Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

scriere bootloader PIC


Postări Recomandate

7 hours ago, Ovidanie said:

Până la urmă ce trebuie să facem? Un programator pt memorii sau pt PIC? Evident că va fi cu USB.

hai sa lucram pe exemplul concret.

 

am o schema cu trei pic-uri. doua din ele sunt 12f6 si unul poate fi de la 16f6 pana la cea mai noua generatie pe usb... nu conteaza.

 

ca sa fac schema sa functioneze dupa crearea PCB, lipirea componentelor...

am nevoie sa scriu 3 hexuri. pe care le am.

pentru asta am nevoie de un... cu ii zice? un... PROGRAMATOR.

pot sa il cumpar gata facut sau sa il fac singur. in ambele cazuri pic-ul acelui programator are un bootloader. SI ALA TREBUIE SCRIS. cu un alt programator. chiar si in cazul cipurilor foarte noi pe usb. imi mai trebuie un programator (pcb cu chip pe el). care trebuie scris. nu cumva putem sari peste toate aceste etape? BA DA. ca s-a facut deja de acum 25 de ani.

 

toate softurile de programare folosesc acelasi limbaj, MS-dos. pentru ca doar asta intelege PIC-ul. el e conceput sa inteleaga doar asta. ce se vede in hex e o interfata de comanda.

ca sa putem crea hex-uri avem nevoie sa vedem cu ochii ce facem acolo. dar ca sa scriem hexul in PIC nu avem nevoie sa vedem cu ochii cum se face. asa cum nu avem nevoie sa vedem cum circula curentul electric prin rezistenta, dioda, traseu ca sa se intample. NOI PUTEM INTELEGE.

asa se intampla si cu scrisul hex-ului. nu ti-l scrie pickitul. ti-l scrie softul. softul care functioneaza in Ms-dos dar are o interfata pt windows, linux. softul ala poate face chestia asta fara ca noi sa vedem imagini pe ecran. cum?

ca in cazul scrierii "in orb" a unui BIOS.

 

intrebare...

voi credeti ca la fabrica sta o armata cu pickituri (sau echivalentul la pickit) ca sa scrie bootloadere in gadget-urile fabricate in China? PIC-ul e pus intr-un soclu care scrie automat un BL dupa MCLR reset.

acelasi proces ca in cazul scrierii unui BIOS "in orb". un hex de scris in Ms-dos. nu mai putem sa scriem daca nu ne apar poze pe ecran? sa vedem noi cum avanseaza o liniuta de puncte patrate intr-un cadru dreptunghiular si sa ne scrie la sfarsit "scrierea a reusit cu suceeeees". felicitari utilizatorului. daca va e dor de citit mergeti la biblioteca. eu ma duc ca-mi place sa citesc. te ajuta sa gandesti. dar e altceva cand citesti o carte si altceva cand citesti doar propozitii prefabricate in windows, linux, solaris, etc.

 

rog moderatorii (daca si ei sunt de acord)sa nu stearga nici un post. si de ce nu? sa se si implice. orice idee are nevoie de discutii si lamuriri. pana la urma nu pot decat sa ma bucur ca niste baieti au pus intrebari aici. merci baieti. fiind o idee oarecum deosebita ea trebuie disecata si conversatiile nu pot decat sa ne ajute.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 24
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

PIC-urile asa au fost si asa or sa ramana, se mai scot niste bani din vanzarea programatoarelor, mare problema ca ai nevoie de un programator de 20$. Nu vrei programator te muti pe alta arhitectura, ESP32 seria 3 permite programare pe USB nativ fara alte programatoare, nici seria 1 nu e asa de complicat sa pui un convertor USB-TTL de 1$....  Ai tot de la Microchip seria AVR cu UPDI, programare pe 1 singur fir, iara iti trebuie doar un convertor USB-TTL de 1$ ... Tu vrei ca la un microcontroller de 5lei sa poti baga stick-ul pe 2 pini si sa se programeze singur, cred ca vrei putin cam mult la banii aia de un PIC12F... 

Editat de Bandi Szasz
Link spre comentariu
Acum 33 minute, Ovidanie a spus:

Și dacă, atunci cand incerci să programezi PIC-ul, ceva nu merge bine, cum afli care este problema?

LED-uri sau LED RGB cum se folosesc la PicKit.

Pentru cine are fabrica si nu crede in OZN-uri https://www.microchip.com/en-us/development-tools-tools-and-software/third-party-development-tools/premier-third-party-partner-detail?vendor=softlog-systems-(2006)-ltd

 

Chinezul, ala de trebuie sa se înscrie pe elforum pentru a copia invenția secolului, a auzit de ICSP si folosește așa ceva. De unde stiu? Pai chiar de la el.

https://www.aliexpress.com/item/1005006684819516.html

Link spre comentariu

Am mai vazut ceva asemanator, un fost coleg de munca dorea sa-i fac un program care sa upgradeze GPS-urile. Vazuse el cum am actualizat hartile intr-o chinezarie MIO, i s-a parut complicat ca am scos cardul, am pus fisierele pe card, am intrat in meniu si am setat calea spre hartile noi.  Dorea sa-i fac un soft care sa incarce automat hartile pe conexiune USB, pe cardul introdus in GPS, apoi acel soft sa faca setarile necesare si sa restarteze GPS-ul. Cu softul meu si laptopul lui dorea sa mearga duminica in targ la Veresti, si sa faca bani upgradand GPS-uri la foc automat.

Acel coleg avea o vaga ideie sa butoneze laptopul, pasiunea lui era sa tasteze ''command prompt'' apoi avea o lista cu diverse fisiere de configurare, seta diverse pe acolo, pana futiza Win, apoi il injura pe Bill Gates, reinstala sistemul  (aproape saptamanal) si alea 40 programe pe care nu le folosea niciodata, si tot asa, o lua de la capat. 

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări