Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Despre transmisii de date pentru contoare folosind rețeaua electrică și nu numai...


Postări Recomandate

Pai smecheria este exact sa se asigure legaturi la distante mari cu puteri mici! sint tot de dispozitive care trebuie sa functioneze perioade indelungare cu baterii de volum si capacitate reduse!

''Termenul de LoRa (sau tehnologie LoRa) se referă la o categorie de comunicații radio caracterizate de distanță mare de transmisie (Long Range) cu un consum mic de energie (Low Power).''

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 65
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Acumulatorii din foto, cei negri, din ultima poza, sunt formatul 18650. Cu trei acumulatori in paralel, cred ca voi avea autonomie de 100 zile.

Modulul este pregatit sa-l montez pe un pilon de 1,5m, montat in prelungirea unui stalp de joasa tensiune.

 

20240726-131717.jpg


20240726-131725.jpg


20240726-131809.jpg


20240726-131842.jpg


20240726-131459.jpg


20240726-131656.jpg

 

Link spre comentariu
Acum 2 ore, Ovidanie a spus:

Cu trei acumulatori in paralel, cred ca voi avea autonomie de 100 zile.

Poate doar daca tăiați alimentarea pentru LED-uri, OLED si convertorul USB-serial (inutile pe stâlp) si cand nu transmiteți nimic ESP-ul sa fie in sleep.

 

Link spre comentariu

Totul este setat pentru autonomie. Acel afișaj funcționează aprox 2 minute, până realizează conexiunea cu router-ul, memory card-ul este alimentat doar când este nevoie, etc. Producătorul a optimizat consumul la maximum. Dacă acumulatorii mei, recuperați din tigările electronice IQOS au peste 2000 ma/h și cum nu prea este trafic, din calcule ar fi 100 zile autonomie.

Link spre comentariu

 Am intrebat un coleg mai intema cu EMC si am aflat ca transmisia prin liniile electrice a informatiilor din contoare este acum pe val la noi in tara,  LoRa nu a prea avut spor la contoare pina acuma! Echipamentele cica respecta normele specifice, iar cei totusi afectati sint ''pierderi colaterale''!

Link spre comentariu

Să vedem cănd și ce contoare vor monta grecii care au cumparat ENEL in locul contoarele de tristă amintire montate de italieni :)
Căci altfel, cum dracu să scoți căt mai legal profitul din România ?
 

Editat de cloudy
Link spre comentariu
Acum 9 minute, cloudy a spus:

Să vedem cănd și ce contoare vor monta grecii care au cumparat ENEL in locul contoarele de tristă amintire montate de italieni :)
Căci altfel, cum dracu să scoți căt mai legal profitul din România ?
 

De ce trebuiesc schimbate? sa va referiti la pacientii care vor fi racordati acum? sa stiti ca indiferent de zvonuri, verificerile metrologice nu se fac la misto, chiar daca e vorba de laboratoare proprii!

Link spre comentariu
Postat (editat)
Acum 7 minute, Marele Savant a spus:

De ce trebuiesc schimbate? sa va referiti la pacientii care vor fi racordati acum? sa stiti ca indiferent de zvonuri, verificerile metrologice nu se fac la misto, chiar daca e vorba de laboratoare proprii!

ca sa cumpere de la firma lui varu' (din Grecia) d'alea noi, moderne.

N-are treaba cu Voltii si Amperii cu cu Euro si USD-ii.

Glumim, cred ca mai au de montat multe pe la multi consumatori

Editat de roadrunner
Link spre comentariu
10 minutes ago, Marele Savant said:

De ce trebuiesc schimbate?

Pentru ca firma grecească să cumpere de la o firmă 'apropiată' și să poată scoate profitul din România.
Așa au făcut mai toate marile firmele care au 'investit' pe la noi.
Mai ales prin energie, telecomunicații unde nimeni nu i-a întrebat de ce importă de la firme din țara lor (sau firme din grup)  produse la prețuri de 10 ori mai mari față de oferta pieței.

 

Editat de cloudy
Link spre comentariu
7 minutes ago, roadrunner said:

o paine...

Cozonaci !
Bătaie de joc a fost și este in domeniu !
Firme straine mari au scos peste graniță vagoane de bani prin astfel de importuri de la alte firme din grupul de firme.
Ce șpăgi or da ca nimeni să nu se sesizeze ?
 

Editat de cloudy
Link spre comentariu

Sunt nevoit sa va cred pe cuvint! dv. poate lucrati sau aveti prieteni apropiati la DNA, DIICOT sau alte asemenea institutii ale statului, servicii, etc si sinteti bine informat! Eu nu am, dar in schimb stiu ca nu-i ca-n filme sau ca-n in folclorul de specialitate!

 

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări