Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Meteo in ultimul timp


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 265
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Postat (editat)

A fost grindina, dar nu asa de des. La noi au inceput prin luna mai pe la sfarsit si desi suntem in iulie inca sunt de actualitate. 

 

P.S. Algele de pe litoral parca isi fac de cap. 

 

Editat de merck
Link spre comentariu
Acum 27 minute, merck a spus:

Algele de pe litoral parca isi fac de cap. 

Facuse careva un clip de la bulgari. Daca il gasesc, il postez.  Aceeasi mare, nici urma de alge. Probabil le-au oprit granicerii sa treaca dincolo.

Link spre comentariu

E vorba și de anumită poziție geografică, ce favorizează plajele bulgărești și grecești.

Să nu credeți că stau bulgarii și grecii toată noaptea să cearnă nisipul și să strecoare algele din mare. Dar pe de altă parte, sigur la ei nici nu merge ca la noi, să arunci coceanul de la porumb și chiștocu în nisip, lângă prosop...sau să te caci în apă.

Pe principiul ăsta și Dunărea e ,,la fel,, dar una e Dunărea în amonte la nemți, de unde izvorăște, iar alta e la vărsarea în mare, unde deja a adunat de la afluenți toate rahaturile de pe unde a trecut....

Link spre comentariu
Acum 7 ore, validae a spus:

E vorba și de anumită poziție geografică, ce favorizează plajele bulgărești și grecești.

Nu cred ca 50...100km fac diferența ca poziție geografică. Prea era o apă limpede la ei, de vedeai fundul în apă mică, și verde la noi. Am prins și eu pe litoralul nostru alge, și nu e prea plăcut. Nu știu cât se omoară bulgarii să curețe, dar ai noștri, o săptămână cât am stat, nu s-au prea făcut văzuți. Ori erau pe partea bulgara, ori erau plecați la munte, în concediu. 

Link spre comentariu
Acum 15 minute, doru3160 a spus:

Nu cred ca 50...100km fac diferența ca poziție geografică. Prea era o apă limpede la ei, de vedeai fundul în apă mică, și verde la noi.

 

E vorba și de salinitate. La noi, aportul de apă dulce din  Dunăre face ca salinitatea să fie mai mică.

Editat de Ovidanie
Link spre comentariu

La Nessebar pe partea cu marea nu cu golful e plin de alge. La Balcic iar sunt alge la intrarea in apa dar nu imi aduc aminte zona exact.

La plaja dintre Neptun si Olimp, unde s vilele sefimii iar e curat.

 

In mod sigur sunt si alte exemple care sa infirme teoria.

Link spre comentariu
Postat (editat)

Asta traduce mot a mot din engleza sau cum sa imi explic afirmatia: "nu face sens" (doesn't make sense) 😁.

Cat despre necesitatea acestui video ... este egala cu 0. US detine cam 65% din flota de avioane private si ii doare fix in pwla de restu' iar noi in UE trebuie sa nu iesim din cuvantul urSulei! Care poate .... traverseaza garla si nu mai trebuie sa stea la coada sa recicleze sticlele. Basca ca daca te duci si le lasi langa aparatul de reciclat in secunda 0 se gaseste un binevoitor sa iti zica saru'mana 😇

 

Pana una alta, celor care sunt impactati de meteo, le spunem doar .... ghinion ... si mergem mai departe:

https://www.facebook.com/reel/476839468340320

Editat de merck
Link spre comentariu

Acu ceva farame de adevar trebuie sa fie. Politically correct ul asta, naționalismul din alte tari precum Ungaria si Polonia nu e doar asa de prosti facut.

 

Bil gheiț zice ca nu putem planta copaci ca sa salvam planeta. Tipa explica de ce. Trebuie ceva mai eficient.

 

Link spre comentariu

bil gheiț este doar unul din .riminalii .egoși și anormali care fac parte din pătura mijlocie (sau submijlocie) a celor care conduc și stăpânesc planeta.

 Pentru acești indivizi, probabil că noi nu valorăm nici cât un vierme.

 Dar putem fi fericiți, deoarece noi nu doar că nu vedem corect lucrurile, dar nici măcar nu dorim.

Link spre comentariu



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări