Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Amplificator incepator


Postări Recomandate

Vreau sa incerc un amplif audio simetric potrivit pt nivelul de amator .
Poate sa fie amplif ZAL v2b,am facut simularea in MicroCap .
Am sa pus schema si in primul rand mi-ar fi de ajutor sa aflu de la cei care au construit cat de multumiti sunt, corectii la schema , modificari, imbunatatiri.
Apoi daca va fi posibil o sa am cateva intrebari despre functionare, componentele , sursa ,preamplif etc

simulare-ZAL-v2b.png

 

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 265
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Nu am construit schema dar asa cum este prezentata ma astept sa aiba unele limitari. Eu as pune surse de curent la diferentialele de intrare. Cel mai simplu as pune surse facute cu 2 TEC-J-uri, de aceesi polaritate nu trebuie simetrice.

Apoi VAS-ul facut cu BD-uri este destul de limitat. Acolo ar trebui niste tranzistoare specializate, special concepute sau "potrivite" acestei sarcini. Nu stiu sa-ti spun dintre tranzistoarele care sint acum disponibile care sint cele mai potrivite. Eu mi-am cumparat acum peste 10 ani de la Mouser din ultimile stocuri (productia lor fiind oprita demult).

Link spre comentariu
1 hour ago, sesebe said:

Eu as pune surse de curent la diferentialele de intrare

Am spus din start ca nu sunt electronist.

Sper sa-mi fie scuzate si corectate cu bunavoita erorile .

 

Orice fel de modificari sunt peste competenta mea.

Alegerea a fost pt bipolari,alimentare 2x35v cc pt ca am sursa,componente THT ,nu prea complexa ca sa incapa pe un cablaj simplu placat 100x80mm,e max pe Eagle free...

In VAS schema contine 2SA1381,2SC3503,pilot MJE340,prefinali MJE15030,MJE15031,finali NJW3281,NJW1302,diode UF4004.

 

Nu prea stiu ce rol au diodele D1-4 ,le-am vazut la multe scheme.

Am mai vazut la unele niste diode Zener in diferentiale...?!

Link spre comentariu

Pai tranzistoarele astea sint o cu totul alta treaba. Finalii puși acum pe schema pot fi păstrați dacă poți găsi originali, altfel cei enumerați se găsesc originali mai ușor. 

Cauta J-FET current source pe goagle. Poți folosi BF245, 2 buc una pe plus și una pe minus. La una folosești o rezistenta fixa ca să setezi curentul  iar la cealaltă pui una reglabila și o folosești pt regla 0V la ieșire. 

Link spre comentariu
Acum 5 ore, sesebe a spus:

Pai tranzistoarele astea sint o cu totul alta treaba. Finalii puși acum pe schema pot fi păstrați dacă poți găsi originali, altfel cei enumerați se găsesc originali mai ușor. 

Cauta J-FET current source pe goagle. Poți folosi BF245, 2 buc una pe plus și una pe minus. La una folosești o rezistenta fixa ca să setezi curentul  iar la cealaltă pui una reglabila și o folosești pt regla 0V la ieșire. 

Tensiunea pe schema de mai sus este de +-35V. Nu e prea mare pentru BF245?

 

 

@Costa de ce nu faci Sara 2, exista deja pcb proiectat (fisierele gerber), doar trebuie comandat si apoi plantate piesele.

Editat de cristi7521
Link spre comentariu

Șarmul acestei scheme este simetria totală de început până la sfârșit. Ori o construiești așa ori alegi alta modificată sau să o modifici. Este discutată suficient în topice. Spor la lucru !

Link spre comentariu
6 hours ago, sesebe said:

Cauta J-FET current source pe goagle.

"Sursele de curent constant FET utilizează JFET-uri și MOSFET-uri..."

Datorita efortului lui Marian am citit despre amplificatoare ,diferential,sursa de curent constant,oglinda de curent,vas,etc ca notiuni .

 

55 minutes ago, cristi7521 said:

@Costa de ce nu faci Sara 2, exista deja pcb proiectat (fisierele gerber), doar trebuie comandat si apoi plantate piesele.

 

Cablaj cu componente THT altfel nu pot cu SMD la ochii mei.

Am Sara 2016,2013,Audiophile Stater(2x35v) proiectate de Raimond.

Si schemele pt Leach,Sava,Apex,etc

Pt ce pot eu trebuie sa fie ceva simplu care nu implica reglaje,ajustari.

O pereche de finali sunt suficienti ,modificarile implica recalculari.

 

Aici este o schema cu surse de curent pe diferentiale ?

0amp-2x35v-kreator-tehnium-azi.jpg

Pt Zal facusem si cablajul in Eagle,varianta mea 100x70mm aproape de limita.

Posibil sa incapa si aceasta,am sa incerc dupa ce aflu opinia voastra .

 

 

Link spre comentariu

Se poate folosi BF245 daca în serie cu el se pune si un rezistor care sa preia o parte din tensiune.

@maxente parca a avut cablaje pentru ZAL V2. Atât tht cât si smd. Poate mai are câteva.

Daca nu mai are, si puteti astepta pâna la începutul lui septembrie, va aduc eu doua bucati. (Am de gând sa petrec câteva zile la Dunare, lânga Divici.)

Link spre comentariu

Scuze pt neatentie-schema de mai sus nu e completa,am 3 variante putin diferite-acum am observat.

As fi amator de 2 cablaje bine facute pt tht ,am ocazia sa mai invat ceva.

Multumesc pt oferta.

Vara fug de caldura de la Severin catre Ardeal.

Aici o f mica gradina ma ajuta sa las ecranele cateva ore pe zi.

Prin posta nu ar fi posibil ?

 

 

Link spre comentariu
Postat (editat)

Poate sa fie o idee buna cu un cablaj de test ,nu am folosit pana acum ,presupun ca se ajunge la dimensiuni mari.

M-am obisnuit sa simulez in MicroCap si sa fac cablajele in Eagle.

Nu au aspect profi dar de obicei le-am facut functionale.

E o provocare care-mi ocupa placut timpul ca pensionar.

Am o prima varianta pt Zal v2 si pt schema de mai sus.

 

Speram sa primesc "verde" de la cineva care stie schema ,sa-mi confirme ca e corecta .

Altfel o sa ma bazez pe simulare.

Va rog sa ma ajutati cu raspunsul la cateva intrebari despre schema Zal v2  :

 

22 hours ago, Costa said:

Nu prea stiu ce rol au diodele D1-4 ,le-am vazut la multe scheme

si

-ce valoare minima pot avea condensatorii  C10,11 ?

-daca electroliticii C10,11 vor fi de 1mF mai sunt necesari C13,15 de 220uF inainte de rezistentele serie ?

-condensatorii de pe ramurile de alimentare, electroliti si de decuplare (?) conteaza in ce loc de pe cablaj vor fi conectati?

-cei de 1mF langa finali sau nu conteaza?

-cei de 220uF langa VAS sau langa diferential ?

-dar decuplarile ? 

Multumesc in avans.

 

Editat de Costa
com
Link spre comentariu
Acum 46 minute, Costa a spus:

...................

-ce valoare minima pot avea condensatorii  C10,11 ? Daca vorbim da valoare minima atunci poti nici sa nu-i pui. Eu personal i-as pune de minim 4700µF mai ales ca tensiunea este relativ mica. Ei asigura un rezervor local de energie pt tranzistorii finali si trebuie sa fie aproape de finali si plasati in "calea de curent".

-daca electroliticii C10,11 vor fi de 1mF mai sunt necesari C13,15 de 220uF inainte de rezistentele serie ? Binenteles ca trebuie. Dece crezi ca sint cele doua diode linga ei? Ca sa nu permita sa fie descarcati de curentul ce circula prin finali si astfel tranzistoarele VAS sa aiba tensiune fixa asigurata de cei de 220µF.

-condensatorii de pe ramurile de alimentare, electroliti si de decuplare (?) conteaza in ce loc de pe cablaj vor fi conectati? Trebuie plasati in asa fel incit sa filtreze tensiunea modulului pt care sint dedicati.

-cei de 1mF langa finali sau nu conteaza? Am raspuns mai sus.

-cei de 220uF langa VAS sau langa diferential ? Linga VAS pt ca pe acolo ai curenti mai mari si variabili. La diferentiali suma curentilor este constanta (mai ales daca ai si surse de curent in emitori).

-dar decuplarile ? Cei de 100nF ii poti pune linga diferentiali.

Multumesc in avans.

Din punctul meu de vedere C17 nu are ce cauta acolo.

 

 

 Desi pare simplu de facut un cablaj, totusi, la mai toate schemele rezultatele finale, mai ales cind se doreste calitate deosebita, sint direct determinate de felul cum este proiectat cablajul, de cum se evita trecerea unor curenti mari si/sau variabili prin aceleasi traseie prin care circule curenti mici sau sint utilizate ca si referinta (mult discutata bucla de masa) etc.

Iar cind ai doar un layer la dispozitie proiectarea unui cablaj prin care circula si curenti mari dar si curenti foarte mici este foarte dificila si poata distruge performantele unei scheme performante sau poate face o schema simpla sa sune minunat.

Editat de sesebe
Link spre comentariu

Aceste informatii pt mine sunt f importante, multumesc mult .

Chiar ma gandeam ca nu am sa obtin mare lucru de pe acest subiect.

Deja e muult mai bine.

Probabil ca si intrebarile trebuie sa fie cele potrivite dar si cel care raspunde sa fie intr-o dispozitie potrivita pt generozitate .

Noroc ? astrele ? horoscopul ? o zi buna ?

 

Reamintesc pt cei ce citesc partial aici ca nu ma pricep ,deci nu afirm ci intreb ca sa pot obtine ceva mai mult din montajele mele.

 

Ca sa fie si mai clar am modificat pozitia cond doar pt ramura pozitiva:

simulare-amp-ZAL-modif.png

Aceasta trebuie sa fie pozitionarea?

 

Intuiesc ca nu o sa fie simplu de aplicat la proiectarea cablajului .

Insa nu acum despre cablaj intai sa mai am cateva raspunsuri.

 

Va rog sa-mi spuneti si ce rol au D1,D2si ce curent trebuie sa suporte.

 

8 hours ago, sesebe said:

Din punctul meu de vedere C17 nu are ce cauta acolo.

Decuplarile si C17 sunt adaugate de mine privind la alte scheme.

E suficienta R11 ?-ce valoare e optima?

( am vazut prin scheme min 10ohm si max la un amp diyaudio 82ohm)

Dar L1 cu R23 ce rol au ? -la unele amplif nu sunt prevazute.

Azi cum stati cu horoscopul?

 

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări