Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Meteo in ultimul timp


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 134
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Parerea mea (la subiect) e ca nu poti sa te tii numai dupa principii sanatoase ci trebuie sa te adaptezi la diverse constrangeri de tot felul. Teoria o stiu toti dar in practica lucrurile sunt mult mai nuantate si foarte diferite de la caz la caz exact cum zicea mai sus @Sharky.

Succesul e treaba relativa pentru ca il masuram intr-un fel foarte personal. Unii il masoara in masini, case altii in experiente de neuitat si amitiri frumoase, si toti au dreptate din punctul lor de vedere. Secretul e sa faci exact lucrul ala care te face fericit cat mai mult si cat mai putin lucrul ala care te face nefericit (indiferent care sunt lucrurile astea)

RR

 

Ca sa vezi cat de diferite sunt criteriile de success la mine:  Cel mai mult imi place cand proiectez ceva pentru un client de la idee pana la produsul fabricat, cu toate problemele aferente ca niciodata nu-i usor, si vine clientul si vrea alt proiect sau vrea cantitati mai mari. Chestia asta ma motiveaza cel mai mult.

 

Citat

Si el poate sa zica ca nici tu n-ai masina sau casa cum are el si nici aceleasi perspective.

eu sunt dispus sa pariez ca @doru3160 are o masina mai buna ca a mea.

Editat de roadrunner
Link spre comentariu
1 oră în urmă, roadrunner a spus:

Secretul e sa faci exact lucrul ala care te face fericit cat mai mult si cat mai putin lucrul ala care te face nefericit (indiferent care sunt lucrurile astea)

Din ecuatie lipseste saturatia. Nu poti manca zilnic, dimineata la pranz si seara mancarea preferata ca ti se apleaca (indiferent care este aceea). 

 Din ce spui => ca fericirea este o placere/multumire ce se doreste perpetua care rezulta in urma unei actiuni (in cazul tau job-ul). Eu daca ar fi sa te caracterizez te-as pune in multimea celor care isi impun zilnic sa fie motivati si cu un moral pozitiv insa in viziunea mea asta nu-i fericire ci maxim succes profesional.

Poti continua sa predici acesta ideologie dar nu prea ai sa gasesti multi adepti pentru ca oamenii sunt croiti dupa alt tipar in care exista varietate, saturatie, etc. 

1 oră în urmă, roadrunner a spus:

Ca sa vezi cat de diferite sunt criteriile de success la mine:  Cel mai mult imi place cand proiectez ceva pentru un client de la idee pana la produsul fabricat, cu toate problemele aferente ca niciodata nu-i usor, si vine clientul si vrea alt proiect ... Chestia asta ma motiveaza cel mai mult.

Sunt curios daca taxezi clientul pentru proiectul initial! Eu nu fac acte de caritate cu razgandaci din astia (time is money in business). 

Editat de merck
Link spre comentariu
Acum 24 minute, merck a spus:

Sunt curios daca taxezi clientul pentru proiectul initial!

pai cum sa nu-l taxezi ? asta e business modelul afacerii. Proiectare si productie, sunt separate si complet decuplate, totusi majoritatea prefera sa faci ambele. In proiectare sunt bani mai multi dar nu se scaleaza la fel (si e partea mai interesanta din punct de vedere intelectual). 

 

 

@xubi Stii cum e cu prognozele astea daca te uiti in urma pe 20 de ani (de la Al Gore incoace) cam tot ce s-a prezis a fost catastrofic si nu s-a materializat, mai nou se vorbeste de oprirea Gulf stream -ului care tine o parte din tarile mai nordice "calde" (mai calde) - a fost si tema filmului "The day after tomorrow". Sunt o gramada de teorii alarmiste care au un sambure de adevar dar nu se vor manifesta de pe o zi pe alta (daca se vor materializa) - exista timp pentu a ne apara de ele.

RR

Editat de roadrunner
Link spre comentariu

@merck ziua de proiectare aici e 600-1000 Euro /zi nimeni nu face nimic gratis. (din cauza ca nu-si permite)

Mai era in trecut cate unul care-mi zicea ca daca-i fac reducere la proiectare imi garanteaza ca vine cu productia la noi. La care le raspundeam ca nu e nevoie sa vina cu productia la noi ca nu ducem lipsa de clienti (fente de doi lei de parca eram nascut ieri)

RR

Editat de roadrunner
Link spre comentariu
49 minutes ago, merck said:

time is money in business

Timpul este bani, în general, pentru cei care și-au propus ca scop principal in viata Banul.
Si oricum zicerea nu se adresează celor angajati la patron. (mai ales la Stat).
Problema apare cănd vrei să faci schimbul invers.
Descoperi că ai fost păcălit. Cu banii agonisiți nu poți cumpăra înapoi nici măcar o milisecundă de timp.
De unde și vorba: "Aș da toți banii să mai am iar 18 ani !"

Link spre comentariu
Acum 28 minute, cloudy a spus:

Descoperi că ai fost păcălit. Cu banii agonisiți nu poți cumpăra înapoi nici măcar o milisecundă de timp.
De unde și vorba: "Aș da toți banii să mai am iar 18 ani !"

Indicatia ca faci ce trebuie e cand poti zice ca daca ai lua-o de la capat ai face la fel.

 

Citat

Descoperi că ai fost păcălit.

depinde la ce-i folosesti, banii iti pot cumpara o garmada de "liniste" si te pot ajuta sa faci mai mult din ce-ti place si mai putin din ce nu-ti place. (cum spuneam mai sus)

RR

Editat de roadrunner
Link spre comentariu
Acum 8 ore, Sharky a spus:

Tipic elforum. Scrie omul nu existau bacterii si ciuperci sa descopuna lemnul, lumea citeste nu existau bacterii si ciuperci.

Bacteriile sunt unle din cele mai vechi vietuitoare de pe pamant. Descompuneau sau nu ceva, doar asa traiau. "Lemnul" nu a aparut in carbonifer, ca sa nu fi existat deja bacterii care sa-l descompuna, pe de o parte, si epoca se intinde pe o perioada destul de lunga, de pe la acum 359 milioane de ani, pana la cum 299 milioane de ani. O perioada de aproape 60 milioane de ani, timp suficient a tot felul de evolutii si adaptari. Carboniferul se caracterizeaza, nu prin aparitia plantelor, deci "lemnului", ci prin aparitia copacilor mari, vegetatia variata existand deja din  epocile precedente. Ca animale, putem vorbi de amfibieni si reptile. Asa ca, nu stiu ce e tipic forumului, datul cu parerea si apoi dregerea busuiocului sau ...confuziile?

Link spre comentariu
Acum 16 ore, Sharky a spus:

Nu existau nici macar bacterii ciuperci care sa descompună lemnul.

si apoi vii tu si spui acum 9 ore:

Acum 9 ore, icar a spus:

Ei nu zău! Ia mai documenteaza-te!

Basca ca nu-i citezi propozitia intreaga ci ai citat doar prima parte din propozitie:

Screenshot-2024-07-04-at-16-09-08.png

 

Editat de merck
Link spre comentariu
La 04.07.2024 la 16:42, roadrunner a spus:

cred ca se referea la scoaterea din context, nu la bacterii sau lemn. De fapt i-ai confirmati teoria 100%.

RR

Nu existau microoganisme care sa digere lignina, din acest motiv carbonul a ramas captiv si s-au format zacamintele de carbune.

 

O solutie ar fi modificarea ligninei prin inginerie genetica, ne-ar da un ragaz sa rezolvam problemele.

 

Ciclul natural al carbonului are o putere de cateva ori mai mare decat adaosul introdus de oameni, strict din punct de vedere energetic ar merge.

Link spre comentariu



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări