Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Incarcare 2 acumulatori litiu 18650 din panou solar


Postări Recomandate

Din punctul meu de vedere sunt 3 optiuni:

  • module individuale si le comuti manual in functie de conditiile meteo.
  • convertoare buck pilotate de un microprocessor cu algorithm MPPT, in functie de conditii meteo microprocessorul decide cat curent este disponibil fiecarui convertor buck.
  • Acumulator 12V tampon care sa suporte diferenta de curent.
Link spre comentariu
  • Răspunsuri 33
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Varianta cu comutare manuala as scoate-o din ecuatie....

Varianta 2 in stand-by deocamdata.

Varianta 3 am testat-o deja in sensul ca am pus o baterie de condensatoare dar ma multumeste partial... am scris mai sus.

 

Deocamdata lucrez la o alta varianta fata de montajul cu monitorizarea tensiunii. In principiu va fi o rezistenta de "putere" cuplata la panou care va simula curentul absorbit de un singur acumulator si un buck de 5v care va alimenta montajul , atunci cand acest curent va fi depasit cu un anume procent minim stabilit un releu va decupla acea rezistenta si va cupla incarcarea uneui acumulator....

Am facut ceva simulari pana la nivel de breadboard si sunt sperante, functie de timp avansez.

Editat de nickrvl
Link spre comentariu
1 hour ago, nickrvl said:

Deocamdata lucrez la o alta varianta fata de montajul cu monitorizarea tensiunii. In principiu va fi o rezistenta de "putere" cuplata la panou care va simula curentul absorbit de un singur acumulator si un buck de 5v care va alimenta montajul

Dacă vrei să experimentezi, eu zic să conectezi la panoul tău un regulator dotat cu MPPT care să-ti asigure 5V volți. Apoi poți pune în paralel la ieșire mai multe module USB charger de 2-3 dolari in paralel.
 

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări