Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Vand cositor / fludor profesional cu plumb Sn60-Pb38-Cu2 diametru 1mm


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 75
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Joi 15.08 am primit coletul cu 2 role cositor, ambalate ca la carte. Cositorul este bobinat ca de fabrica (din rola care se vede desfacuta in poza am luat cositor pt proba).

https://imgur.com/m9YzvUZ

(scuze, in poza apare data 2017 pt ca mi-a fost lene sa o actualizez).

Am facut lipituri cu inca 2 tipuri de cositor, cu pistol lipit Radioprogres de 100VA.

1- lipitura cu fludor chinezesc Sn60-Pb40 diametru 1mm;

2-lipitura cu fludor diametru 1,5mm, despre care nu stiu nimic;

3-lipitura cu fludorul primit

NCt3Rvk.jpeg

Dupa cum se vede, cablajul are peste 10 ani de stat in conditii nefavorabile.

Lipitura 1 are f mult flux, este mata (nu se vede in poza) si a aderat la cablaj pe o suprafata mica, cu toate ca am frecat varful de el,

Lipitura 2este mai lucioasa, are flux berechet si a aderat mai bine;

Lipitura 3 (fludorul primit) are flux cat trebuie, a aderat f bine la cablaj si este oglinda (in ea se vede capatana mea).

In concluzie acest fludor este de calitate f buna si sunt f multumit de el.

Multumesc @danipasc

Link spre comentariu

Pentru carcotasii care cred ca primesc teapa:

Eu am cumparat 1Kg de la userul @danipasc si fludorul este foarte bun. Asa ca terminati cu prostiile si cu comentariile inutile. Este fludor Alpha bobinat manual la role mici din rola mare....ca sa-si permita toata lumea sa cumpere o cantitate mai mica sau cat are nevoie. Vreti role domnisoare neatinse, neprihanite...luati de la magazin si platiti dublu daca tot va inghesuie banii!

Iar userul este o persoana foarte serioasa, am vorbit personal cu el la telefon si m-a ajutat din propria vointa cu un transport cat mai ieftin. Multumesc!

Spor la vanzare!

Editat de mac01
Link spre comentariu
La 20.08.2024 la 14:33, dumitrumy a spus:

Un prieten vrea 200g. Cand doreste cineva din Bucuresti poate ii cuplam daca nu are nimic impotriva. Nu se grabeste ca oricum nu stia de aceasta sursa.

Din pacate nu am de trimis la nimeni din Bucuresti zilele astea dar daca sunteti interesat maine inca mai e transport gratuit pt olx, platiti doar pentru cele doua role de cositor, fara transport. Daca doriti asa lasati-mi un mesaj in privat ca sa va pot face comanda. 

Stima ! 

Link spre comentariu
Acum 11 ore, vera a spus:

Intr-adevar acest fludor prelungeste viata ansei, pe care acum o schimb la saptamana, in loc de 2-3 zile.

Sunt f multumit de acest fludor.

Multrumesc @danipasc

Totusi.. o saptamana e destul de putin. Oare ce fel de ansa aveti si la ce temperatura lucrati ? 

Link spre comentariu

Vand cositor / fludor profesional cu plumb ALPHA- Sn60-Pb38-Cu2 diametru 1mm - la rola de 100grame. 

 

Pret 30 de lei / 100 gr. 

 

Pentru alte cantitati va rog sa ma contactati. 

 

Transportul costa 15 lei prin Fancourier. 

 

Fludorul este bobinat in role de 100 grame de pe rola mare Alpha. 

 

 

 

 

Avantajele aliajului SN60 PB38 Cu2  sunt urmatoarele :

- Rezistenta mecanica imbunatatita a lipiturii in timp (fara lipituri reci, crapaturi etc.)

- Varfurile letconului dureaza mai mult datorita saturatiei de cupru (dupa producator cu pana la 50X)

- Punctele de topire - solidificare la temperatura joasa si foarte apropiate (183-190)

- Flux 2.2% usor activ care se topeste la 70*C si care curata imediat locul lipiturii.

- Flux care nu stropeste, nu necesita curatit si are un miros placut de pin.

 

 

 

Pentru comenzi va rog sa ma contactati in privat. 

Multumesc. 

IMG-20231120-WA0009.thumb.jpg.661e8be8cde5f774f1fe579ef1a1d725.jpg

Sn60-Pb38-Cu2diametru1mm.thumb.jpg.7d91c26247aa388786c8ef69b6f629cc.jpg

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări