel mic e torul ok.La mosuri laterale nu exista aceasta problema.Am folosit 2sc5200/2sa1943.Sa inteleg ca erau tepe?La frecvente de 35 mhz nu ajungem....Baga 20khz la puterea maxima si tranzistoarele vor lua foc.Depinde acum si de tipul lor dar 2sc 5200 are frecventa de lucru undeva la 40mhz. 

 

Exista masuratoare facuta de mine pe SARA realizat pe cablaj proiectat de Vlad cu ajutorul meu, masuratoare postata si pe forum acum mai multi ani, unde banda de gain unitar era peste 1MHz, daca retin bine chiar peste 1,5MHz in conditiile in care distorsiunile erau infinit mai mici decit o schema simpla pusa sa lucreze la frecventa ultrasonice.

 

Zici ca ai experinta de 30-40 de ani si nu reusesti sa comanzi corect un tranzistor bipolar. Nasol........

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări