Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Meteo in ultimul timp


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 265
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Cam peste tot e seceta. Am și eu șansă, la tara, ca încă nu a secat puțul de apa și pot scoate câteva sute de litri de apa zilnic, pentru ce am pe acolo. Va trebui sa merg la 2-3 zile sa ud dacă nu va ploua. 

Link spre comentariu

Daca nu v ati stropi iarba si s ar folosi la scopuri agricole apa, cred ca ar ajunge.

 

Adica personal consider ca se face si risipa in multe cazuri.

Dar greu de implementat asta.

 

 

Ma astept si la o problema similara cu curentul pe viitor. Consumuri mari, reteaua nu suporta si te trezești ca tu ca si consumator normal de 50 60kwh pe luna esti bagat la economie ca nu stiu care trebuie sa incarce tesla.

Link spre comentariu

https://revista-ferma.ro/saraca-tara-bogata-cata-apa-are-romania-pentru-irigatii-si-cata-foloseste-de-fapt/?cn-reloaded=1

 Privitor la irigații apar şi alte aspecte gen sărăturarea solurilor,contaminarea pânzelor de apă freatică,ş.a.m.d.

 Nu ştiu de ce se susține că RO e o țară bogată în ape,deoarece eu am învățat la facultă că e exact invers!

 Privitor la soluri deficitul de apă este enorm la nivel de țară şi dacă clima va fi la fel de secetoasă nu ştiu cum ne vom descurca...

Link spre comentariu
Acum 10 ore, dan cod a spus:

Cam peste tot e seceta. Am și eu șansă, la tara, ca încă nu a secat puțul de apa și pot scoate câteva sute de litri de apa zilnic, pentru ce am pe acolo. Va trebui sa merg la 2-3 zile sa ud dacă nu va ploua. 

 

Si putul ala o sa sece daca nu mai ploua ca nici el nu mai are de unde sa se alimenteze

Link spre comentariu

Dacă în apropiere trece vreun râu, puțurile de relativ mică adâncime din el se alimentează.E cazul meu, unde Jiul e cam la 1 km de localitate.Fântânile au acvifere alimentate din râu, bineînțeles filtrate de straturile de nisip și pietriș.. 

Când scade drastic debitul Jiului, scade și apa din fântâni.La cele conectate la el.Sunt și alte acvifere, care nu depind de râuri, ci de apa pluvială.

Link spre comentariu

 Azi e cald rău aici la băi,dar am văzut una "bună",cu "făcutul" curățeniei...O armată de "sociali" au adunat hârtii cu sacii,ba au mai cărat şi câteva tomberoane mari la "reciclat".Practic au făcut ditai mormanul şi i-au dat foc!!Ăştia n-au auzit de încălzirea globală??

Link spre comentariu
Acum 3 ore, BRANCA a spus:

 Azi e cald rău aici la băi,dar am văzut una "bună",cu "făcutul" curățeniei...O armată de "sociali" au adunat hârtii cu sacii,ba au mai cărat şi câteva tomberoane mari la "reciclat".Practic au făcut ditai mormanul şi i-au dat foc!!Ăştia n-au auzit de încălzirea globală??

 

De ce nu ai filmat si facut reclamatie ma mediu?

Link spre comentariu

 Nu pot,că am casa bătrânească în comună şi pe urmă ne șicanează indivizii...Inițial la filmare mă gândisem şi eu...

 Chestia e că faza a fost văzută de o mulțime de oameni,dar n-a reacționat nimeni!

Link spre comentariu



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări