Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Incarcare 2 acumulatori litiu 18650 din panou solar


Postări Recomandate

Am trecut prin toate sugestiile de mai sus inclusiv cea cu "arduino"......, majoritatea sunt viabile si le-am luat in seama cel putin pentru viitor.

Cu aceast topic am aflat ca exista si metoda de incarcare MPPT   :)

 

Urmatoarea incercare o sa fie tot cu modul Buck DC to DC Converter Steep Down la 5v  LM2596 si modul cu 4056, pentru ca le am deja.

O sa incerc de data asta o schema cu monitorizarea curentului generat de panou, cea cu monitorizarea tensiunii nu e tocmai ok, sau combinate....., o sa vad.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 33
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

 Da, stiu de ele dar e o problema si aici (cred), atunci cand acumulatorul va fi incarcat nu va mai trage curent din panou si acesta (panoul) va tinde spre maximul tensiunii pe iesire (21v la mine) astfel nu va arde acest modul? vad ca srie la detalii la o varianta tensiune de alimentare maxim 12v .....

Editat de nickrvl
Link spre comentariu
1 oră în urmă, nickrvl a spus:

 Da, stiu de ele dar e o problema si aici (cred), atunci cand acumulatorul va fi incarcat nu va mai trage curent din panou si acesta (panoul) va tinde spre maximul tensiunii pe iesire (21v la mine) astfel nu va arde acest modul? vad ca srie la detalii la o varianta tensiune de alimentare maxim 12v .....

Acel modul se bazeaza pe CN3791, ia uite ce zice fabricantul in DS https://www.laskakit.cz/user/related_files/dse-cn3791-2.pdf, Wide Input Voltage: 4.5V to 28V. Pe modul se vede ca condensatorul de intrare este de 50V. In descriere au vrut sa zica panou solar de 6/9/12V, al tau este panou de 12V. Tot in datasheet se vede ca tensiunea de MPPT se regleaza in pin 6 cu un rezistor, pe care il poti inlocuii pe modul pentru a ajusta valoarea. 

Link spre comentariu

Intradevar, de fapt acei 1.205V in pin 6 este tensiunea, divizata cu R3-R4 (din DS), maxima atinsa la maximul puterii panoului solar?

Si de fapt ce este MPPT?! in afara de "maximum power point tracking". daca cineva poate explica romaneste in cuvinte simple teoria poate reusesc sa inteleg si eu.....

Link spre comentariu
Acum 34 minute, nickrvl a spus:

Si de fapt ce este MPPT?! in afara de "maximum power point tracking". daca cineva poate explica romaneste in cuvinte simple teoria poate reusesc sa inteleg si eu.....

 

MPPT este un punct pe curba de V/I a panoului solar in care se obtine cel mai bun randament. Cum ai observat si tu, daca nu ai conditii ideale si tragi prea mult curent de la panou ii scade drastic tensiunea, daca calculezi V*I sub punctul MPPT o sa obtii o putere in wati mai mic, deci scade puterea panoului. Circuitele simple de MPPT isi regleaza curentul de iesire astfel incat sa manetina tensiunea dorita pe panou, la panourile de 12V, punctul rudimentar de MPPT este undeva pe la 17.5V ( scrie si pe panoul tau, "tensiunea la puterea maxima" ), astfel CN3791 va fi reglat sa mentina la intrare 17.5V, cand cade tensiunea sub 17.5V o sa reduca automat curentul de iesire astfel reducand puterea solicitata de la panou si se asigura ca totusi obtii ceva la iesire si nu blochezi circuitul buck din cauza tensiunii prea mici.

 

Asta este la un MPPT rudimentar, pentru ca punctul MPPT nu o sa fie fix de fiecare data la 17.5V, el se mai muta in functie de conditii meteo, temperatura celulelor, si alti parametrii. Insamnand ca circuitele complexe de MPPT folosesc diverse algoritmi controlate de microprocessor ca sa scaneze complet curba V/I periodic sa sa determine cu precizie unde se afla punctul MPPT, treaba asta se intampla la incarcatoare solare decente, invertoarele on-grid, etc..

Editat de Bandi Szasz
Link spre comentariu

Simplu, clar si la obiect, multumesc mult!

 

Acest modul cu CN3791 este dedicat incarcarii unui singur acumulator, pentru a incarca doi acumulatori avem nevoie de doua module in paralel...., ce se intampla atunci cand puterea panoului scade si nu mai avem curent de incarcare decat pentru un acumulator, care modul are prioritate? sau se ajunge iarasi la efectul "mitraliera" descris un pic cam plastic de mine mai sus....?

Editat de nickrvl
Link spre comentariu

Din moment ce nu ai curent nici pentru 1 singura celula cum ai dorii sa se imparta acel putin intre 2 celule cu 2 circuite de incarcare separata? Cand sunt conditii bune pui ambele la incarcat, cand stii ca nu sunt conditii incarci pe rand cate unu-l, ca timp tot acolo ajungi daca bagi acel putin in cate o celula pe rand sau imparti si putin ala la 2 celule.

Pana la urma scopul final care este, sa incarci celule individuale, sau vrei sa alimentezi cu panoul ala un pachet de baterii care mai apoi sa alimenteze ceva ? Poti incarca pachete de 2P, 3P, 4P, sau cate vrei cu un singur CN3791, atat timp cat celulele au fost imperechiate cat de cat si legate in prealabil in paralel pentru a obtine pachetul. Altfel ai nevoie de circuite mult mai complicate, in primul rand sa stoarca ala putin din panou mai apoi sa-l imparta cumva in mod egal in 2 parti sau sa faca un switch intre celule cand primul este incarcat complet.

 

@antonvasileeee TP5100 merge cat timp ai pachet de celule 2S, nu sa iei la nimereala 2 celule, unu descarcat complet si altu la 50% si le legi in serie sa le incarci cu TP5100.

Editat de Bandi Szasz
Link spre comentariu

Daca nu exista putere din panou te cam invarti in jurul cozii , cu elementi serie , paralel , comutari etc .

20W fiind puterea maxima declarata , te poti astepta la 85% > 17W maxim util in conditii ideale .

Pentru scopul declarat se pun in paralel 2-3 panouri cu diode pe plus ( se verifica in prealabil daca sunt sau nu echipate cu dioda ) si se testeaza in conditii neprielnice ce putere livreaza .

 

 

Editat de antonvasileeee
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări