Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Amplificator incepator


Postări Recomandate

D1 și D2 sint pt curentul de autoinductie din boxe ce poate apărea în anumite condiții dar pot lipsi. Unii recomanda diode rapide acolo de 1-3A.

R11  este necesară doar uneori un funcție de layout-ul amplificatorului. Poate fi de la 0ohm Pima la valori chiar mai mari de 15ohm. Valoarea finală o vei găsi la teste. 

L1 și R23 au rol în stabilitatea amplificatorului pe sarcini capacitive (tweeter piezo de exemplu). Purist ii nu le pun dar sint o protecție la auto oscilatie. 

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 265
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

@Costa, îți este frica de eșec? Contează asta așa de mult pentru tine încât să te facă să renunți? Eu zic să mergi înainte cu proiectarea cablajului și să realizezi amplificatorul. Un sfat de la mine, adică un pensionar care își ocupă timpul exact ca și tine: găsește proiecte realizate fizic de cel care le postează, care oferă cât mai multe informații, detalii, pași de realizare, rezultate, etc. Altfel, nici cerând sfaturi pe forum, nu vei rezolva mare lucru, deoarece se vor isca discuții în contradictoriu între oameni care știu electronică dar sunt meticuloși în detalii despre care au păreri diferite. Iar aceste discuții te vor confuza maxim.

Link spre comentariu

Multumesc pt explicatii si postari.

 

2 hours ago, zvonacfirst said:

îți este frica de eșec? Contează asta așa de mult pentru tine încât să te facă să renunți?

Nu despre asta este, am amplif facute si functionale.

Urmatorul ca sa aiba sens trebuie sa fie mai bun .

Unii pe net zic ca micile amanunte fac diferenta.

Cablaj doresc sa fac eu, amp ZAL ori altul ,nu-i graba, am pe ce asculta.

 

Va rog si o apreciere referitoare la felul in care am pozitionat condensatorii de pe ramura pozitiva in imaginea din postul meu anterior.

La AO stiu ca decuplarile trebuie sa fie cat mai aproape de pinii de alimentare.

Pe acesta schema aceasta ar fi varianta optima?

 

Link spre comentariu
Acum 3 ore, Costa a spus:

Dar L1 cu R23 ce rol au ? -la unele amplif nu sunt prevazute.

Robotii pot inlocui intro oarecare masura colegii cu un horoscop nefavorabil:

*******************************************************************************

Celula formată dintr-o rezistență de 10 ohmi în paralel cu o inductanță de 1 microhenri, plasată între ieșirea unui amplificator și difuzor, este cunoscută ca un circuit de stabilizare sau de protecție, și are câteva roluri importante:

Dampingul oscilațiilor de înaltă frecvență: Această celulă acționează ca un circuit de damping care atenuează oscilațiile de înaltă frecvență (paraziți RF) ce pot apărea la ieșirea amplificatorului. Aceste oscilații de înaltă frecvență pot fi generate de amplificator din diverse motive, cum ar fi feedback-ul negativ, interacțiunea cu cablurile de difuzor sau cu impedanța variabilă a difuzorului însuși. Inductanța mică (1 microhenri) împreună cu rezistența (10 ohmi) formează un filtru care atenuează aceste oscilații.

Îmbunătățirea stabilității amplificatorului: Amplificatoarele pot deveni instabile în prezența sarcinilor reactive (cum sunt difuzoarele reale, care au atât componente inductive cât și capacitive în impedanța lor). Celula RC (rezistență-inductanță) ajută la stabilizarea ieșirii amplificatorului, asigurându-se că acesta rămâne stabil și nu oscilează.

Protecția difuzorului: Oscilațiile de înaltă frecvență pot provoca încălzirea excesivă și deteriorarea tweeter-elor (difuzoarelor de înaltă frecvență) din boxe. Acest filtru ajută la protejarea difuzoarelor de astfel de oscilații, preluând energia de înaltă frecvență și disipând-o în rezistență.

Funcționarea circuitului

Inductanța de 1 microhenri: Inductanțele au impedanță (rezistență la curent alternativ) care crește odată cu frecvența. La frecvențe înalte, inductanța de 1 microhenri va avea o impedanță mare, ceea ce înseamnă că va bloca mai eficient oscilațiile de înaltă frecvență.

Rezistența de 10 ohmi: Rezistența rămâne constantă la toate frecvențele și asigură o cale de descărcare pentru energia de înaltă frecvență, disipând-o sub formă de căldură. De asemenea, contribuie la stabilizarea sarcinii prezentate amplificatorului.

Impedanța echivalentă

La frecvențe joase, unde amplificatorul operează în mod normal, inductanța de 1 microhenri are o impedanță foarte mică (aproape zero), astfel încât majoritatea curentului trece prin inductanță, iar rezistența de 10 ohmi nu influențează semnificativ semnalul.

La frecvențe înalte, impedanța inductanței crește, iar rezistența de 10 ohmi devine calea principală pentru curentul de înaltă frecvență, disipând energia și protejând difuzorul și amplificatorul.

În concluzie, această celulă RC formată din rezistență și inductanță plasată între ieșirea amplificatorului și difuzor are rolul de a stabiliza amplificatorul, de a reduce oscilațiile de înaltă frecvență și de a proteja difuzorul de potențiale daune cauzate de aceste oscilații.

 

Link spre comentariu

Daca nu-i cu suparare, circuitul LR impreuna cu cel RC (Boucherot)reduc nivelul  semnalui de radiofrecventa,care poate fi captat de cablul de legatura cu difuzoarele, care poate fi transmis la intrarea amplificatorului prin bucla de reactie .

Link spre comentariu

Acelasi GPT caruia i-am copiat interventia de mai sus:

Da, interpretarea inginerului se referă la utilizarea circuitelor LR și RC pentru a preveni interferențele de radiofrecvență (RF) care pot afecta performanța amplificatorului și difuzoarelor. Să detaliem cum aceste circuite ajută la reducerea interferențelor de radiofrecvență și la stabilizarea amplificatorului:

Circuitul LR (Inductanță și Rezistență în Paralel)

Inductanță de 1 µH: Aceasta are o impedanță care crește odată cu frecvența (Z = 2πfL). La frecvențe de radiofrecvență, impedanța inductanței devine semnificativă, blocând astfel semnalele de înaltă frecvență.

Rezistență de 10 ohmi: Aceasta asigură o cale de descărcare pentru energia de înaltă frecvență captată de cablul difuzorului, disipând-o sub formă de căldură.

Acest circuit LR acționează ca un filtru de trecere joasă, permițând semnalelor audio (de frecvențe joase) să treacă către difuzor, în timp ce atenuează semnalele de radiofrecvență nedorite.

Circuitul RC (Boucherot)

Rezistență și Capacitor în Paralel: Circuitul Boucherot, format tipic dintr-o rezistență și un capacitor în paralel (de exemplu, 10 ohmi și 100 nF), este utilizat pentru a compensa reacțiile inductive ale difuzoarelor și pentru a stabiliza amplificatorul la frecvențe înalte.

Interacțiunea și Efectele Combinate

Reducerea Interferențelor RF: Atât circuitul LR, cât și cel RC ajută la reducerea nivelului de semnal de radiofrecvență captat de cablurile de legătură cu difuzoarele. Semnalele RF pot fi captate de cablurile difuzoarelor datorită lungimii acestora și a faptului că pot acționa ca antene.

Protejarea Bucla de Reacție (Feedback Loop): Amplificatoarele moderne utilizează bucle de reacție negativă pentru a îmbunătăți liniaritatea și a reduce distorsiunile. Interferențele RF captate de cablul difuzorului și retransmise la intrarea amplificatorului prin bucla de reacție pot provoca instabilitate și oscilări de înaltă frecvență. Circuitele LR și RC atenuează aceste interferențe înainte ca ele să afecteze amplificatorul.

Exemple și Detalii Tehnice

Impedanță la RF: La o frecvență de 1 MHz, impedanța inductanței de 1 µH este de aproximativ 6,28 ohmi, care împreună cu rezistența de 10 ohmi formează un divizor de tensiune care atenuează semnalul de radiofrecvență.

Atenuarea în Circuitul Boucherot: Capacitorul de 100 nF și rezistența de 10 ohmi în paralel au o impedanță scăzută la frecvențe înalte, disipând energia de radiofrecvență.

Concluzie

Circuitele LR și RC plasate între ieșirea amplificatorului și difuzor joacă un rol crucial în reducerea interferențelor de radiofrecvență, protejând astfel amplificatorul de instabilități și îmbunătățind calitatea semnalului audio. Aceste circuite funcționează împreună pentru a filtra semnalele de înaltă frecvență, prevenind ca acestea să fie retransmise prin bucla de reacție a amplificatorului, ceea ce asigură o performanță mai stabilă și mai clară a sistemului audio.

 

Link spre comentariu

O mica observatie, daca se poate: circuitul Boucherot e serie, unii folosesc varianta in 'pi" adica 2 circuite serie 22ohm cu 0,047uf de o parte si de alta a circuitului paralel RL in loc de un circuit serie 10ohm cu 0,1uf.

Link spre comentariu

I-am "poluat" destul (chiar daca tehnic) topicul. Daca doreste comentarii ajutatoare dar putin pe langa subiectul principal, poate cere moderatorului deschiderea unui topic auxiliar.

Am dorit doar sa arat ca un AI poate aduce o prima informatie pe care apoi sa o dezvolte in topic.

Link spre comentariu

50% din informația oferita de AI este greșită, scrie în articole serioase pe net asta, și atunci de unde știe cineva care habar-are care informații servite de AI sînt corecte și care nu? 

Link spre comentariu

Mai am in vedere o schema gasita pe forum:

0amplif-2x35v-elforum-27-02-2018-Audioph

 

Va rog daca vreti sa ma ajutati sa "vad "diferente  care conteaza si determina o departajare intre cele trei propuneri.

A doua schema are surse de curent si un SR in diferential care in simulator

(cu butonul power activat )a permis sa egalizez ?puterea de incarcare a finalilor. ?.

 

 

 

 

 

 

 

Link spre comentariu
2 hours ago, sesebe said:

50% din informația oferita de AI este greșită,

Dacă este așa, înseamnă că cel puțin 50% din informațiile pe care umanitatea le are despre funcționarea acestui tip de flașnetă audio sunt greșite !
 

Link spre comentariu
11 minutes ago, sesebe said:

articole scrise de oameni nu de AI, ca să nu existe alte interpretări. 

Cred că nu ai înteles ce este AI.
AI este oglinda noastră, a oamenilor, a informațiilor pe care le-am consemnat.
Și a fost antrenat să elimine informațiile false, distorsionate.
Dacă AI este prost când face rezumatul unor informații primite de la noi, înseamnă că noi suntem idioți.
 

Editat de cloudy
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări