Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Set burghiu manual


Postări Recomandate

daaaa , niste  stifturi  de  2  bani  cred  ca  sint  aceste  truse ...burghiele sint   pt  materiale  moi , asa  scrie pe  eticheta ...adica lemn de  balsa, pluta  si  carton ... asta  inseamna  ca  daca  se  incearca  un  material un  pic  mai  dur decit  cele 3  de  pe  eticheta  , de  genul  cablaj pertinax  de  exemplu , nu  mai  zic  sticlotextolit ... apai , aleluia  si  un  praz  verde ...cred  ca  se  tocesc  suprafetzele aschietoare   instantaneu  si  mare  minune  daca  nu  fac  si  explozie  burghiele  lui  peshte  prajit ...:rade:

este  o  vorba  prin  popor ...putzin dai , putzin  face !

29,99 / 41  de  piese  egal  aprox  0,731 ron / burghiu  groso-modo ...

cum  naiba  sa  te  poti  astepta  la vreo  calitate  la  asemenea preturi  ???

 

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 31
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Cred ca e penseta, vezi ca sunt la preturi bune si alte mini mandrine cu pensete de schimb, penseta daca e cinstita e mama preciziei !

Si in cazul trusei noastre e ceva intre mandrina si penseta... era mai cinstita cu 2-3 pensete de scimb si vreo 15lei in plus !

Link spre comentariu

 Am văzut mini pensetă făcută, pentru prindere burghie mici,din alamă.Practic era crestată în 4 şi când strângeai piulița peste ea prindea burghiul.

Cam cum prind pensetele de alamă chinezeşti burghiele.Evident trebuie să ai mai multe capete,pe diametre...

 N-ați spus dacă burghiele sunt sau nu de calitate.

Link spre comentariu

In tot municipiul Constanta nu am gasit asa cv, din punctul meu au un feedback negativ, nu vreau sa fac contrareclama dar angajatii din magazinele din constanta m-au lamurit de m-au rupt cu un comportament frustrant cu expresia "dute la raft" nici macar placa cu pretul nu mai era.

Link spre comentariu
1 oră în urmă, BRANCA a spus:

... N-ați spus dacă burghiele sunt sau nu de calitate.

 

Nu am testat, probabil sunt de calitate medie, adică excelente pentru hobby. Eu sunt mulțumit de mandrină, este foarte utilă.

Uneori, recondiționez brățările din metal,  pt ceasuri, la următoarea lucrare o să vă spun cam unde se încadrează burghiile. De multe ori folosesc burghie pe post de știft pt acele brățări.

Link spre comentariu
Acum 10 ore, yo9hrb a spus:

Mandrina nu centreaza deloc OK,

asta din cauza ca arcurile nu sunt la fel....dar la strangere se autocentreaza... atunci arcurile nu au rol important..... mai am o mandrina luata de la Dede....merge cu burghie mici pana la 6mm si are capatul hexagonal intra la fix in surubelnitele cu acumulatori......

apropo am luat si 2 suflatoare cu aer cald....la 69lei/buc sunt super.....sa nu spun ca are din fabrica 4m de cablu.....eu folosesc mult .....chiar ieri mi-a murit tot Parkside ...l-am folosit intens aproape 3 ani de zile.

Link spre comentariu
1 oră în urmă, Усилитель a spus:

asta din cauza ca arcurile nu sunt la fel....dar la strangere se autocentreaza... 

Nu centrează,din păcate!....am sacrificat eu una și am tăiat tija astfel încât să intre intr-o mandrină obișnuită....am desfăcut-o , am uns totul cu ulei de mecanisme fine și am incercat.....din 10 încercări pe un burghiu de 1mm ,o singură dată am reușit să centrez burghiul astfel încât să nu bată...prismele care strâng burghiul nu sunt egale....la banii ăștia nu trebuie să te aștepți la mare lucru....lucrează acceptabil manual....

IMG_6117(FILEminimizer).thumb.JPG.4be3abf438fff7f811ba90ebbb230e6c.JPGIMG_6118(FILEminimizer).thumb.JPG.3ad98b6d2b227ef9032d84c777ff6025.JPG

Link spre comentariu
La 27.06.2024 la 18:49, validae a spus:

Cam multe burghie ca să fie doar în domeniul 0,6-1,5mm....ochiometric aș zice că-s până pe la 6mm.

https://www.lidl.ro/p/trusa-unelte-de-precizie/p10021811

Setul in fapt e din 2 seturi, unu pe dreapta, altul pe stinga de aia au iesit asa multe la numaratoare.

 

Si da, sint ideale pentru modelism si lucrari in materiale usoare, sint burghie din otel carbon nu HSS deci nu le puneti pe masina de gaurit de turatie ridicata.

 

Multumesc @icarpentru informatie!

 

@flomar60, am avut pe timpuri o masina de gaurit manuala cu astfel de sistem si centra foarte bine insa mandrina era din otel calit si lepuita pe interior, de` meserie si calitate ceheasca.

La asta coprul pare a fi din dural deci nu ajuta lepuirea

 

Centrarea la asta merge binisor daca stringi si destringi burghiul de citeva ori si intre ele misti de el sa se aseze bacurile, singure asa cum ar trebui nici o sansa.

Editat de Ion_Bumbu
Link spre comentariu
Acum 27 minute, Ion_Bumbu a spus:

 

 

Centrarea la asta merge binisor daca stringi si destringi burghiul de citeva ori si intre ele misti de el sa se aseze bacurile, singure asa cum ar trebui nici o sansa.

Ăsta-i și motivul pt. care am pus ulei pe interior,ca să alunece ușor bacurile....și exact așa am făcut de 10 ori ,strâns,verificat,destrâns,mișcat ușor de burghiu ca să se centreze bacurile...o singură reușită din 10 încercări....repet ,testul a fost montarea mandrinei intr-una mai mare de la o mașină de găurit nouă....e dificil să pierzi atâta timp cu centratul....de aia zic că merge mulțumitor manual iar burghiele le voi folosi pe dispozitive mai performante....

IMG_6119(FILEminimizer).thumb.JPG.3ceda6f67ab221ac5c4ebaf39a932ca9.JPG

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări