Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Meteo in ultimul timp


Postări Recomandate

Vremea asta e rezultatul incalzirii globale, masuratorile astea pun degetul pe rana.

Cresterea e monotona chiar accelerata.

Se pare ca lumea nu are o bucla de feedback sa controleze asta, probabil se va regla prin control direct(o corectie letala)

Screenshot from 2024-06-23 21-22-52.png

Screenshot from 2024-06-23 21-27-13.png

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 265
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

1 oră în urmă, ex.escu a spus:

Azi, dupa amiaza,in sud, propagarea pe uus a luat-o razna,posturi care apar,dispar, fading, etc.; cerul partial acoperit , vant de 10-15km/h...linistea dinaintea furtunii.

Credeam ca e doar ceva intamplator, dar citind aici, fac legatura cu un comportament ciudat al aplicatiei waze, doua zile la rand, pe acelasi traseu, in oras, deci nu poate fi vorba de lipsa semnal.

Acum aparea cursorul, acum disparea, traseul nu era marcat decat aleator, si indicatiile erau contradictorii. Am zis ca a luat-o aplicatia razna sigur, dar nu-mi pot explica de ce. Folosesc aplicatia de mai multi ani, dar niciodata nu a facut asa, si am mers cam peste tot in tara. Daca nu citeam pe aici, parca nu aveam curaj sa povestesc tampeniile astea. E ca si cum ai vedea un ozn, dar nu spui nimanui de teama sa nu te faca sarit.😀

Link spre comentariu

Citind acum, îmi dau seama că am pățit și eu ieri o chestie asemănătoare.Radioul din mașină nu a mai prins ieri seară decât foarte slab semnalul, mult zgomot în schimb.Am crezut că e ieșită antena, am scos radioul cu totul dar era totul OK.Azi în schimb recepția era bună pe toate posturile....nu știam ce să mai cred.

Link spre comentariu

O sa mai probez peste cateva zile, cand mai merg in zona respectiva. O sa iau telefonul de rezerva si o sa fac un film.In oras nu am incercat, dar nici nu am circulat, fiind weekend, am folosit transportul pt iesire in oras. Am scapat de parcare.

PS- o sa verific camera de pe masina, poate a inregistrat sonorul.

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

 Astă noapte a fost furtună scurtă peste Severin,cu trăsnete posibil în oraş,rafale de vânt ca de uragan dar,din fericire,fără gheață şi relativ scurtă.

 Acu,dacă mi-aduc bine aminte,cea mai puternică furtună am prins-o lângă Tg Mureş,înainte de anii '70."Apocaliptică"!Cer negru total,întuneric în plină zi,fulgere şi trăsnete ce au lovit copaci,vânt extrem de puternic şi o ploaie interminabilă.Rezultatul a fost că râul din zonă,de la Acățari,a ieşit din matcă şi avea o lățime,cred,de peste 50-100 m!

 

Link spre comentariu
La 23.06.2024 la 21:35, ionut120v a spus:

masuratorile astea pun degetul pe rana.

Dacă nu ar fi false! Cel puțin graficul cu activitatea solara e tendențios. În prezent suntem pe un maxim al activității solare. Am mai văzut un astfel de grafic dar se referea la  concentratia de CO2. Graficul arata ca niciodata concentratia de CO2 nu a depășit-o pe cea din  era preindustriala. Fals, în Carbonifer concentratia de CO2 a fost de aproape 3 ori mai mare decât în epoca preindustriala și devreo doua ori mai mare decât cea de acum (reala!). Ori, în acea perioada temperatura medie anuala a fost de 14⁰ C! 

Tot spun asta, între anii 1650 - 650 i.c.  a fost o perioada de încălzire globala extrema, temperatura medie anuala ajungând la 15⁰ C. Au basit prea mult cămilele, caii si vacile?

Da, trecem printr-o perioada de schimbări climatice, cu sau fără voia și contribuția noastră. Peste 70% din efectul de sera e dat de vaporii de apa, doar 9% e dat de CO2 și metan.

Link spre comentariu

Pai ne au anuntat ca panourile deja nu mai sunt bune fara baterii ca forteaza reteaua.

Ce i drept asta e adevarat.

Vor urma in curand si taxe pe electrice pt ca tzeapa si alea poluează.

 

In America se experimentează un reactor nu clear care stocheaza caldura in ceva sare si de acolo isi extrage căldură pt turbina cu abur.

In felul acesta reactorul devine mai flexibil.

 

In rest ploi au fost si vor tot fi. Sa nu exageram ca nu vine potopul.

Cand o sa ne oprim din construit inutil, consumat inutil atunci va fi adevăratul pas înainte.

Link spre comentariu

Nu vine nici o Europa să-ți taie pădurile, corupția și sistemul mafiot din Romania o fac. Năstase și Ponta sunt Europa? Sau cine le-a dat binecuvântarea austriecilor să taie tot ce vor pentru zeci de ani? Nu mai dați vina pe alții! În primul rând noi suntem cei care nu ne respectăm.

Link spre comentariu



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări