Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Meteo in ultimul timp


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 133
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Acum 9 ore, doru3160 a spus:

Acum, mai nou, nici hidrocentralele nu mai sunt ok

Sa stii ca aici nu sunt departe de adevar!

 

La 02.07.2024 la 12:03, BRANCA a spus:

Aşa o fi cu concentrația de CO2 din timpurile străvechi,dar nu trebuie să uităm că atunci avea planeta plămân!!

Nu padurile sunt principalul regulator al concentratiei de CO2, ci si calciul. Norocul nostru a fost ca acolo unde s-a format Terra, fost si o cantitate suficienta din acest element.

 

Acum 9 ore, Sharky a spus:

reactor nu clear care stocheaza caldura in ceva sare si de acolo isi extrage

Poveste veche, in Anglia au functionat cateva reactoare racite cu sodiu lichid. Acum sunt dezafectate. Au creat mai  multe probleme decat lucruri utile.

 

Acum 9 ore, Stefan a spus:

În primul rând noi suntem cei care nu ne respectăm.

Corect. Din pacate...

 

 

 

Link spre comentariu
Acum 1 oră, eos a spus:

Oare noi azi am fi rezistat daca aveam caldurile din era carbonifera?

Cum spuneam, in Carbonifer, temperatura medie anuala a fost de 14 grade C, temperatura medie anuala considerata normala.. Deci nu a fost extrem de cald. Mai cald a fost in epoca Imperiului Roman, cam 14,2 grade C, de exemplu.

Iata ce declara Alexander King si Bertrand Schneider – fondator și respectiv secretar al Clubului de la Roma, referitor la incalzirea globala (Prima revoluție globală, pag. 104-105, 1991):
„În căutarea unui nou dușman care să ne unească, ne-a venit ideea cu poluarea, amenințarea încălzirii globale, lipsa apei, foametea și potrivirea proiectelor de lege cu ele… Dar, uneori, în desemnarea lor ca inamic, cădem în capcana de a confunda simptomele cu cauzele.

Link spre comentariu
Acum 7 ore, doru3160 a spus:

Am înțeles, și ăștia lucrează cu necalificați. 

Intelegi ce vrei, nu e problema.

Dar te intreb eu, la 60 ani sau cat ai, unde ai lucrat pana acum?

 

Vreau sa stiu eu unde e firma aia in care inginerul stabileste directia proiectului fara sa intre pe fir un contabil, politician sau un alt bagator de seama.

 

Nu imi spune ca nu iti suna cunoscut...

Acum 17 minute, eos a spus:

 

Pe vremea aia nici macar nu existau mamifere

Nu existau nici macar bacterii ciuperci care sa descompună lemnul.

 

Totusi oamenii trăiesc atat la tropice cat si peste cercul polar.

 

E tipic forum. Confuzii dupa confuzii.

Link spre comentariu
Acum 34 minute, Sharky a spus:

Intelegi ce vrei, nu e problema.

Dar te intreb eu, la 60 ani sau cat ai, unde ai lucrat pana acum?

Unde am vrut. 

 

Acum 34 minute, Sharky a spus:

 

Vreau sa stiu eu unde e firma aia in care inginerul stabileste directia proiectului fara sa intre pe fir un contabil, politician sau un alt bagator de seama.

Un politician, un contabil sau alt băgator de seamă e bățos până îl pui să-și asume responsabilitatea dacă nu accepta soluția data de inginer. Dacă în meseria ta te comanda un contabil, lasă-te, și te apucă de altceva. 

Link spre comentariu

Tipic elforum. Scrie omul nu existau bacterii si ciuperci sa descopuna lemnul, lumea citeste nu existau bacterii si ciuperci.

 

Atat s a putut.

 

Legat de inginer, se prezinta solutia, dar seful o baga la sertar din alte motive. Sau se cauta alta firma care face mai ieftin si implicit renunta la calitate. Pestele de la cap se împute.

Eu nu zic ca asta s a întâmplat, dar deobicei se cauta inginerul care face dupa cum convine sefimii. Sau nu se face de loc. Tot din aceleași motive.

 

Acu daca tu crezi ca proiectezi avand buget infinit, timp infinit, oameni infiniti si faci doar "rachete" ultimul racnet. Bravo tie. Desi tare ma îndoiesc ca e asa. 😉

Oricine cunoaste restricții de buget ale unui proiect...

 

 

Link spre comentariu
Acum 30 minute, Sharky a spus:

 

Acu daca tu crezi ca proiectezi avand buget infinit, timp infinit, oameni infiniti si faci doar "rachete" ultimul racnet. Bravo tie. Desi tare ma îndoiesc ca e asa. 😉

Oricine cunoaste restricții de buget ale unui proiect...

 

Unul (doar unul) din criteriile de proiectare este bugetul. Nu bagateliza ca să cazi în picioare. Ca inginer ar trebui să stii asta...sau nu. 

Link spre comentariu

Exact. Deci contabilii/clientul/altii de multe ori te constrang sa te abati de la solutia care stii ca e ideala.

Ai confirmat ce am scris eu ca : "nu neaparat inginerii aleg solutia mai slaba".

Multumesc pt confirmare! Pacat ca a fost nevoie de atatea randuri inutile in incercarea de a ma pune intr-o lumina proasta.

 

Link spre comentariu

Nu te pun pe tine în lumina proastă, ca nu sunt plătit pt asta.. Ca inginer, când ești pus în fața unei probleme, dacă ți se impune un buget absurd de mic, poți refuza. Asta nu înțeleg generațiile actuale, care zic, da boss, se face, cum ziceți matale.  Eu vorbeam de ingineri, nu de pupincuriști. 

Link spre comentariu

Normal ca poti refuza, ca inginer, ca patron, ca firma.

Si apoi clientul alege alta firma, care nu refuza sa faca tiganii.

 

SAU

 

Clientul iti vede proiectul, dar merge in alta parte vrajit de pretul mai mic.

Ca tehnic clientul oricum nu pricepe cu adevarat pana cand i se intoarce. Iar cand e vb de stat, totul e sa nu ti se intoarca tot in mandatul tau inainte de alegeri.

 

Evident cazuri si cazuri.

 

Link spre comentariu

 Din păcate toate soluțiile inginereşti merg mână în mână cu contabilitatea,adică economicul.Trăim într-o lume globalizată şi trebuie să reduci costurile la minim...

 Asta nu înseamnă că se va aplica ceva care n-ar corespunde soluțiilor inginereşti.Poate în unele segmente,gen şosele,amenajări,ş.a.,unde se mai poate fura...

 Îl mai țineți minte pe ministrul Berceanu când se "văicărea" că îl fură la lățimea şoselei noi??

Link spre comentariu
Acum 16 minute, BRANCA a spus:

Asta nu înseamnă că se va aplica ceva care n-ar corespunde soluțiilor inginereşti.Poate în unele segmente,gen şosele,amenajări

De scandalul de la Boeing in legatura cu avioanele 787 si 777 ai auzit?

Citat

He said that Boeing used “unmeasured and unlimited” amount of force – including people jumping on pieces of the airplane – to correct misalignment between sections of jets, and that the gap ended up being much more than the 5/1000th of an inch allowed by Boeing’s own standards.

https://edition.cnn.com/2024/04/17/business/boeing-whistleblower-safety-hearing/index.html

Incep si altii sa mearga pe principiul: Las-o ba ca merge asa!

 

 

 

Link spre comentariu



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări