Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Meteo in ultimul timp


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 265
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

 E un sâmbure de adevăr în povestea cu rachetele antigrindină,în sensul că" unde dai şi unde crapă"...Posibil să protejezi pe unii iar grindina să se mute la alții!Chiar sunt curios ce studii sunt făcute în cazurile astea.⁹

Link spre comentariu

Când se disperseaza norii, nu se mai formează alții să se ducă în altă parte. Problema e că se disperseaza și norii de ploaie, și asta nu prea convine. Că nici aia nu se mută la alții, odată dispersați. 

Link spre comentariu

Din câte știu eu, rachetele anti grindină împrăștie particule fine de iodură de argint, ceea ce servește drept puncte de nucleație sau de condesnare pentru formarea picăturilor de apă, care apoi cad pe pământ sub formă de ploaie înainte de a se forma grindina, dar s-ar putea să fi înțeles eu greșit 😜

Tot același principiu se folosește și în producerea de ploaie artificială.

 

Pe de altă parte, dacă fermierul este despăgubit de către asigurător mai bine decât dacă își vinde producția, s-ar înțelege demersul lor!

Link spre comentariu

Ca norocul noi suntem normali.

 

Am mai vazut si comentarii cu gratarul electric pe balcon.

Cica deranjează mirosul.

Dar de fac la hota si hota impinge acelasi miros afara nu e la fel?

 

Devenim penibili cand dam apa la moara la tot felul de bagatori de seama.

 

In rest furtuni au tot fost si vor mai fi.

Link spre comentariu

Nu ai vazut tu, dar nu este vreun record de marime. Recordul este  grindina cat un grapefruit iar cea cat o minge de baseball este destul de intalnita pe Culoarul Furtunilor.

Acum cativa ani in USA au aparut panouri solare rezistente la o astfel de grindina, care le loveste cu 100 mile pe ora.

Link spre comentariu



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări