Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Meteo in ultimul timp


Postări Recomandate

Acum 2 ore, doru3160 a spus:

Ca inginer, când ești pus în fața unei probleme, dacă ți se impune un buget absurd de mic, poți refuza.

asta daca nu ai doi copii in facultate in acelasi timp si rate la casa.

Toti se dau cocosi pana cand cand ajung sa aiba un sef care habar nu are despre inginerie si vrea doua linii paralelel care se intesecteaza de culoare rosie invizibila. Cand ii explici ca nu se poate iti zice ca departamentul de "sales" deja a promis asta clientului. Ce faci in cazul asta? iti dai demisia din principiu ca sa le demostrezi ca ei gresesc si ca e absurd? 

"Toti au un plan pana iau un pumn in barba..." (MikeTyson)

RR

Editat de roadrunner
Link spre comentariu
  • Răspunsuri 265
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Un inginer adevarat nu va ajunge niciodata sa aiba: 

Acum 7 minute, roadrunner a spus:

doi copii in facultate in acelasi timp si rate la casa

cei care ajung intr-o asemenea situatie, isi merita soarta! 

Link spre comentariu
Acum 13 minute, roadrunner a spus:

asta daca nu ai doi copii in facultate in acelasi timp si rate la casa.

Spune asta celor care pot și vor sa te creadă. Eu am doi copii, au terminat ambii facultatea, am și nepoți, și nu am intersectat niciodată doua drepte paralele, pt că așa au vrut unii cu bani. Cine are chef sa riște pt punga altuia, ii doresc succes, înseamnă că atâta poate. 

Link spre comentariu
Acum 6 minute, doru3160 a spus:

Eu am doi copii, au terminat ambii facultatea

Peste gard facultatea nu-i gratuita. In plus, daca nu erai iesean mai aveai o cheltuiala in plus cu cazarea. 

Link spre comentariu

Discutia a inceput de la unele lucrari de proasta calitate.

Doru, am mai spus, nu faci tu, face altul!

Cand seful proiectului si-a pus in minte sa faca o lucrare ieftina, asa iese.

 

In rest esti doar duplicitar in rationament.

Link spre comentariu
Acum 9 minute, Sharky a spus:

 

In rest esti doar duplicitar in rationament.

Dacă m-ai fi cunoscut, nu ai fi făcut afirmații gratuite. De asta am ajuns unde am ajuns, pt că de fiecare data se va găsi un deștept care să își bată joc de profesionalism. Și după aia ne miram că se surpa autostrăzi, că se dărâmă poduri, ca nimic nu merge, și ne uitam în ograda altora cu mirare. Ba mai căutăm și scuze, că trebuie să ținem copii în școală, și avem rate. Ne meritam soarta. 

Link spre comentariu

Am explicat de ce omul competent e dat la o parte de un politruc si inlocuit cu un lingau.

Cauza nu e ca nu esti profesionist, cauza e ca decizia e in alta parte.

Daca tot esti asa profesionist deschide tu o companie care face doar lucruri de calitate.

 

Link spre comentariu
Acum 10 minute, Sharky a spus:

 

Daca tot esti asa profesionist deschide tu o companie care face doar lucruri de calitate.

 

Vine o vreme când nu e bine să mergi cu motorul turat. Deschide tu, ca ești mai tânăr. Eu ce mi-am propus, am realizat, și acum vreau doar să mă bucur cât mai am timp, de munca mea. Dar de observat ce se întâmplă în jurul meu, o pot face, fără compromisuri, și fără a fi duplicitar. 

Link spre comentariu
Acum 18 minute, Sharky a spus:

Daca tot esti asa profesionist deschide tu o companie care face doar lucruri de calitate.

@Sharky mi-ai luat vorba din gura. (as mai adauga - daca deschizi compania asta fa-o in vest, in alta limba, fara nici un ajutor financiar, adica sa-ti platesti singur si casa si masina si mancarea in timp ce o faci)

E plina lumea de astia care stiu ei mai bine ce trebuie facut.

RR

Editat de roadrunner
Link spre comentariu

In anumite domenii daca nu reduci pretul te manca concurenta. Iar la lucrarile cu statul te manca pilele primarului.

 

Duplicitar era in explicatii. A trebuit sa ies si n-am avut timp sa termin mesajul.

Eu inteleg ce zici cu creditul si facultatile, dar tu stai in Iasi omul sta in Canada.

Si el poate sa zica ca nici tu n-ai masina sau casa cum are el si nici aceleasi perspective.

N-are rost sa intram in detalii aici.

Ideea era simpla, Seful iti cere cum sa lucrezi. Daca intr-adevar nu se poate, n-o sa se poata si gata.

Dar cand se poate chinezari treaba, daca nu o faci tu, o face altu.

Si cand toata industria chinezareste, asta e...

 

Ca tu ai prins la o firma de faceai calitate, bravo tie, dar cand e vb de un proiect mare intr-o firma mare, se fac tot felul de compromisuri pt profit sau pt a fi primul pe piata. Vb de zeci de milioane de euro in joc. Nu de un sant sapat in curtea lui nea Ion.

 

 

 

 

Link spre comentariu
Acum 10 minute, Sharky a spus:

 

Eu inteleg ce zici cu creditul si facultatile, dar tu stai in Iasi omul sta in Canada.

 

A fost alegerea lor, a celor care au plecat. Dacă toți făceam asa, venea o vreme când ultimul trebuia să stingă lumina. 

Link spre comentariu
Acum 19 minute, roadrunner a spus:

daca deschizi compania asta fa-o in vest, in alta limba, fara nici un ajutor financiar, adica sa-ti platesti singur si casa si masina si mancarea in timp ce o faci

Ai facut tu asta si ai reusit?  

Acum 24 minute, Sharky a spus:

Dar cand se poate chinezari treaba, daca nu o faci tu, o face altu.

Asta intra la maxima zilei! 👏

Link spre comentariu



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări