Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Prosumatorii, obligați prin lege să-și instaleze sisteme de stocare a energiei.


Postări Recomandate

1 oră în urmă, merck a spus:

Crezi ca monopolul ti-ar aduce mai multe beneficii?

 

Ca blocatar, sigur ca da. Dormi fara griji ca orice s-ar arde prin casa, te prezinti cu rogojina-n cap si cu jalba-n protap la distribuitor sa-ti repare jaful de tv Vorsex sau SiPhilips ca a venit curentul cu cocoloase si a facut plici. Si acestia sunt clientii majoritari in RO. Ca numar desigur , nicidecum ca valoare a facturilor ... de aceea politica nationala e sa nu si-i puna in cap si nici sa nu se cheltuie bani cu upgradarea retelei de distributie...

 

Cum ii explici tu lu baba Leana ca visavis de ea e s-a facut unu mare prosumator si a urcat un pic tensiunea retelei pana pe la 264V si nu e vina Enel ca ea nu se mai poate uita la telenovele ?

 

Peste ocean, o filiala a firmei a cerut upgrade de putere pt o hala noua. S-au prezentat Linemen-ii cu un butoi nou (trafurile lor asa arata) l-au pus pe platforma existenta , l-au legat la linia de inalta si l-au bransat jos la panoul proaspat instalat de contractorii de joasa.... Gata. Pentru cine a fost pe acolo e usor sa vezi "butoaiele" din epoci diferite puse laolalta pe platforme vecine pe stalpi vecini,  unele din lemn impregnat acum zeci de ani, altele noi cu structura metalica, important e sa se faca repede si bine lucrarea si sa nu vina avocatii cu experti si sa le ia banii ca nu e curentul cat si cum trebuie. 

 

Gen, asa...

 electrical-transformers-located-on-poles

Editat de bolek
Link spre comentariu
  • Răspunsuri 29
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

D-nule @bolek, ăla este transformator trifazat alcătuit din trei "entități" identice, adică 3 transformatoare monofazate, complet separate fizic și conectate electric (galvanic) între ele; ceva specific american, probabil mai sigur și mai rezilient, poate chiar și mai rentabil în timp. Oricum, mie îmi place foarte mult această abordare.

Link spre comentariu
Acum 1 oră, bolek a spus:

Cum ii explici tu lu baba Leana ca visavis de ea e s-a facut unu mare prosumator si a urcat un pic tensiunea retelei pana pe la 264V si nu e vina Enel ca ea nu se mai poate uita la telenovele ?

Invertoarele nu injecteaza peste 253V, deci prosumatorii nu pot ridica in veci tensiunea retelei pana la 264V mentionati de tine. Uite aici dovada:

prosumator.jpg

La 256.4 invertorul nu injecteaza nimic in retea.

Dupa ceva reclamatii (avea inclusiv noaptea 248V) s-au catadicsit baietii de la Enel sa vina sa rezolve problema.

Deci nu te duce dupa fenta, nu prosumatoru' este dujmanu' tau! 

 

P.S. Poate video de mai jos te convinge ca panourile fotovoltaice sunt necesare:

 

Editat de merck
Link spre comentariu
Acum 15 minute, merck a spus:

Invertoarele nu injecteaza peste 253V, deci prosumatorii nu pot ridica in veci tensiunea retelei pana la 264V mentionati de tine.

 

Vrei sa zici invertoarele decente cu autorizatii si nu ultima chinezerie pe care si l-a montat Dorel la capatul satului sau aia care vor bre sa bage in retea ca doar de aia mi-am pus solar si gasesc iei un "hack" cum sa schimbe valoarea presetata, mai ales ce securizate o fi invertoarele chinezesti.. Fronius vine cu default pe 264,5V daaar pot sa intru si sa pun 280V daca as vrea.

Link spre comentariu

D-nule merck, aveți dreptate.

 Atât doar că eu nu aș mai compara China contemporană cu țara noastră (tot contemporană, bineînțeles).

 Spre deosebire de România actuală, China este un stat adevărat și real, cu conducători adevărați, capabili și patrioți, o țară care își vede de interesele ei și nu stă "boc" în fața nimănui. Ca să nu mai vorbim de nivelul de dezvoltare economică, tehnologică și toate celelalte...

Link spre comentariu

Cănd se vor înmulți prosumatorii, aici va fi bătălia.
2-3..7 prosumatori vecini (dintre cei care și-au instalat mult peste necesar în ideea de a mai scoate un ban pe spatele lui RA), vor face concurs care crește cu 2-3 Volți maximul la ieșire ca să devină sursa de energie a vecinilor ne-prosumatori.
Chinezul a lăsat deschisă portița asta prin softurile invertoarelor.
Iar cu alde SpiruHareții ajunși sefi pe la diverse organisme de reglementare și verificare este posibil orice în România.
 

Editat de cloudy
Link spre comentariu
Acum 5 ore, Elservius a spus:

 ceva specific american, probabil mai sigur și mai rezilient, poate chiar și mai rentabil în timp. 

Asta a fost prima poza care semana cu ce am vazut eu deci nu e neaparat relevant. Insa abordarea are o baza economica solida : suburbiile si fermele sunt intinse pe zeci de mile si transportul pe JT ar fi imposibil, deci solutia e MT peste tot si PT locale mici...ok nu sunt neaparat mici, dar usor de upgradat. Asta rezolva oarecum si problema prosumerilor pentru ca nici la injectare , imaginati-va o ferma micuta cu vreo suta de panouri, nu se mai bazeaza pe linia noastra aeriana de aluminiu de pe vremea lu pazvante lunga cat satul si innadita in zeci de locuri cu fire rasucite cu clestele... in plus daca se cere spor de putere se lucreaza repede si direct la locatie cu cheltuieli previzibile si transparente...la noi sunt dezvoltatori care si-au intarziat proiectul ani de zile din lipsa bransament, desi linia de medie era la cateva zeci de metri. Nu se poate, dom-le nu mai tine...e reteaua veche ce sa-i facem...

 

Iar solutia cu bateriile doar amana inevitabilul, prosumatorii mici si multi care tot se vor lupta pentru cei  cativa kW injectati ziua.

Editat de bolek
Link spre comentariu
14 minutes ago, bolek said:

deci solutia e MT peste tot si PT locale mici...ok nu sunt neaparat mici, dar usor de upgradat. Asta rezolva oarecum si problema prosumerilor pentru ca nici la injectare

Se poate injecta în rețeaua de MT ? Adică din aval de transformatorul de zonă ?

Link spre comentariu

Am participat la construirea/punerea în funcțiune la 4 parcuri fotovoltaice cu puteri între 185kw și 330kw....toate aveau traful propriu și, prin acest traf, injectau energie pe MT..... pe timpul nopții același traf asigura serviciile de sistem.... 

Link spre comentariu

Am instalat, prin firmă, cel putin 15 instalatii fotovoltaice cu puteri intre 18 și 45kw.... toate livrau pe JT trifazat.... ce vor face oamenii ăștia vis-a-vis de obligația din lege?... Un exemplu-am cumpărat de curand pt sistemul meu acumulatori LiFe-O4 cu o capacitate totală de 12kw.... vreo 1800 dolari cu tot cu regulatorul dedicat.... investiția pt. cei mai sus menționați va fi mult mai mare! 

Link spre comentariu
La 27.06.2024 la 15:44, Bandi Szasz a spus:

 

Vrei sa zici invertoarele decente cu autorizatii si nu ultima chinezerie pe care si l-a montat Dorel la capatul satului sau aia care vor bre sa bage in retea ca doar de aia mi-am pus solar si gasesc iei un "hack" cum sa schimbe valoarea presetata, mai ales ce securizate o fi invertoarele chinezesti.. Fronius vine cu default pe 264,5V daaar pot sa intru si sa pun 280V daca as vrea.

Unii abordeaza problema direct, nu duce capu sa umble la soft, exemplu 30 Kwp, a luat un trafo cu ploturi de 40 KVA  a reglat ploturile sa injecteze tot, nu contaza cat urca tensiunea, daca la iesirea invertorului e ok totul e ok.

Pentru elctronice exista UPS inverter, cele noi suporta si 280v s-au adaptat la situatie.

 

Referitor la baterie cele mari sunt oricum HV, dar chiar si pentru acasa 120v 40s LFP e un compromis bun, acum exista invertoare care suporta configuratia asta .

 

Umflatul la LFP se datoreaza dorintei unora de a scoate cat mai mult de pe ele si merg cu tensiunea sus, 3.33v/cell e rezonabil pe caldurile astea.

 

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări