Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Meteo in ultimul timp


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 265
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Se fac autostrăzi în draci. Te și întrebi dacă sunt pe bune, sau se naruie în primul an de folosință, precum falnicul pod de la Brăila. Ori poate acum să fie legat de necesitatea de mobilitate trupe, și așa am căpătat și noi permisiunea pt autostrăzi. În afară de grindina de dimensiuni mari, nimic neobișnuit pana acum. Ploi și vijelii au mai fost și or să mai fie. 

Link spre comentariu

Când vorbim de ploi peste 60l/mp, în timp scurt, nu mai e vorba de canalizare. Nici o canalizare nicăieri în lume nu poate prelua debitul asta. Zic asta nu că am avea cel mai performant sistem de canalizare, doar e proiectat și construit în regimul trecut, care nu avea oameni pregătiți precum cei de azi, care se încurcă și la proiectarea unei rigole. Dar să fim obiectivi totuși... am citit ca în unele locuri au fost și 90l/mp. Asta da cantitate de apă. 

Link spre comentariu
Postat (editat)
Acum 2 ore, Ion_Bumbu a spus:

90l/mp inseamna apa de 9cm adincime!

Aia incet o scoti din oras prin canalizare iar pina o scoti se lasa cu lacuri in zonele joase, mai ales subtraversari de cale ferata, pasaje, etc.

Ai luat in calcul ca strazile nu sunt fara fir de praf pe ele deci canalizarile sunt obturate cu praf, frunze, etc.?

In plus nu avem doar un teren plat unde apa sa stationeze. Aici spre exemplu, cati l/mp au fost nevoie:

https://www.facebook.com/reel/1191014588736919

Editat de merck
Link spre comentariu

În afara de regularizarea Bahluiului pe un sector mai mic decât trebuia, eu nu cunosc să se fi suplimentat o magistrala măcar, de canalizare. Mergem cu cele de pana în 89, dar de construit și bransat la rețeaua veche, într-o veselie.  Ori cei de atunci au avut viziune și competenta, de au proiectat un sistem care ține pasul și după 40 ani, ori inginerii noștri cu diplome din carton au făcut upgrade și de aia, după unii, până și ploile torențiale dispar instant în canalizare, ca doar 9cm nu e mare brânză. 

Link spre comentariu
Postat (editat)

Hai sa ne uitam si peste gard, ca acolo nu au avut vreo tangenta ai nostri:

https://www.facebook.com/reel/804890684951568

 

Sa luam o comuna, unde sunt doar case, daca apa este pana la genunchi, cati l/mp au fost? 

https://www.facebook.com/reel/488395367050817

aceeasi localitate, aceeasi data:

https://www.facebook.com/reel/514624287567463

 

 

P.S. Nasol cand esti pe autostrada si da cu grindina:

https://www.facebook.com/reel/2914491218682557

 

Editat de merck
Link spre comentariu
La 02.07.2024 la 10:26, icar a spus:

Dacă nu ar fi false! Cel puțin graficul cu activitatea solara e tendențios. În prezent suntem pe un maxim al activității solare. Am mai văzut un astfel de grafic dar se referea la  concentratia de CO2. Graficul arata ca niciodata concentratia de CO2 nu a depășit-o pe cea din  era preindustriala. Fals, în Carbonifer concentratia de CO2 a fost de aproape 3 ori mai mare decât în epoca preindustriala și devreo doua ori mai mare decât cea de acum (reala!). Ori, în acea perioada temperatura medie anuala a fost de 14⁰ C! 

Tot spun asta, între anii 1650 - 650 i.c.  a fost o perioada de încălzire globala extrema, temperatura medie anuala ajungând la 15⁰ C. Au basit prea mult cămilele, caii si vacile?

Da, trecem printr-o perioada de schimbări climatice, cu sau fără voia și contribuția noastră. Peste 70% din efectul de sera e dat de vaporii de apa, doar 9% e dat de CO2 și metan.

 

Oare noi azi am fi rezistat daca aveam caldurile din era carbonifera?

Link spre comentariu
1 oră în urmă, doru3160 a spus:

, ori inginerii noștri cu diplome din carton au făcut upgrade și de aia, după unii, până și ploile torențiale dispar instant în canalizare, ca doar 9cm nu e mare brânză. 

Nu neapărat inginerii.

Ci conducerea, atat primaria cat si dezvoltatorii.

Acum 41 minute, eos a spus:

 

Oare noi azi am fi rezistat daca aveam caldurile din era carbonifera?

Nu vad problema.

Sunt zone si zone pe glob. Plantele cresteau fara probleme.

Oameni au trait de la poli pana în deșert. Se descurca cumva.

Link spre comentariu

La mine în oraș, îl cunosc pe primar de mic, frecventam împreună clubul copiilor. Chiar dacă este de culoare galbenă, este un om care face treabă. Cum la județ conducerea este roșie, orășelul meu a primit 0 fonduri, chiar dacă teoretic sunt în alianță. Cu toate acestea, în prezent sunt aprobate proiecte cu fonduri de la UE, în valoare de aproximativ 50 de milioane de euro, adică echivalentul colectărilor statului pentru 50 de ani pentru respectivul oraș.

Ideea este alta: asfaltându-se intens, singurele probleme cu canalizarea sunt pe strada veche, făcută în perioada comunistă. Cele noi nu mai au această problemă. Chiar am un prieten care, cu ceva timp în urmă, se afla pasager în timp ce se întorcea de la o chermeză, în timpul unei furtuni, iar șoferul, un dobitoc din fire, a acvaplanat și s-a izbit într-un copac, făcând ca prietenul meu să fie aruncat prin parbriz, să dea cu capul de beton și să stea o perioadă bună in coma. Acum și-a revenit, dar tot mai are ceva sechele.

LE:

Problema cu fondurile de la UE este că acestea nu prea pot fi sifonate, în timp ce cele din programul Anghel Saligny sunt ca un butoi de miere, butoi din care se pot înfrupta mulți, iar lucrările realizate din acei bani lasă de dorit. Acesta este și unul dintre motivele pentru care mulți aruncă vina pe UE, neavând interes să muncească pentru acele fonduri.

Editat de AlpHs00
Link spre comentariu



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări